Napriek tomu, že už nejaký ten piatok vlastním vDriveQL, zaujal ma ďalší emulátor Microdrive – Oqtadrive. Je to relatívne jednoduchý hardware postavený na Arduine Nano a je zaujímavý tým, že je obojživelný. Dá sa používať s QLkom, ale aj s IF1 a ZX Spectrom. Najjednoduchší variant sa ovláda z počítača cez USB kábel, alebo si môžete postaviť zložitejšiu standalone verziu, ktorá sa ovláda cez Wifi, pohodlne pomocou webového rozhrania. Tá sa mi zapáčila a tak som si ju postavil. Toto je návod ako na to.
Category: ZX Spectrum – postupy
V jednom z dvojice minulých článkov som trocha oprášil históriu a vrátil do života starý Dronov HDD patch. Mierne som to ale nedomyslel, a tak bolo použitie trocha komplikované. Ešte viac sa to ukázalo, keď som sa pokúsil spraviť verziu pre MB-03+.
Ako ste si mohli prečítať minule, z rôznych dôvodov som oprášil pôvodný Dronov HDD patch pre MB-02+ a trocha som ho upravil a doplnil. Dnes pridávam malý návod, ako ho rozbehať. DOPLNENÉ!
Kto sa v dnešnej dobe venuje ešte ZX Spectru (či už tvorbe, alebo len bežnému používaniu) časom zistí, že bez podporného prostredia na PC to nejde. Dnes sa pozrieme na to, ako sa dá pripraviť.
Rozbehaniu Free Unix Spectrum Emulatora pod Linuxom som sa už raz venoval, ale keďže doba odvtedy pokročila, pozrieme sa tomu znova na zub.
Dnes sa podelím o jednu fintu, pomocou ktorej sa pomerne ľahko dá identifikovať konkrétny vadný pamäťový čip, ak vám ZX Spectrum 48k nabieha, ale má problémy s pamäťou.
Krátky návod ako sa dá bezbolestne otestovať ESXDOS. UPDATE 10.01.2010.
Niečo o kreslení obrázkov na ZX Spectre.
Hrubý návod na kompiláciu FUSE.
Pár tipov ako zálohovať a prenášať data z Dronovho HDD patchu na PC. UPDATE 29.11.2007 UPDATE 25.10.2019!