Press "Enter" to skip to content

Gumák story II

Zápisky z opravy Gumáka

Zhodou okolností sa mi dostal do ruky ďalší mŕtvy Gumák a keďže sa mi ho podarilo opraviť, prinášam vám zápisky z opravy.

Po zbežnej prehliadke som našiel rozsypanú päticu pre ULA, odpálený tranzistor v meniči (=odpálená VRAM), zarušený obraz a kaput membránu. Ako prvý krok som vymenil päticu pod ULA. Predošlý majiteľ stihol identifikovať a vybrať vadné VRAM chipy, napriek tomu ale stále odchádzal tranzistor v meniči, takže ešte bolo treba hľadať ďalšiu zradu. Tou sa nakoniec ukázali ďalšie vadné VRAM chipy, ktoré stihli poodchádzať pri hľadaní opakujúcej sa závady meniča. Takže chtiac-nechtiac som nakoniec VRAM chipy odstránil všetky a nahradil som ich päticami, do ktorých som po úprave napájacích napätí osadil moju poslednú sadu pamätí 4164. Gumák má teraz dole 32kB, samozrejme bez logiky, takže sa to tvári ako 16k.

Gumák však ani po výmene VRAM nenabiehal, po zapnutí ma privítali zvislé čierne pruhy, čo je obyčajne znak odpálenej ROM. Tak som pôvodnú ROM odstránil, osadil som namiesto nej päticu a do nej som strčil určite funkčnú ROM, čo sa mi roky povaľovala v šuplíku a bol som rád, že som ju pri niekoľkých čistkách nevyhodil. Po tejto operácii Gumák konečne nabehol, ale netešil som sa dlho. Asi po pol hodinke mi znova chcípol TR4. Vďaka otrasnému obrazu podozrenie najprv padlo na LM1889, keďže to bol posledný komponent, ktorý by mohol robiť meniču problémy. Ani po všemožných diskotékach s komponentami okolo LM1889 sa však jeho závada nepotvrdila. Kde moje know how končilo, poradil Zilog a tak som podľa Zilogovej rady sluchátkom popočúval napájacie napätia. Napájacie napätie do LM1889 pišťalo ako myš, ktorej stúpia na chvost, takže vinník bol jasný – filtračné kondenzátory v meniči. Po premeraní filtračných kondenzátorov a odpora som neobjavil zhola nič, keďže sa javili funkčné a na chvíľu som sa tým nechal oblafnúť. Po chvíli bezvýsledného hľadania som sa musel vrátiť k meniču. Skusmo som priložil kondenzátor veľkej kapacity k filtračným kondenzátorom a ejha odhalil som ho sviniara. Jeden z filtračných kondenzátorov v záťaži kolaboval, hoci pri bežnom meraní sa tváril normálne. Po výmene oboch filtračných kondenzátorov sa rušenie stratilo, do obrazu sa vrátili farby a prestal odchádzať TR4.

Po lepšom zahriatí sa ukázal ďalší problém – rozlaďovanie modulátora. Napriek všemožnej snahe sa mi to nepodarilo opraviť, tak som modulátor nahradil klasickým videovýstupom. Obraz je kvalitnejší a v dnešnej dobe je RF výstup aj tak prežitok. Po tomto úkone som nechal bežať cyklický test z TBIOSu a Gumák bežal bez zaváhania až do rána. Už mu chýba len membrána, ale tú už mám zajednanú u Nobyho 🙂

Suma závad: zlé kontakty v ULA patici, vadná ROM, odpálený TR4, vadná VRAM, vadný C44, prestarnutý modulátor, zdevastovaná membrána – bežný pattern opráv Gumákov. V podstate všetky, čo som opravoval, mali jednu alebo viaceré zo spomínaných závad. Prvýkrát som sa stretol s vyschnutými filtračnými kondenzátormi, ale nabudúce už pôjdem naisto.

5 Comments

 1. dex dex

  Jsem koukal včera na Twitteru (na CI5 stránce), jaký to byl boj.Už při slovech "zběžné prohlídce… odpálený tranzistor" jsem šel do mdlob, protože pro HW lamera jako já není (pokud z tranzstoru nestoupá viditelně dým) něco takového možné, a při představě, že bych s tou miliardou porouchaných počítačů a zdrojů, co mám doma, naložil podobně a opravil je, jsem zjistil, že si to ani představit neumím.O to pozorněji sleduju podobné případy oživování zdechlých strojů…

 2. z00m z00m

  No ja som v podstate tiez HW lamer, ale rokmi som sa naucil diagnostikovat a opravit caste zavady na Gumakoch a Pluskach. Sem tam sa mi podari opravit aj ine stroje (naposledy Wixetova +2) ale keby si mi dal do ruky napriklad pokazene C64, s najvacsou pravdepodobostou by som s nim bez googla nepohol…

 3. sweet sweet

  hw
  Obdivuji lidi, co se vyznají v HW.

 4. hood hood

  Zoome, super inspirace. Taky jsem se potykal s prorazenymi kondiky na +2, C6, C41, akorat asi bych mel nechat masinu bezet dele, tak jak ty, abych zkusil pripadne dalsi zavady. Jinak, da se ten Ziloguv testovaci programek na hw nejak pouzit zvlast, bez Divide?

 5. Urcite ano, vysosni si ho zo zdrojakov TBIOSu 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *