Press "Enter" to skip to content

No more flame please

Komentár k momentálnej situácii na scéne.

Článok je čiste subjektívny a tak trocha reagujem aj na Sweetov posledný post na ci5.speccy.cz. Z môjho pohľadu to vidím asi takto. Používam oboje, aj divIDE aj MBčko a som primárne MBčkár. S divIDE mi bez problému chodí len HDD, s CF som mal väčšie či menšie problémy neustále, pokým som nezačal používať staré CF malých kapacít. To by som prežil, každé zariadenie má holt svoje limity a aj s MBHDD nechodí hocičo, ale už ma unavujú neustále polopravdy a kydy, ktore o MBčku šíria ľudia, čo ho ani nemajú, Ziloga nevynímajúc.

Nechápem ľudí, ktorí majú potrebu sa neustále do MBčka navážať a porovnávať ho s divIDE, pretože ide o dve rozdielne zariadenia, nehovoriac o tom, že MBčko tu bolo X rokov pred divIDE. Je logické, že MBčkári sú z toho unavení a potom reagujú tak ako reagujú, extrémna vetva divIDE až bojkotuje, napriek jeho nesporným kvalitám.

Prečo je tato potreba vyrývať? Lebo MBčko má kvalitný a pohodlný DOS, schopný po jednoduchej úprave pracovať i s IDE obomi smermi a divIDE ho doteraz nemá (výnimka /MDOS3/ potvrdzuje pravidlo)? Čo ľudom tak vadí na MBčku, že ho musia furt dávať do porovnania s divIDE? Prečo Zilog namiesto toho, aby dorobil nejaké pamäťové rozšírenie divIDE, po ktorom volajú všetci programátori firmware, radšej bude neustále rýpať do MBčka a jeho vlastností? Čo je tŕňom v oku? To že MDV a Busy si nechali hneď na začiatku rezervu a MBčko je možné bez úpravy osadiť až 512k SRAM? To že ziadny MBčkár nikdy nepovedal, že divIDE je lepšie, lebo z užívateľského pohľadu to jednoducho nejde?

Leží tu veľa otázok, ktoré visia vo vzduchu, na ktore tí, čo najviac rýpu, odpovedajú vykrúcaním a ďalšími polopravdami. Pre mňa je to tak, že divIDE je síce pekný kus hardvéru, ale zatiaľ neprináša ani polovičný komfort práce (výnimka MDOS3), ktorý mám na MBčku s IDE zariadením a pokým sa toto nezmení, nezmení sa ani môj názor.

FatWare i DEMFIR su nádherné systémy, klobúk dole pred tým, čo ich autori dokázali, ale pokým mi neumožnia uložiť si obrázok, ktorý som si práve nakreslil, budú pre mňa na okraji záujmu. Výnimka MDOS3, za ktorý môžeme Sweeta na rukách nosiť, je to, kvôli čomu sa dá divIDE používať na prácu a nie je degradované na úbohý loader TAPiek – čo by sa stalo, keby nebolo MDOS3. Lenže bohužiaľ, nie každý je schopný pripraviť si CF pre prácu s MDOS3 a drvivá väčšina z tých 700 divIDE, ktorými sa Zilog prsí, je používaná ako prachsprostý loader a darmo má divIDE všetky tie vymoženosti, keď je z nich využitá možno štvrtina a aj to som asi prestrelil. Tu je pes zakopaný a toto ľudí serie. Keď sa toto zmení, vtedy bude pokoj…

5 Comments

 1. sweet128 sweet128

  Amen velebnosti 🙂

 2. dex dex

  Sweet prostě rulez, bez něj by bylo DivIDE jen hezkým spouštítkem pro emulátoristy.Doteď pořádně nechápu, jak ten MDOS vlastně do DivIDE nacpal. Já snahy o TRDOS vzdal hned, jak jsem specifikaci DivIDE uviděl.

 3. ….
  Zoome, bacha aby jsi hned nebyl oznacen za extremistu… 🙂

 4. z00m z00m

  Shrek: ja sa toho nebojim 😉 Nevadi mi trocha vybocit z rady 😀

 5. Noby Noby

  Ono je hlavně zajímavé, že autoři HW na MBčku neměli strach nešetřit obvody, a díky tomu uadresuje 512KB SRAM a má budič v MB-IDE2 na všechny signály a proto nemají na MBčku problémy s CF.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *