Press "Enter" to skip to content

Quo vadis?

Nebojte sa, nemám krízu stredného veku. Len som trocha kučeravý, tak mi dovoľte úvahu 🙂

So železnou pravidelnosťou sa na našich dinosaurích fórach objavujú už asi 15 rokov tie isté témy. CPLD/FPGA klony. Opäť sa objavila debata, že čo a ako s CPLD/FPGA, životom a vesmírom vôbec. A toto je večný príbeh.

Zlepíte nejaké FPGA s nejakou bižutériou okolo, trápite sa s navrhovaním dedikovanej dosky a o rok je to obsolete. Generovanie ďalších a ďalších klonov na svojich vlastných doskách je dnes podľa môjho osobného názoru kontraproduktívne. A to ma niektorí poznáte a viete, že som po FPGA klone volal už okolo roku 2003. Ja stále chápem, že keď sa taký klon navrhuje, hardwaristi si “zaonanujú”, lenže niekto potom tomu musí spraviť firmware a ako to sledujem, toto je práve kameň úrazu. Všetko končí na “one man show” projektoch, ako slepé vývojové vetvy. Lebo málo ľudí, málo pamäte, lebo poddimenzovaný ARM k tomu, lebo FPGA je výbehové, atď atď.

Ja sosobne som sa kedysi dávno podieľal na projekte Zeus a utopil v ňom všetko možné od voľného času až po peniaze a výsledku som sa vtedy nedočkal. Lebo v tej dobe to bolo proste všetko 3x drahšie, ako to, čo považujeme teraz za drahé. VHDL vtedy vedel tak jeden človek na pol republiky. FPGA stálo 300 Eur. Keď k nám prišlo o niekoľko rokov neskôr V6Z80P, tak to predstavovalo zhruba to, čo malo byť Zeusom. Fyzický Z80, FPGA, spústa RAMky, SD karta. Prototyp nás vtedy vyšiel na 800 EUR. Je jasné, ako to skončilo. Ako hobby to bolo také nákladné, že sme sa na to postupne všetci vysrali.

Ale k téme. Roky tie klony CPLD/FPGA skladáme, a nakoniec každý jeden ten klon končí na to isté. Na nezáujem toho, kto to navrhol. Pentevo? Mrtvola. V6Z80P? Mrtvola. Speccy 2010? Na chvíľu ožilo vďaka Martinovi Bórikovi. Ten mu dokódovaním našich výlevov hneď buchol o strop, takže mrtvola. ZX-Uno? Dva roky sa o neho nikto ani nepotkol, takže mrtvola. A menujme ďalej. Badaloc, Chrome, Karabas, a so on and on.

Tak si dovolím filozofickú otázku: Načo ďalší klon, keď zas do roka a do dňa bude oprdnutý priamo človekom, ktorý ho navrhol? A teda, ak FPGA, tak prečo sa nezamerať na konkrétny hotový vývojový kit? Tí, ktorí vedia taký kit oživiť, zrazu nie sú zviazaní dedikovanou krabičkou. Starý kit Terrasic Altera DE1 bol na trhu 10 rokov a mal všetko. Za 150 dolárov mal na sebe na tú dobu veľké FPGA, DRAM, SRAM, FLASH ROM, SD slot, VGA výstup, DA prevodník, sériový port, PS/2, bla bla bla. Akurát sme boli tak obmedzení, že sme sa tým smerom nepozerali, lebo to nevyzeralo ako Spectrum. Poviem rovno, naša škoda. Premrhali sme energiu, čas a a peniaze na klony, ktoré sú vo svojej podstate takými oholenými DE1.

Človek čo postavil MiSTer si asi povedal to isté. Je to postavené na kite, ktorý bude ešte pekne dlho na trhu. Z pohľadu “militantného” spektristu (ako nás staré štruktúry s obľubou častujú) je ten kit úplne na houno. Je to vlastne SoC s obmedzeniami, ktoré z toho plynú. Lenže my až takí kostlivci nie sme. Aj s prídavnou doskou, ktorej sa nevyhnete, a ktorá vyrieši 42, je totiž MiSTer stále cenovo akceptovateľný. A tým, že je to také dostupné, existujú na to veľmi použiteľné jadrá snáď na každý známejší osembiťák.

Už som to s mborikom raz načal a vznikla z toho otázka (ktorú ja už mám dnes zodpovedanú): Nie je čas sa vysrať na energiu/čas/peniaze/zdravie/whatever žerúce dedikované kity a venovať silu tomu, čo tu je a má perspektívu?

5 Comments

 1. To si tak pekne napísal! Súhlasím.
  Len poznámka: Ja som sa na Speccy2010 nevysral, ešte sa v ňom hrabem, ale každý vie, že som ďaleko za limitmi tejto dosky. Aj ma trošku mrzí, že to pôvodné nadšenie okolo S2010 opadlo len preto, že už to nemám kam posunúť, ale stále si myslím, že je to prudko použitelný počítač.

  Potom by som sa rád vrhol na ZX-Spectrum core MiSTeru, lebo mu chýba asi všetko, čo my CS spektristi čakáme od Speccy. Prinesiem ho na JHcon, urobím showview a môžeme si interne spísať, kam to posunieme, prípadne si to rovno nahodiť do Quartusu a rozbehať.

 2. z00m z00m

  Ja viem, že si sa na to nevysral, ale povedzme si otvorene. FPGA je také plné, že keď som ladil core pre Shrekove S2010, tak veľmi často už len zmena jedného-dvoch inak bezvýznamných zašrtávadiel v nastaveniach syntézy viedla k tomu, že sa core do FPGA nevošlo. S časovaním to má problém doteraz, lebo SYD prispôsobil nohy FPGA k doske a nie dosku k FPGA, takže ten interný vysoký 8XMHz clock skáče zbytočne po čipe a v limitných stavoch je proste v prdeli. Jediné čo dnes na tom pôjde ladiť je ARM. FPGA má len tú možnosť, že to do pazúrov vezme VHDL guru, ktorý to prekope celé so zreteľom na časovanie, pri zachovaní funkčnosti. A ruku na srdce – nie je lepšie rovno venovať energiu do core na platforme, kde to má zmysel? Nehovorím, že S2010 zmysel nemá, Je to po +2 môj druhý najobľúbeneší počitač, ale dnes je hrubo za zenitom.

 3. Tom M. Tom M.

  A co třebas přesunout energii a čas do ZX Spectrum Next? Tam se to někam posunuje ne? Dle článku a reakcí jsou holé Spectrum věci za zenitem…

 4. Souhlasím s pointou článku, nový vývoj dělat pouze na výrobcem podporovaných nových deskách a to říkám jako člověk, který Speccy 2010 používá tak, jako Speccy dlouhé roky nepoužíval, protože neměl prostor pro to mít doma plnou sestavu Symbioza+MB02.

  Bráním se ovšem tomu říct, že je Speccy2010 za zenitem. Martin odvedl hodně dobré práce, počítám že s firmwarem 1.2.6 to bude už i stabilnější z hlediska volné RAM a pokud vydá nějaký firmware / třeba 1.2.8 ? 🙂 / a prohlásí ho za finální, budu s ním Speccy 2010 používat a minimálně uživatelský zenit ještě dlouho nepřijde, stejně jako nepřišel u té Symbiozy (pro neznalé ZXS +2).

  Ovšem pokoušet se bojovat s větrnými mlýny a dávat tam funkcionalitu na kterou FPGA už nemá, pracně shánět součástky pro každý další batch k výrobě – to je ztráta času a elánu lidí, kteří by ho jinak mohli napnout k vývoji. Sám nejspíš honem nebudu mít důvod si takové nové Speccy pořizovat, protože právě aktuální Speccy 2010 je vše, co jsem kdy chtěl, ale pro lidi kteří stejně jako já řeší čím nahradit plus dvojky na hranici životnosti je to jednoznačně lepší cesta než bastlit nějaké harlekýny a k nim připojovat periferie. Howgh.

 5. baze baze

  Super postrehy. Obecne platí, že ak niekto chce presadiť vlastnú platformu, je na jeho zodpovednosti aby bola dotiahnutá a funkčná. Nedá sa očakávať, že urobím HW a ľudia sa mi pohrnú na to vyvíjať, lebo zrovna nemajú čo na robote. Musí to byť dotiahnuté do konca a ešte aj potom trvá veľmi dlho, kým sa to presadí. Vývoj softwaru je časovo náročný a testovanie je ešte väčšia otrava. Jednotlivec na tom rýchlo vyhorí. Okrem toho, hardware sa predá viacmenej za cenu komponentov (plus nejaká rozumná prirážka) ale nikto nikdy nezaplatí mesiace, či roky vývoja HW a SW. Používatelia majú ale pocit, že za svoje peniaze im autor dlží to či ono. A tak to dopadne tak ako píšeš.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *