Press "Enter" to skip to content

Ako zálohovať dáta z partície hddpatchu na MB02+

Pár tipov ako zálohovať a prenášať data z Dronovho HDD patchu na PC. UPDATE 29.11.2007 UPDATE 25.10.2019!

Raz sa ma ktosi pýtal, ako si zálohujem a prenášam data z hdd ktorý mám pripojený k MBčku cez MBIDE a Dronov HDD Patch. Je to pomerne jednoduché, ale zjavne to nikto nerobí, lebo som zatiaľ nikde nenašiel o tom zmienku. Takže nastal čas to napraviť. Ja mám k MBčku pripojený 850MB Western Digital. Mám ho rozdelený na dve primárne partície: type 47h (hdd patch) cca 500MB; type 48h (SFS) zbytok. V prvej partícii ležia moje kompletné data k ZXS+MB, takže je veľmi dôležitá a patrilo by sa mať zálohu. Tú druhú, kde je SFS,  som plánoval pre BSDOS4, ale vieme kde BSDOS4 skončil,  teda táto partícia je momentálne irelevantná a zameriame sa len na tú prvú.

Ako som spomínal, záloha je jednoduchá, ale chvíľku mi trvalo, kým mi došlo, že sa budú dať dáta aj ľahko prenášať. Tak v prvom rade si musíme vytvoriť image inkriminovanej partície. Tuto si s Windowsami asi neškrtnete, takže odporúčam nejaké malé live distro (napr. Slax). Čiže odpojíme HDD od MBčka, pripojíme ho do PC, trebás ako secondary slave. Naštartujeme linuxy a vytvoríme si image príkazom dd, napr.: dd if=/dev/hdd1 of=mb02hddp.mbh. Týmto by sme mali vytvorenú základnú zálohu a keď sa niečo poserie, stačí image vytlačiť späť na HDD opäť príkazom dd a je to. Aby to bolo kóšer, je lepšie mať všetky virtuálne diskety vyformátované. Viem, že to zaberie hovadsky veľa času, ale hodí sa to keď si chcete vyskladať nejaký ďalší image, viď nižšie.

Ak chceme s datami pracovať ďalej, musíme získaný image spracovať. V prvom rade ho musíme rozsekať na jednotlivé virtuálne diskety. Predpokladám, že ste si virtuálne diskety formátovali podľa Dronovho popisu k hdd patchu, teda 127 stôp, 8 sektorov na stopu. Na rozsekanie image nám výborne poslúži príkaz split, a to takto: split --numeric-suffixes --suffix-length=3 --additional-suffix=.mbd --bytes=2097152 mb02hddp.mbh image. Jeho výsledkom budú obrazy jenotlivých virtuálnych diskiet, ktoré sa priamo dajú použiť v emulátore RealSpec potom dajú použiť s utilitkami z balíka zxspectrum-utils. Windowsáci môžu na rozdelenie použiť Total Commander.

Tým pádom je jasné, že si môžete ľubovoľný image aj vyskladať. Nakopírujte si pomocou RealSpecu na prázdne virtuáne diskety Pomocou zxspectrum-utils si povytvárate virtuálne diskety aké len chcete a potom si ich môžete ľubovoľne pozliepať dokopy (linuxáci pomocou príkazu cat; windowsáci pomocou Total commandera), až do veľkosti vašej hdd patch partície a potom to pomocou príkazu dd do nej vytlačiť. Presne tak, ako to robíte, ak používate MDOS3 a tretiu Sweetovu metódu. Tam sa tiež vytláča ručne vyskladaný md3 image na partíciu typu 49h.

Asi pomôže konkrény príklad. Povedzme, že na virtuálnej diskete 33 mám nejaké súbory, ktoré chcem dostať na PC do nejakej rozumnej podoby. Pripojím disk do PC, stiahnem si partíciu do image súboru, rozsekám ho na jednotlivé virtuálne diskety, na obraz diskety 33 pustím mb2tap a mám TAPku. Samozrejme by som mohol použiť Omegov TAP creator pre MBčko, ale musel by som použiť disketu a to je pre mňa viac nespoľahlivé, ako som ochotný stráviť. Naposledy sa mi to podarilo až na tretí pokus a za tú dobu by som to mal dávno vyseknuté aj vložené späť. Ako podotkol Mike dole v komentároch, ak viete trocha počítať, tak pomocou dd sa dá vyseknúť priamo konkrétny obraz diskety, ale je to menej pohodlné.

Opačný postup je potom jasný. Pomocou Realspecu si do obrazu diskety 33 S pomocou zxspectrum-utils si nahrám do obrazu diskety čo potrebujem, pomocou príkazu cat si vyrobím mbh image, ktorý potom vytlačím na partíciu disku.

UPDATE 29.11.2007: Keďźe injektáž súborov do 2MB image pomocou RealSpecu chodí ako kedy a ako kde nefunguje, Dušky nám spravil utilitku TAP2MBHDD, takže je teraz schopná injektovať priamo TAPky aj do týchto 2MB images. Na export je stále možné použiť pôvodnú Busyho utilitku MB2TAP. Všetky si môžete stiahnuť TU. Windowsáci tam majú hotové binárky.

UPDATE 25.10.2019: Doba pokročila a windowsáci to majú odvtedy o dosť jednoduchšie. Eugene Larchenko totiž spravil pluginy do Total Commandera, na priame narábanie s MBD a MBH obrazmi. Viete si pomocou nich relatívne pohodlne vytvárať nové obrazy diskiet a s istými obmedzeniami aj meniť obsah existujúcich. A vďaka EasyHDD sa prenos obrazov diskiet z PC a do PC zmenil z vysekávania z partície, na ich púhe kopírovanie na CF kartu / HDD s FATkou.

4 Comments

 1. dd
  Snad len, ze netreba kopirovat obsah celej particie, ak clovek chce len jednu disketu. Malo by fungovat \’dd if=/dev/hdd1 of=disketa.mdb skip= count=2880\’, kde je zaciatok tej diskety na disku. To si ale musia vypocitat MBckari, ja ten radic nemam.

 2. Logout Logout

  udiv !
  tady zjistuju, ze ziju uz par let v bludu. myslel jsem ze dronovy virtualni image jsou jinak velke nez standardni diskety a ze je realspec neumi nacist. jak to tedy je ?

 3. hehehe
  to mikezt: no sak to na konci clanku pisem, ze dobre miereny prikaz dd dokaze vycucnut a vlozit konkretny image, a ze to je na dalsi clanok :-)to Logout: Ano, Dronove virtualne diskety su vacsie cca 2MB a Real Spec ich vie precitat (preco by nevedel?), je mu jedno aky je image diskety velky, podstatne je aby si s nim poradil ten konkretny DOS.

 4. z00m z00m

  Bug
  Hmm, teraz som zistil ze RS32 si s tymi vacsimi images poradi ako kedy. Potreboval som natlacit plny image a zhruba po 1,2MB vyhodil data integrity error uz pri zapise 🙁 Kazdopadne je to prvy raz co som narazil na problem.Takze opatrne, aby ste si nedoyebabrali funkcne images.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *