Press "Enter" to skip to content

PC je šmejd. Basta.

Opravoval som starší počítač a aj po oprave sa nechoval správne, resp. pri banálnom zaťažení grafickej karty vykazoval výrazné drop outy vo FPS. Čo za tým bolo sa dozviete v netradične dlhom článku.

Známy ma poprosil o opravu počítača staršieho vydania – Pentium D 925 3 GHz, 2GB RAM, GeForce8600GT, ktorý mu prestal nabiehať. Po obligátnom rozobratí a povysávaní 128 ročného hnusu som v inej doske odskúšal najprv RAM (OK) a následne grafickú kartu (dead), takže padlo rozhodnutie kúpiť novú. Synátor sa tam hráva nejaké postaršie 3D hry a WoT, takže sme vybrali lowendovú GeForce 650GTX.

Keď grafika dorazila od dodávateľa, osadil som ju do PC a pustil som sa do reinštalácie OS (Windows 7), keďže pôvodná inštalácia už bola nezlučiteľná s používaním. Všetko bežalo hladko až pokým sa inštalátor nepokúsil nahodiť vyššie rozlíšenie obrazu – PC šlo do rebootu. Takže ešte nejaká zrada. Na vine už mohli byť len dve veci – mainboard, alebo zdroj. Chcel som vyskúšať iný zdroj, ale závadu som odhalil ihneď po odpojení prídavného napájania pre CPU. Konektor bol úplne spálený, aj na kšande od zdroja aj v mainboarde, takže sme rovno objednali nový 400W Enermax a keďže investície mali byť čo najnižšie, rozhodli sme sa použiť pôvodné CPU a RAM a kúpiť pod ne novú dosku.

Pre LGA775 toho už veľa na výber nebolo a tak z dvoch vtedy dostupných alternatív padla voľba na MSI G41M-P33 Combo, pretože má novší chipset, možnosť použiť DDR3 ak by bolo treba a 36 mesiacov záruku. PC som poskladal, reinštalácia OS a jeho aktualizácia prebehla bez zaváhania, tiež jeden cyklus stress testov a tak som opravené PC odovzdal majiteľovi.

Lenže čert nikdy nespí a tak som mal PC o dva dni späť, pretože ako som spomínal v úvode, už aj pri banálnom zaťažení padalo FPS zo 70 na 5-6 v podivne pravidelných, asi dvojminútových intervaloch. Najprv som podozrieval grafiku, že má zle nalepený chladič, ale v inej doske bežala bez zaváhania, takže som upriamil svoju pozornosť na dosku. Meranie teploty na CPU a northbridge v záťaži neodhalilo vôbec nič – teplota okolo 60 stupňov, takže chladiče si robia svoju robotu dobre a prehrievaním to nie je. A včil babo raď.

Spustil som nejaké monitorovacie nástroje, spustil som hru a nechal FPS pár krát padnúť a znova nabenúť a po chvíli poďho študovať logy a nestačil som sa diviť. Vyťaženie GPU keď hra bežala normálne, bolo okolo 90%, ale keď padlo FPS, kleslo vyťaženie niekam k 5%. WTF?!? Očakával by som presný opak. Prepad záťaže znamená, že grafika jednoducho nedostáva dosť dát a začne si váľať šunky. Presne ten istý jav sa opakuje aj na memory controlleri. Kieho boha je s tou doskou? Požičiame ešte jednu na vyskúšanie. Lenže zápožička ďalšej rovnakej dosky viedla k rovnakým výsledkom. Aha?!? It’s not a bug, it’s a feature!

A teraz ako z toho von? Manuál zaryto mlčí. Google neporadil nič, len odhalil pár ďalších zúfalcov s podobným problémom. Tak som začal strieľať do tmy. Iný výrobca RAM nezabral. Iný typ RAM (DDR3 namiesto DDR2) nezabral. Iná VGA nezabrala. Iný, modernejší CPU – rovnaké sračky. Akurát som si v manuáli v kolonke CPU zrazu všimol jeden parametrík: Supports FMB 05a, čo znamená max. 95W pre CPU. A to je vinník, sviňa jedna.

Power management dosky jednoducho sleduje koľko šťavy si CPU pýta a keď jej chce moc, tak mu northbridge trošku (skôr hodne) priškrtí dáta, kým sa neumravní. Deje sa tak nezávisle od čohokoľvek iného. Je to síce chvályhodné, že sa doska dokáže chrániť, ale je mi záhadou, prečo škrtí aj Pentium D 925, ktoré je podľa Intelu práve FMB05a, teda 95W. Vysvetľujem si to tak, že osemročné CPU vekom trocha degradovalo a v plnej záťaži už asi pýta viac ako 95W.

Našťastie aj z tohto sa dá vykľučkovať a napodiv pomocou Microsoftu. Windows 7 totiž dokáže pomerne efektívne nastaviť powermanagement a tak pomocou neho nedovolíme žhaviť CPU naplno. Príslušné nastavenie nájdete v Power options/Change Plan Settings/Change advanced power settings/Processor power management/Maximum processor state. Postupným laborovaním som zistil, že FPS drop outy prestanú ak parameter znížim zo 100% na 85%. Prepad výkonu je minimálny (asi 8 FPS v relatívne náročnej hre), CPU ešte stále v záťaži beží na 3GHz ako má a všetko beží svižne a stabilne.

Na šľak trafenie toto. Naoko banálny problém, ale zožral mi pol života. PC je proste šmejd a nič sa na tom nikdy nezmení. To by toho výrobcu zabilo, keby tam zahúkal nejaký beeper? Človek by hneď vedel, že sa niečo deje na doske a nemusel by zabiť dva týždne honom na čarodejnice.

Ale zo všetkého sa snažím si vziať nejaké pozitívum a tentokrát mám dve. Prvým je ponaučenie, že dnes treba fakt dávať pozor na každučký parameter komponentov do PC. Druhým je to, že som objavil krásne benchmarky Valley a Heaven od Unigine, ktoré na rozdiel od 3DMarku (neuveriteľná sračka, totálne nepoužiteľná) umožňujú aj v basic verzii (je zdarma) meniť spústu parametrov a bežať v nekonečnom loope, čo mi veľmi uľahčilo ladenie.

Na záver už dodám len jedno. ZLATÉ ZX SPECTRUM!!!

3 Comments

 1. veru zlaté zxs, didaktik a 8/16 bit príšerky do kapsy,ktoré, kde sa dá, použijem miesto PeCe
  napr. taký PSION 3a 🙂 s jeho dokonalým OPL
  super článok!

 2. Marcel Marcel

  Pekný článok, mal som takýto istý problém s menovanou zákl. doskou, a tiež som dlho nevedel nájsť riešenie až kým som nenatrafil na tento článok. Pomohol mi vyriešiť problém. Teraz ide všetko tak ako má 🙂

 3. Stano Stano

  Ahoj,

  ak nemas rad PC, tak asi nemas rad ani Intel 🙂 Tak este jeden dovod, preco 🙂

  Je sice pravda, ze Intel Pentium D 925 ma TDP 95W, ale to vobec neznamena, ze je to maximalny odoberany/vyzarovany/… vykon alebo cokolvek, co si pod tym predstavujeme. Na rozdiel od AMD, ktora TDP definuje ako

  „TDP je maximálny prúd, ktorý CPU môže odoberať na továrenskom napätí a frekvencii v najhorších tepelných podmienkach“

  si to Intel modifikoval podla svojich potrieb takto:

  „Číslo v tomto stĺpci odráža odporúčaný bod a nesvedčí o maximálnom výkone, ktorý môže procesor vyžiariť za najhorších podmienok“,

  resp.

  „TDP by malo byť použité ako cieľ pre návrh chladenia pre daný CPU. TDP nie je maximálny tepelný výkon, ktorý môže CPU vyžiariť“.

  Citacie su narychlo z http://sk.wikipedia.org/wiki/Thermal_Design_Power , ale o tomto (de facto) podvode a klame Intelu sa vie uz minimalne od dob uvedenia Pentium IV (ktore z PC robilo skutocne zeraviace a prud zeruce PeCe).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *