Press "Enter" to skip to content

Úprava zvuku v ZXS 128K +3

Chcel som si dorobiť do +3 ACB stereo s primiešaným beepom, ale moja úprava z +2a nefungovala dobre, tak som sa tomu pozrel poriadne na zub.

Otvoril som schému +3 a po chvíli študovania som prišiel na príčinu. Zvukový obvod asi vyrobil v Amstrade nejaký feťák. Cieľom mal byť zrejme jednostupňový tranzistorový zosilňovač, lenže ten kretén čo to navrhol, nedal do emitora TR5 žiaden odpor, takže tranzistor tak ako je tam zapojený, funguje v spínacom režime (čiže binárne – zvuk on / zvuk off) namiesto plynulého analógového. Zvuk tým pádom znie ako zlý vtip a nechápem, že na to neprišli v prototypovacej fáze.

Riešením je odpojiť emitor TR5 od zeme a pripojiť ho späť cez povedzme 330R odpor. Zvuk je potom násobne lepší. Síce to stále nie je ono, ale už sa to aspoň dá počúvať. Ak chcete mať ešte o niečo lepší zvuk, dá sa s minimálnou námahou prerobiť podľa +2a. Treba pridať už spomínaný odpor do emitora TR5, prizemniť aj jeho bázu cez 10k odpor a na doske medzi sebou prehodiť R63 a C39, tiež R64 a C40 a zvuk by už mal byť potom +/- v poriadku, hoci v ňom stále trocha počuť brum.

EDIT: skontrolujte si aj typ tranzistora TR5. Podľa schémy by tam mal byť BC549, ale ja som mal osadený BC239. Parametre sú síce približné, ale nie zhodné a môže vám to robiť problémy. Ja som to vymenil, ale nepomohlo to. Zabrala až kompletná úprava podľa +2a, ktorú som spomínal v predošlom odseku s tým rozdielom, že som úspešne použil BC337, pretože BC549 akurát nemám v zásobe.

Ak si chcete dorobiť poriadne ACB stereo s primiešaným beepom a nepotrebujete opraviť zvuk v pôvodnom jack konektore na doske, úprava je trocha jednoduchšia. Na AY treba preškrabmi odskratovať nožičky č. 1, 4 a 5, potom vybrať C38 a R72 a následne spraviť ACB mixér (na schéme vpravo hore). Beep potom primiešajte priamo z GateArray (ULA) tak, že na pravú stranu R64 prispájkujte kladným pólom 1uF elektrolyt a jeho záporný pól pripojte na ľavý a pravý kanál cez nejaké odpory, odhadujem to tak 6k8, alebo 8k2, možno až 10k. Ja mám zatiaľ 5k6, ale beep je ešte o dosť hlasnejší ako AY. Odporúčam tiež priamo na napájacie piny AY pridať 100uF elektrolyt.

Je vidno, že na spektráčoch sa šetrilo aj u Sinclaira aj v Amstrade. Je to škoda, pretože prakticky každý model potrebuje nejaké bastlenie, pritom pridaním súčiastok za pár centov to mohlo byť od začiatku dobre. Našťastie niekoho stále napadne sa v tom povŕtať a niečo vylepšiť, ako napríklad nedávno vzniklo aj odstránenie žltých duchov z obrazu 128k mašín.

Tak som sa v tom dnes povŕtal za vás, nech vám tie plustrojky pekne hrajú.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *