Press "Enter" to skip to content

Author: admin

KAY1024 – boot z IDE zariadenia

Čím dlhšie KAY1024 mám, tým viac ma prekvapuje. V čase svojej najväčšej slávy ho firmička NEMO predávala aj v ATčkovej skrinke s dvomi floppynami (5.25″ a 3.5″) a 40MB harddiskom. Zaujímalo ma, čo na tom harddisku bolo a zdrojom týchto informácií je zrejme len nepreberné množstvo ruských diskmagov. Asi najviac som našiel v diskmagu ZX Format. Myslím, že tam som sa dočítal, že tam mali predinštalovaný operačný systém iS-DOS a tak som sa mu pozrel na zub.

Oqtadrive – zaujímavý hardwarový emulátor Sinclair Microdrive

Napriek tomu, že už nejaký ten piatok vlastním vDriveQL, zaujal ma ďalší emulátor Microdrive – Oqtadrive. Je to relatívne jednoduchý hardware postavený na Arduine Nano a je zaujímavý tým, že je obojživelný. Dá sa používať s QLkom, ale aj s IF1 a ZX Spectrom. Najjednoduchší variant sa ovláda z počítača cez USB kábel, alebo si môžete postaviť zložitejšiu standalone verziu, ktorá sa ovláda cez Wifi, pohodlne pomocou webového rozhrania. Tá sa mi zapáčila a tak som si ju postavil. Toto je návod ako na to.

Súmrak nad konvenčnými autami

Ani sa mi veriť nechce, že už sú to tri roky, čo som lamentoval nad situáciou v automobilovom priemysle. Kupoval som vtedy malé auto na dochádzanie za prácou a výber bol na zaplakanie, ak človek nechcel trojvalec. Okolnosti sa vyvinuli tak, že som tento mesiac menil aj väčšie rodinné auto za nové, tak sa dnes dozviete, čo sa na trhu s autami odvtedy zmenilo.