Press "Enter" to skip to content

Kompilácia a inštalácia FUSE

Hrubý návod na kompiláciu FUSE.

Rád testujem a skúmam rôzne distribúcie Linuxu a sem tam pri niektorej zakotvím na dlhšiu dobu. Tú si potom priohýbam na svoj obraz rôznymi drobnosťami a utilitkami, ktoré často nebývajú v repozitároch a tak je treba si ich skompilovať. Jednou z nich je aj medzi Linux positive spectristami notoricky známy emulátor ZX Spectra FUSE, no a dnes sa pozrieme na to, ako ho čo najbezbolestnejšie skompilovať.

Nasledujúce rady môžete považovať za obecné, ale vedzte, že momentálne používam distribúciu Debian a tak sa nasledujúci text bude od toho odvíjať

Takže čo všetko budeme potrebovať? Tak v prvom rade prostredie prichystané na kompiláciu. To znamená mať k dispozícii nejaký prekladač jazyka C a príslušné podporné utility. U mňa to znamenalo doinštalovať balíky build-essential, byacc, flex, bison, m4, autoconf, automake, libtool a možno ešte nejaké drobnosti, na ktoré som zabudol, ale nie sú životne dôležité.

Kto používate GNOME, skontrolujte si, či máte nainštalované knižnice libesd-alsa0. Bez nich sa mi mlátil zvuk GNOME a FUSE.

Ako nasledovný krok je potrebné nainštalovať knižnice libaudiofile-dev, libglib1.2-dev a libglib2.0-dev. Sú vyžadované knižnicou libspectrum, ktorá je pre kompiláciu FUSE nevyhnutná.

Ako si môžete prečítať na domovskej stránke FUSE pre plný komfort budete potrebovať doinštalovať ešte aj tieto knižnince: libgcrypt11-dev, libpng12-dev, libxml2-dev, libjsw-dev, zlib1g-dev, libbz2-dev, libsamplerate0-dev, libsdl1.2-dev, libgtk1.2-dev a libgtk2.0-dev. Slúžia na pridanie podpory rôznych súborov a činností.

No a konečne to začína byť viac speccyfické. Ak chcete mať vo FUSE podporu +3 disku, je nutné najprv skompilovať a  nainštalovať knižnice libdsk a lib765 (v tomto poradí). Následne môžete pristúpiť ku kompilácii a inštalácii knižnice libspectrum a týmto je predpríprava pre FUSE hotová.

Teraz už len stačí rozbaliť zdrojáky FUSE, skompilovať a nainštalovať (klasickým trojkombom – configure, make, make install) a ak ste všetko urobili správne, mali by ste mať funkčný emulátor ZX Spectra.

Doporučujem kompilovať rašej SDL interface (./configure –with-sdl), lebo s GTK som mal viackrát problémy neurčitého charakteru a fullscreen s GTK mi jednoducho zaboha nechcel fungovať.

Ako ste si určite všimli, inštalácia FUSE vyžaduje určitú zdatnosť, ale výsledok potom stojí za to. Je tu ešte dokonca o niečo zložitejšia možnosť kompilovať zo SVN, ale to je na ďalší článok…

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *