Press "Enter" to skip to content

Harlequin: druhý pohľad

Čo sa zmenilo v projekte Chrisa Smitha.

Možno si spomínate, že som pred rokom písal o novom klone ZX Spectra. Odvtedy ubehla spústa času a tak sa pozrieme, čo sa odvtedy zmenilo.

Vďaka tomu, že Chris je veľký detailista a chcel čo najverjneší klon, Harlequin bol realizovaný na pinových poliach a bol za ten rok niekoľkokrát prepracovaný, hlavne z hľadiska vernosti časovania a vlastností ULA. Chrisovi sa ale podarila neuveriteľná vec, Harlequin je na 100% kompatibilný so ZX Spectrom a prototyp bol testovaný niekoľkými utilitami a samozrejme multicolormi. Chris dosiahol so svojim klonom výsledky identické so ZX Spectrom. Zatiaľ je to jediný klon, o ktorom viem, že to dokáže, nepočítam DG, keďže má originál Ferranti ULA.

Pôvodný klon používal pre operačnú pamäť pamäte typu SRAM, avšak na jar tohto roku Chris vypracoval aj verziu pre dynamickú RAM, vrátane "pršania". Tento krok bol potrebný kvôli ďalšej fáze projektu a tou je CPLD ULA. Chris vďaka vedomostiam získaným pri stavbe Harlequina úspešne implementoval ULA do CPLD a jeho prototypom nahradil klasickú ULA v mŕtvom Gumákovi. Ďalším krokom bol návrh doštičky, ktorá sa bude osádzať do pätice namiesto ULA. Potom sa Chris zhruba v máji odmlčal, takže neviem v akom štádiu je projekt teraz, ale predpokladám, že sa pracuje na CPLD verzii ZX Spectra, keďže ULA bola úspešne nahradená.

Momentálne nám nezostáva nám nič iné ako čakať na správy od Chrisa ako pokročil. Projekt by mal byť otvorený, takže sa teším na jeho dokončenie, pretože ak to vyjde, tak budeme mať konečne základ, na ktorom sa bude dať postaviť ZX Spectrum hodné dnešnej doby. Držte Chrisovi palce.

A na záver znova pripomínam link: http://www.zxdesign.info

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *