Press "Enter" to skip to content

Toastrack. Konečne.

Príbeh o tom, ako som konečne získal ZX Spectrum+ 128k a o tom, čo som mu všetko vyviedol

Za celé tie roky relatívne aktívneho života okolo spektráčov som zohnal všetky Sinclairove osembiťáky čo som chcel, ale získať klasické ZX Spectrum+ 128k sa mi proste nepodarilo. Bol to odjakživa môj sen, ale pomaly som sa začal zmierovať s tým, že už ho ani mať nebudem, pretože módna retro vlna vyhnala jeho ceny do závratných výšin. Až do takých, že som nebol ochotný do toho vraziť toľko peňazí. Nakoniec som však mal kus obrovského šťastia a Toastrack som získal výmenou za celkom prijateľných podmienok.

Všetko sa začalo minulý rok na Foreveri, kde sa mi uľútostilo zdevastovaného nefunkčného gumáka, ktorého tam predávala nejaká maďarská partia. Z pôvodných 20€ som ešte zjednal cenu na 15€, tak sa to celkom vyplatilo a ešte na Foreveri som ho začal opravovať.

Po preskúmaní stavu som zistil, že niektorý z predošlých majiteľov prepóloval napájací konektor a to bola pravdepodobne aj smrť toho gumáka, pretože tipujem, že ho niekto neskôr pripojil k originálnemu zdroju a gumák tak dostal šlehu. Opravil som teda póly do správnej polarity, opravil som menič, ale ten znova skapal. Bolo jasné, že VRAM je po smrti a tak som ju celú poodsával, vybral a vyhodil.

Avšak aj potom menič skapínal a tak si ho vzal do parády Ikon. Po chvíli sa ukázalo, že som mal zrejme požité viac, než som si pripustil, pretože menič neskapínal, ale som doňho dával tranzistor BC639 so zle prehodenými nožičkami. Treba prehodiť C a B, lenže ja som mal prehodené E a C. Po správnom osadení už menič prežíval a dostali sme aj obraz, takže ULA domnelé prepólovanie naštastie prežila. Keďže som so sebou nemal pamäte, opravu sme ukončili a pokračoval som až doma.

Rovno som objednal membránu a keďže mi bolo ľúto minúť do 16k lower RAM bloku 64k posledných pamätí 4164, objednal som aj SRAM modul u Phila Rustona v jeho Retro spares shope. Kým diely prišli, vymenil som všetky elektrolytické kondenzátory a doplnil som aj nejaké blokovacie vo videočasti pre zlepšenie obrazu. Nakoniec som osadil novú membránu, zacínoval SRAM modul a opravený gumák putoval do police, k ostatným členom zbierky.

Potom som sa ho asi rok ani nedotkol. Až tesne pred tohtoročným Foreverom som robil nejaké poriadky a ani neviem prečo som odfotil sériové čísla oboch gumákov a poslal som ich do fejsbukovej skupiny Spectrum4ever, kde sériové čísla zbierajú. Asi po pol hodine mi pristála v messengeri otázka od istej Alex Gledhil (v UK pomerne známa zberateľka ZXS), či by som toho gumáka z Foreveru 2016 nepredal. Najprv som odmietol, lebo bol veľmi pekný a zreparovaný, ale Alex mi v zápätí vysvetlila, že podľa sériového čísla je to relatívne vzácny kus vyrábaný Investronicou a v UK nemá šancu taký zohnať. V tú ranu mi v mozgu zablikala žiarovka.

Keďže ja si na nejaké vzácne kusy nepotrpím a jedného gumáka už som mal, ponúkol som výmenu za toastrack. Bez mihnutia oka súhlasila, ak by som teda bol ochotný znášať všetko poštovné a nevadilo by mi, že je kompletný, ale nefunkčný. To mne bolo lautr jedno, ešte také Spectrum nebolo, čo by sme neopravili a tak som si veru aj zaujúkal, že bude stodvadsaťosma doma. Asi minútu som pred Alex ešte robil drahoty, ale nakoniec som na výmenu pristúpil.

Po vybavení formalít a odoslaní gumáka už som len čakal na Toastrack. Nakoniec prišiel v piatok ráno pred Foreverom, tak bolo jasné, čo si na partyplace vezmem so sebou:

Tým pádom všetko čo som si zbalil do Agrosúče bolo na nič, a tak som všetko z prepraviek vyhádzal a nabalil som si súčiastky a kompletný vercajg. Plán bol na Foreveri môj nový stroj oživiť, a tak aj bolo. Pomedzi bežné foreverácke aktivity (ako napríklad predebatovať celú prvú noc a vôbec nespať) som postupne spektráč začal opravovať.

Samozrejme bol v prdeli menič a tak som vymenil tranzistor, lenže menič šiel opäť kakať. Tak padlo rozhodnutie vytiahnuť všetko, čo na 12V vetve visí. Postupne som vybral TEA2000, MC1488, MC1489 a Ikon mi nakoniec vybral aj ulu, ale menič nie a nie nabehnúť. Nakoniec Ikon prišiel na to, že história sa opäť opakuje a ja som znova osadil BC639 nesprávne. Tentokrát bol ale na vine datasheet ktorý som stiahol. Boli v ňom chybne označené ECB a prisahám, že Ikon to videl a ja som vtedy nič požité nemal 🙂

Už som sa tak nasral, že som si z ebaya objednal 10 ks ZTX651, pretože ma to s tými BC639 už nebaví. Po otočení vývodov tranzistora do správnej polohy sa menič samozrejme rozbehol a tak som namiesto vyťahaných IO osadil pätice a zastrkal do nich príslušné obvody. Spektráč sa rozbehol a ja som skákal meter do ľuftu od radosti. Membrána klávesnice síce bola kaput, ale Alex mi pribalila novú (made in Ireland), tak som ju vymenil. Na záver opráv som si ešte vytiahol z dosky PAL a pripravil miesto na osadenie Umbrelly.

Potom sme na opravenom Toastracku už len púšťali všakovaké demá a hry, ale okrem nefunkčného SS+A (známa závada) sa žiadna zrada už sa neobjavila a tak sme s Ikonom vyhlásili stodvadsaťosmu za opravenú a náležite sme to oslávili. Neskôr som sa už venoval iným záležitostiam a tak nebol čas SS+A doladiť, ale aj tak som plánoval ešte ACB stereo, tak som to už nechal na doma.

Po Foreveri som vymenil plastovú keyboard plate za kovovú. Prišla mi z ebaya trocha hrdzavá a tak som ju obrúsil 600vkou šmirgľom a chemicky ponikloval kurevsky drahou niklovacou sadou Niclos (s poštovným skoro 17€ za 70g prášku…). Výsledok je celkom uspokojivý a roztok ešte znesie jedno použitie. Potom som si naprgal GAL16V8 Umbrellou a osadil som ho namiesto pôvodného PALu. Nasledovala oprava SS+A a s tou som sa trocha potrápil. Známa finta v +2 je osadiť na klávesnicovú diódu v A15 keramický kondenzátor 82pF. Bohužiaľ Toastrack má úplne iný plošák a tak neostávalo nič iné, len nájsť správnu kapacitu metódou pokus-omyl.

Pri 82pF začalo SS+A fungovať len s holým strojom. Po pripojení divIDE, alebo divMMC to zas nereagovalo. Postupným zvyšovaním kapacity som sa dostal až na 120pF. SS+A už funguje aj s pripojeným divIDE, ale nie úplne dobre. Po zapnutí to ešte nefunguje asi 10 sekúnd, ale potom to už ide. Najbližšiu vyššiu kapacitu som mal až 220pF a s tou to už opäť nefungovalo, takže odhadovaná hodnota bude niekde okolo 150pF. Nechcel som to lepiť z dvoch kusov, nech to nejak vyzerá a tak pri najbližšej návšteve obchodu so súčiastkami dokúpim potrebnú kapacitu. Zatiaľ som tam nechal tých 120pF a vidno tam aj 6 nôh Umbrelly:

Ďalšie bolo na rade ACB, a tak som sa do toho pustil. Pôvodne som mal v pláne AY vybrať z dosky, osadiť päticu a vyrobiť si plošáčik, kde osadím AY a ACB stereo, ale nakoniec som si povedal, že na to prdím a ACB som spravil klasicky, pomocou priestorových spojov. Nevidím na tom nič zlé, ak sa to spraví úhľadne a elektricky bezpečne. Či sa mi to podarilo, môžete posúdiť na tejto fotke:

Sám za seba môžem povedať, že v +2 a +2A to nemám takto pekne spravené, takže sa polepším a do +3 si to spravím tiež už takto úhľadne. Tými dvomi modrými 1k odpormi mám domixovaný beep, ktorý som sa pokúsil upratať tiež trocha úhľadnejšie, ako mám v dvoch menovaných strojoch. Využil som existujúce prekovy a tak to vyzerá skoro ako z výroby:

Ten neumelo dorobený odpor s kondenzátorom je tam od výroby. Môj dodatok je ten tranzistor s diódou na emitore. Ako vidíte, do ACB sterea som to potiahol tenučkým čiernym kynar drôtom, ktorý som rôzne povpletal medzi súčiastky, takže sa tá úprava v doske úplne stráca. Veľkou dilemou bolo umiestnenie výstupného audio jacku, pretože neznášam vŕtanie a rezanie do skriniek počítačov. Nakoniec som to strčil k pravej nožičke:

Spravil som to rozpojiteľné, aby sa dala vybrať doska bez odcínovávania nejakých drôtov. Ďalší pôrod bol výber jacku. Kolohnáty s prstencovou poistnou maticou neprichádzali do úvahy. GME proste inakšie nemá, ani ďalšie predajne, ktoré mám po ruke nemali nič uspokojivé. Nechcelo sa mi čakať na nejaký z webu a tak som zužitkoval konektor, ktorý som hádam pred dvadsiatimi rokmi vytiahol z neopraviteľného walkmana. Nakoniec tam padol ako uliaty, až som sa divil a veľmi som sa tešil, že som ho celé tie roky nepoužil niekde inde. Snažil som sa o čo najmenej rušivý zákrok a myslím, že sa mi to podarilo:

Pôvodne som chcel ešte vyčistiť klávesnicu, ale nakoniec som ju naschvál nechal tak, pretože mám rád, keď má stroj trocha pracovnej patiny. Membrána Made in Ireland je síce o dosť kvalitnejšia ako originál (skoro ako Sintechová), ale aj tak je aspoň ten môj kus na prd. Má na sebe rôzne umiestnené dierky, ktorých význam mi uniká, reálne však minimálne jedna spôsobuje problém s klávesami 4 a 5. Nejak sa do seba zahyzávajú okraje tej dierky a klávesy ostávajú buď jedna, alebo druhá, alebo obe zopnuté. Stačí klepnúť po klávesách a zas to funguje. Musím povedať, že po výmene keyboard plate za kovovú sa to takmer vytratilo, ale sem tam sa to aj tak stane. Taká membrána je na porazenie, takže si asi objednám novú od Sintechu.

Okrem výmeny klávesnicového 120pF kondenzátora za 150pF (dúfam, že zaberie tak ako si predstavujem, lebo kapacitný trimer tam nechcem dávať) už s Toastrackom neplánujem žiadne úpravy, takže ho mám vlastne hotový. Zrejme sa ešte vypýta recap elektrolytov, ale to už je brnkačka. Aktuálne si stroj užívam skoro vždy, keď mám voľnú chvíľu. Popravde aj teraz by som radšej na ňom hral Myth ako písal tento elaborát, ale blog som hodne zanedbával a toto bola vhodná príležitosť, ako to napraviť. Tak dúfam, že vám tieto litánie spravili aspoň nejakú radosť.

A vôbec. Predsalen si idem zahrať ten Myth.

3 Comments

  1. Toastrack ti zavidim! Pekne si sa s nim pohral. A ten jack je perfektny. Takto to malo vyzerat od vyroby.

  2. baze baze

    Dobré čítanie aj po dlhšom čase. Ale tú dieru v toastracku, najvzácnejšom modeli Sinclaira, ti asi nedokážem odpustiť 🙂 Tam sa pýtala záslepka s jackom na dieru pre keypad alebo RS232. Na ACB mi fungovalo aj to, keď som ufikol DIL paticu tam kde je “prepážka” a naládoval som vedľa seba odpory s kondíkmi a potom to zospodu poprepájal. Je to také upratanejšie. Skús aj ACB pomer 1,414 : 1 (odmocnina z dvoch). Tak to robia softvérové mixéry čo počítajú panning a malo by to byť matematicky košér. Dúfam že sa na SK ešte nejaký pekný toastovač objaví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *