Press "Enter" to skip to content

Skúsili ste ESXDOS?

Krátky návod ako sa dá bezbolestne otestovať ESXDOS. UPDATE 10.01.2010.

Zaujímalo ma, ako čo najjednoduchšie otestovať ESXDOS. S prvým releasom sa to nedalo bez reflashu divIDE, čo sa mi ozaj nechcelo. Mám flashnutý DEMFIR, ktorý momentálne používam a veľmi som si ho obľúbil. Chlapi z Papaya labs však nelenili a zakrátko po prvom release sa na Internete objavil ESXDOS schopný bežať z mapramu. Tým sa veci zjednodušili – stačí pri spustení reflashera nerozpojiť JP2/E. ESXDOS sa nahodí len do mapramu a stačí už len podhodiť CFku so systémovými súbormi ESXDOSu.
 
Pre majiteľov DEMFIRu a DISO v0.08 je to ešte jednoduchšie. Nakopírujte si nové DISO na CFku, potom pridajte systémové súbory ESXDOSu a máte vystarané. Stačí nabootovať DEMFIR, pripojiť DISO a v adresári "firmwares" spustiť "esxdos.dfw" a voilá – ESXDOS máte pripravený na hrajkanie až do vypnutia počítača. Stalo sa mi ale, že mi ESXDOS nefungoval dobre s 64MB CF TwinMOS, ktorá inak bez problému funguje s DEMFIRom, FATware i MDOS3. Pripisujem to samotnému ESXDOSu, keďže je to ešte betaverzia. UPDATE 10.01.10 – Tak zdá sa, že problémy s TwinMOS kartou má na svedomí karta samotná. Začala mi blbnúť aj s FATware – proste sa pri pokuse čítať z nej občas zasekne celé ZXS. S inými kartami to nerobí.
 
Musím uznať, že Papaya labs sa vytiahli – fungujú TAPky, funguje LOAD a SAVE priamo na FAT. Súbory používajú hlavičku z +3 DOSu, čo by mohlo znamenať pomerne jednoduchú konverziu softu z +3, ktorý má BASICové loadery. Ovládanie je zatiaľ trocha krkolomné, ale keďže systém dokáže volať externé príkazy, myslím že sa to čoskoro zmení. ESXDOS sa má budúcnosť, ak sa naňho chlapi z Papaya labs nevyserú. Myslím, že Zilog môže byť konečne spokojný, pretože ESXDOS je prvý použiteľný systém, ktorý využíva ním navrhovanú koncepciu. Skúste si ho aj vy. Môžem len odporučiť.

3 Comments

  1. TwinMOS CF 64M
    Hi.Can you tell me more details about problems with this device? Thanks.

  2. Odporucam vyskusat
    Vcera som na SinDiKate podrobil ESXDOS podrobnejsiemu skumaniu. Hlavne som sa s nim potreboval na uvod zoznamit. Nuz ale potom mi moje povodne flashnute FATware pripadalo mierne lamerske. Najnovsi vytvor Papaya labs rozhodne znesie privlastok *DOS. Sice sa clovek vela napise, ale robi to presne to co ma. SAVE mi pred tym velmi chybalo ( pretoze nie som fanusik MDOSu a vykuchavania imagov).Zo Spectra zapisana TAPka resp. priamo subor na FATke je uzasna vyhoda.Takze rozhodne suhlasim so z00mom, ze ESXDOS stoji za vyskusanie.

  3. F6 F6

    Flashnul jsem hned prvni verzi pred Vanoci. Uz bych asi nemenil. ESXDOS je super. To, co popisujes s DISO jsem samozrejme udelal jako prvni 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *