Press "Enter" to skip to content

V6Z80P+ v1.1b – výroba po vlastnej osi

Phil Ruston pred časom oznámil, že s výrobou tohto úžasného stroja končí a hoci vlastním úplne prvú verziu V6Z80P v1.1, chcel som mať aj túto novšiu revíziu, lebo je jednoducho výborná. A tak som sa rozhodol, že si V6 postavím sám. Ako to dopadlo sa dočítate v opäť veľmi dlhom článku.

Výroba jedného kúska zmysel nemá, takže som rozhodil siete, či sa nájdu ďalší traja záujemci na malý štvorkusový overovací batch. Tí sa našli a tak sa z myšlienky stala realita.

V dokumentácii som našiel len podklady pre výrobu dosiek, chýbal zoznam súčiastok a osadzovacie plániky. Tak som neváhal a napísal som priamo Philovi, ktorý mi v zápätí dodal zoznam súčiastok. Osadzovacie plániky však nemal, pretože ich nikdy nepotreboval, ale sľúbil, že dodá aspoň osadenie keramických kondenzátorov. Pre začiatok mi to stačilo a tak som sa poobzeral, kde sa dajú zohnať súčiastky.

V Európe som našiel skoro všetko, ale bolo to u štyroch rôznych distribútorov, ale nechcelo sa mi každému sponzorovať poštovné a tak som nakoniec všetko (až na 14MHz xtaly) nakúpil v Americku u firmy DigiKey.

Dosky som si dal vyrobiť u overeného dodávateľa a s ich kvalitou som bol veľmi spokojný. A rovnako ako pri Speccy2010 som priplatil za dosky FR4 2mm. FPGA sú totiž svine a z dosky 1,5mm sa radi odlepujú, lebo sa aj pri tak malom rozmere krúti.

Dosky dorazili, súčiastky dorazili, stačilo už len počkať do najbližšieho zletu SinDiKATu, kde sme s Ikonom osadili FPGA, CPU, RAMky, proste všetko, čo malo viac ako dve nožičky. A stihli sme aj rezistory. Ako referencia poslúžil Duškyho stroj, ktorý nám ochotne doniesol. Viac sa za jedno stretnutie stihnúť nedalo, tak som Ikonovi vydelil zvyšný materiál pre jeho kus a ostatné som si všetko vzal domov.

Medzitým Phil poslal osadzovák na kondenzátory a tak som po jednodňovej prestávke pokračoval v kompletovaní. Ikon stihol dokončiť svoje skôr, ale PICká programoval v nevalne známom prgátore G540 a tak sa mu nepodarilo vyveštiť nastavenie fuses, preto mu V6 nechcelo nabiehať.

Zložil a oživil som najprv jeden kus a potom aj druhý, ale oba mali zvláštny problém. Obraz bol roztrasený a vlnil sa ešte viac pri operáciách s SD kartou. Po chvíli som zistil, že je to citlivé na dotyk hlavného 16MHz xtalu. Po konzultácii s Philom sa potvrdilo moje podozrenie na nestabilný oscilátor, výmena xtalu však nepomohla a tak sa pozornosť obrátila na 74HC04. Keďže som doma iné nemal, nechal som to zatiaľ tak a hrajkal som sa s prvým kusom aj cez roztrasený obraz.

Asi po dvoch hodinách sa po jednom reštarte už neprebral. Ostal úplne mŕtvy, status LEDka ani len neblikla. Napätia v poriadku, config PIC v poriadku, vizuálne všetko v poriadku. Nemal som už síl ďalej bádať, tak som sa v ten deň na to vykašľal a nechal to dozrieť do druhého dňa, kedy som mal zohnať aspoň 4ks 74HC04.

Nasledujúci deň, s novými 74HC04 prichádza nový život a ich výmenou na jednom kuse sa odstránil problém s roztraseným obrazom, takže som mal prvý hotový kus. Hurá.

Po ňom som obrátil pozornosť na mŕtvolku. Hovorím si – napätia sú, PIC je v poriadku, status LEDka by mala aspoň blikať. No len ako má blikať, keď PIC nebeží? Tipujete správne. Zdochol úplne nový 20MHz xtal, vydržal až celé dve hodiny. Po jeho výmene sa doska znova rozbehla, tak som absolvoval výmenu HC04 a druhý kus bol na svete. Dvakrát hurá.

Nasledoval Ikonov neposlušník. Tam to bola našťastie “zadarmoška” stačilo preprogramovať PICká. Doplnil som ešte chýbajúci kondenzátor a zacínoval nožičku na systémovej RAMke a tretí kus bol na svete. Trikát hurá. Akurát už som nemal ďalšie HC04, tak si ich Ikon bude musieť vymeniť sám.

Ostal ešte posledný pán na holenie, takže som ho ešte v ten večer poskladal. Rozbehnúť sa síce rozbehol, ale keď som púšťal demo Loopback, bordel v obraze neveštil nič dobré. Vizuálne sa zdalo byť všetko v poriadku a tak musela nastúpiť lupa, a poďho na kontrolu FPGA. Pár nožičiek v lufte vyriešil zásah spájkovačkou a štvrtý kus bol na svete. Štyrikrát hurá. Tu ma však ešte tiež čaká výmena HC04.

Po týchto skúsenostiach som ešte pre istotu skontroloval aj ostatné kusy a na dvoch sa našlo pár nepricínovaných nožčiek, našťastie nič kritické (väčšinou zem, alebo napájanie, ktorých má FPGA našťastie viac), preto aj oba fungovali. A to by tak bolo k tejto anabáze všetko.

Vlastne ešte nie. Zostávajú praktické rady.

Osadzovací plánik som spravil, takže odpadá problém s veštením čo kam patrí. Rovnako BOM je u mňa k dispozícii. Tiež som si odložil linky z DigiKey na všetok materiál, takže odpadá hľadanie v ich obludnom katalógu.

SPI EEPROM musíte naprogramovať pred osadením, inak pre oživenie V6 budete musieť naprogramovať EEPROM v doske pomocou klieští, alebo budete potrebovať sériový kábel, Xilinx JTAG kábel a príslušný software (WebPack). K sériovému káblu ešte treba dorobiť redukciu na štvorpinový miniDIN pre pripojenie k V6. Do EEPROM sa programuje súbor “default.bin” z tarballu projektu: (.\v6z80p-code-2109-trunk\Development_Files\v6z80p_plus_v1.1\EEPROM)

Pri oživovaní je celkom dobré vedieť, že config PIC komunikuje so svetom (to ako s vami) pomocou status LED. Blikanie v sekundových intervaloch znamená, že nevie natiahnuť config z EEPROM do FPGA. Ak trvalo svieti, config do FPGA sa natiahol a ak sa stále nič nedeje ale VGA výstup nabehol, FPGA dá vedieť čo sa deje pomocou farebného bliknutia. Zelená znamená, že zlyhal prenos bootloadera do ROM FPGA, magenta znamená, že prenos sa síce uskutočnil, ale nesedí CRC. Obyčajne to znamená, že si máte skontrolovať či je dobre pricínované FPGA 🙂 Po takomto bliknutí zostane obraz šedý, čo značí, že bootloader je očakavaný na sériovom porte. Natlačiť sa tam dá softíkom, ktorý je priložený v tarballe. Ostatné blikačky config PICu sú v dokumentácii.

Nie od každého výrobcu sa dá 74HC04 použiť v 16MHz oscilátore, takže ak sa vám po oživení trasie a vlní obraz, vymeňte obe 74HC04 za iné, od iného výrobcu.

Po oživení si pomocou nástroja EEPROM.FLX updatujte obsah SPI EEPROM, teda bootcode, FLOS aj OSCA. Prvotný obsah z “default.bin” je starý a vhodný len na oživenie.

Párkrát som otravoval Phila ešte aj mimo osadzováku, ale v dokumentáci som nakoniec našiel všetko čo som potreboval, len sa v nej treba povŕtať.

Či by som do toho šiel znova? Určite áno, len treba mať na pamäti, že v dieloch na 4 kusy som si zmrazil skoro 500 Eur na pár mesiacov, takže to nejde robiť každý deň. To pre rýpalov, ktorí by chceli vyskakovať, že prečo som neposkladal aspoň 10ks.

A nič viac už ma nenapadá, takže to asi bude všetko. Keby aj nie, ruky a ústa máte, môžete mi napísať, alebo sa priamo spýtať 🙂

Ďakujem Ikonovi za výdatnú pomoc s osadzovaním.

6 Comments

 1. Ahoj,

  super, planujes objednavat dalsi desky? Pokud jo, urcite bych mel zajem. Diky.

  Krasny den

  Martin

 2. z00m z00m

  Ano, planujeme s Ikonom este jednu varku, zatial nevieme kedy. Urcite ta potom oslovim.

 3. radim radim

  ja tyhle blogy proste ctu desne rad 🙂

 4. MHB MHB

  Ahoj,

  jako obvykle, bezva clanek. Pokud byste nevedeli co s DPS, tak bych si jedenu desku taky vzal. 🙂

  Díky,
  Libor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *