Press "Enter" to skip to content

+2 na pitevnom stole

Zápisky z opravy ZXS +2.

Začnem trocha netradične. Na základe toho, že sa mi opäť v rôznych rozostupoch objavujú na stole pokazené počítače, som si uvedomil, že SinDiKAT sa stal zrejme poslednou možnosťou, kde si môžete nechať opraviť  svoj spektráč. Nerobím nám reklamu, len konštatujem. Tiež nie sme všemocní, ale bežné závady opraviť vieme. Bohužiaľ času je málo a tak opravy a úpravy u nás rozhodne nie sú promptné. A tak sa aj stalo, že aktuálny pacient (ZXS+2) čakal na opravu od ShuConu. Nebudem to ďalej pitvať a poďme rovno na zápisky  z opravy.

Počítač ku mne dorazil v podstate napol funkčný – majiteľ zistil, že je niečo v neporiadku až keď sa pokúšal rozchodiť sériový port. Po dôkladnejšom preskúmaní odhalil aj chýbajúci obraz cez modulátor a video výstup, takže podozrenie padlo na menič.

Počítač ani nebolo treba nejako rozoberať, kryty neboli zoskrutkované, zrejme kvôli tomu, že je to Symbióza 😉 Rýchla diagnostika merákom potvrdila podozrenie – chýbajú všetky napätia za meničom, takže závada je jasná – menič nekmitá. Táto chronická závada vzniká najčastejšie preťažením, alebo skratovaním 12V vetvy. Skratovanie občas vznikne aj samovoľne, napríklad keď skolabuje niektorý z filtračných kondenzátorov.. Oprava býva väčšinou jednoduchá a spočíva v obyčajnej výmene TR9, občas je prerazená aj D19, alebo D20, prípadne oboje.  Myslím, že mýtus že menič funguje len s orginálnym  tranzistorom ZTX650 je už všeobecne zborený a keďže tranzistory ZTX650 ani ich ekvivalenty už aj tak nikde nerastú, s úspechom používam obyčajný BC639.

Pred jeho výmenou je však potrebné aspoň voltmetrom premerať, či nie sú prerazené spomínané diódy a či nie je na príslušných vetvách napájania skrat, inak nový tranzistor poletí okamžite do kremíkového neba. Krátka diagnostika nič z toho neodhalila, takže na vine je zrejme len odpálený TR9. Opravu mi uľahčil niektorý z predošlých majiteľov Symbiózy, lebo namiesto TR9 osadil pinheader, takže tranzistor stačilo vytiahnuť a vložiť nový. Po výmene sa menič rozkmital, treba ale stroj poriadne potrápiť, či sa závada neobjaví znova. Vyschnuté kondenzátory sú svine a občas sa prejavia až po chvíli.

Stroj som testoval asi dve hodiny a všetko sa zdalo byť v poriadku. Potom som potreboval popresúvať veci na stole a tak som odsunul bokom aj +2 a na moje prekvapenie obraz skolaboval znova. Kua, niečo tu nehraje. Merák znova potvrdil skapatý menič, tentokrát ale aj skrat na 12V vetve. Hmm, niečo mechanického pôvodu? Tak som nelenil a dôkladne som preskúmal dosku. Po chvíli som objavil pomerne veľkú cínovú guličku, len tak voľne si poskakujúcu po doske,  kde si mohla veselo skratovať, čo sa jej zachcelo. Zásah pinzetou odstránil aj túto zradu, do pinheadra putoval nový tranzistor a započali nové testy.

Počítač fungoval bez problému ďalšie dve hodiny, prežil aj natriasací test, takže na vine bola s najväčšou pravdepodobnosťou cínová gulička staršieho dáta (keďže ja som zatiaľ nič necínoval). Po dotaze na majiteľa som na záver ešte odstránil C31, ktorý len zbytočne spôsobuje moirée v obraze videovýstupu a potom som zložil kryt a opatril ho skrutkami – nerád by som pri preprave na JHCon urval traky membrány 😉

Bola to jedna z jednoduchších porúch s pomerne bežnou príčínou, preto už len nasmerujem jeden apel na všetkých kutilov – pri spájkovaní čohokoľvek si dávajte pozor na cínové guličky. Po každom cínovaní  je lepšie otočiť dosku hore nohami a zatriasť  ňou, nech všetok prípadný skratuschopný odpad vypadá. Môže vám to ušetriť prípadné poruchy a hlavne nervy 😉

2 Comments

  1. sweet128 sweet128

    Tak tuhle poruchu bychom umeli opravit i v SKP, ale obraz z modulátoru jsme nezkoušeli. Safra.

  2. dex dex

    Mám obavu, že kulička tam mohla být ještě ode mne, z doby, kdy jsem Symbiózu vyrobil (zabudoval do ní D40 stylem "Sincair Kompakt 128 +2" a zase ji z ní i s úpravou pro spolupráci z D40 vyndal). Kuličky se mi tvoří často. A vlastně mi RF výstup nefungoval už na jednom DoxyConu (používal jsem normálěn RGB), takže by to odpovídalo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *