Press "Enter" to skip to content

+3e/+2e howto.

Rýchly popis ako prerobiť +3/+2a na +3e/+2e.

Asi nemusím nikomu vysvetľovať, že divIDE je špičkový storage systém a vďaka MDOS3, FATware, DEMFIRu a +DivIDE aj všestranne využiteľný. Ako je všeobecne známe, tieto firmwares sedia v pamäti osadenej priamo na divIDE a napovrch vyplávajú až po stlačení tlačítka NMI, či pri volaní diskových I/O. Po rozpojení switchu E na divIDE nám však ostanú k dispozícii len porty a práve túto vlastnosť využíva augustová verzia +3e ROM v1.28. Áno, vidíte dobre. Garry Lancaster konečne do svojej +3e zahrnul aj podporu DTP/divIDE portov a tak plustrojkári a plusdvaáčkari môžu relatívne bezbolestne naďalej využívať pomerne kvalitný +3DOS v kombinácii s CF, či HDD. A práve túto premenu +3/+2a na +3e/+2e si teraz zrýchlika popíšeme.
Výhoda tejto úpravy spočíva v tom, že to vlastne nie je žiadna úprava 🙂 Bude vám treba len dve veci: DTPide alebo MBHDD1/2 s DTP portami alebo priamo divIDE a dve EPROM 27C256. Postup úpravy je úplne jednoduchý. Do EPROMiek si naprogramujeme +3e ROM. Potom otvoríme +3/+2a, vyberieme pôvodne PROM od AMSTRADu a namiesto nich osadíme naprogramované EPROMky. Zatvoríme Spektráča, pripojíme divIDE s rozpojeným E switchom (alebo DTPide či MBHDD) a nastoknutou CF, prípadne HDD. Zapneme Spektráča a je to. Ak ste správne naprogramovali a osadili EPROMky, mala by vás privítať nasledujúca obrazovka:
plus3e boot
Plusdvaáčkarom sa tam samozrejme objaví +2e a 0 floppy interfaces a verzia je samozrejme 1.28. Nechcelo sa mi trtkať so screenshotom. No a to je celá úprava. Zostáva ešte nakonfigurovať partície. Ak nebudete CF/HDD používať nikde inde, môžete použiť nasledujúci postup. V provm rade si vypočítame, koľko partícií nám na disk vojde. +3DOS podporuje max 16MB na partíciu, takže výpočet je jednoduchý: kapacita disku / 16. Napríklad máme 256MB CF takže výpočet bude 256 / 16 = 16 partícií. Takže vytvoríme si 16 partícií, aby sme zaplnili celú CF. Robí sa to príkazom FORMAT TO drive, partitions. Garry odporúča ako parameter partitions použiť dvojnásobné číslo ako je zamýšľaný počet partícií, mne sa to však neosvedčilo, lebo to spomaľuje prácu s CF. Skusmo som zistil, že stačí pridať k zamýšľanému počtu partícií tak 3 alebo 4 – ako rezerva to stačí a nespomaľuje to prácu. Takže aby som to upresnil, na našu 256M CF použijeme príkaz:

FORMAT TO 0, 16+4

No a teraz nám už len zostáva vytvoriť partície. Na to slúži príkaz NEW DATA “name”, size.
Tuto sa ešte pozastavím, lebo Garry odporúča vytvoriť aj dve swap partície, ktoré môžu programy využívať ako externú pamäť. Nepíše síce konkrétne ktoré programy, ale nemám dôvod ho neposlúchnuť, takže vytvoríme aj dve swapky:

NEW DATA "vdisk01" ,16
NEW DATA "vdisk02" ,16
.
.
.
NEW DATA "vdisk14",16

NEW DATA "vdisk15",16
NEW DATA "vdisk16",14 – pozor o 2MB menej kôli swapkám
a teraz swapky (tu sa nám práve hodí tá rezerva)
NEW EXP "swap1", 1
NEW EXP "swap2", 1

A týmto máme partície vytvorené. Ostáva nám ešte namapovať partície na drajvy a je to. Urobíme to nasledujúcimi príkazmi:

MOVE “C:” IN “vdisk01” ASN
MOVE “D:” IN “vdisk02 ASN
LOAD “C:” ASN

Tým docielime, že prvé dve partície sa nám namapujú na drajvy C a D a budú tam aj po zapnutí Spektráča a všetky operácie LOAD, SAVE, VERIFY budú automaticky počítať s diskom C. Príkaz ASN totiž mapping uloží na CF a pri zapnutí si +3e ROM prečíta konfiguráciu a automaticky namapuje to čo ste nastavili. Niečo podobné sa dá aj s farbami 🙂 Mapovať sa dá ľubovoľne, podrobnosti sú rozpísané v manuáli k +3e a keďže +3e má tých príkazov ďaleko viac, vrátane práce s I/O kanálmi, odporúčam podrobne naštudovať http://www.worldofspectrum.net/zxplus3e/ .

+3e zdar!

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *