Press "Enter" to skip to content

CF Driver pre MB-03+ a MB-02+

V jednom z dvojice minulých článkov som trocha oprášil históriu a vrátil do života starý Dronov HDD patch. Mierne som to ale nedomyslel, a tak bolo použitie trocha komplikované. Ešte viac sa to ukázalo, keď som sa pokúsil spraviť verziu pre MB-03+.

Spúšťanie bolo ešte nepohodlnejšie ako na MB-02+ a bolo mi jasné, že takto to do budúcna zostať nemôže. Jediná cesta je automatický zavádzač, ako má EasyHDD a tak som som si nad to sadol, napísal to celé odznova a tak vznikol CF Driver.

Je to programček, ktorý si sám bez zásahu používateľa zdetekuje všetko potrebné, vygeneruje si VDT a nainštaluje driver do BSDOSu. V jadre sa ale nič nezmenilo, stále je základom HDD patch classic (HDPC), takže i vlastnosti sú rovnaké. Pohral som sa však so samotným spustením a zavedením. Na MB-02+ máte možnosť si buď nainštalovať verziu spriahnutú z FlashBootom, alebo si môžete nechať CF Driver zavádzať z autoexe pri boote z diskety, ak nemáte možnosť použiť FlashBoot. Na MB-03+ môžete CF Driver nainštalovať do flash banky 03 a nahradiť tak EasyHDD (čo je aj primárny účel), alebo ho môžete podľa potreby spúšťať ručne po zavedení EasyHDD, ktoré sa tým pádom až do ďalšieho bootu odstaví. Tá druhá možnosť je zbytočne krkolomná, je nutné mať na CFke dve partície – jednu malú FAT16 pre zavádzanie EasyHDD a typ 47h pre CF Driver (v tomto poradí) – a ja osobne netuším, kto by to takto používal, ale bola škoda túto možnosť zabetónovať.

Ako pri HDPC, aj tu môžete používať ľubovoľný vnútorný formát obrazov diskiet, nezabudnite ale, že navonok musia mať veľkosť 2097152 bajtov. CF Driver rovnako využíva DMA prenosy a okrem LBA režimu stále podporuje aj CHS režim, pretože som zistil, že dve moje prehistorické noname CF karty LBA nevedia, takže môže na také natrafiť aj hocikto iný. CF Driver si potrebný režim sám zdetekuje a nastaví. Keďže je primárne určený pre MB-03+, podporuje len master zariadenia a na MB-02+ slave zariedenia ani neplánujem pridávať. Ak bude čas a sila, dorobím to len do VDT Creatora, ako som sľuboval.

A ešte malá rekapitulácia, ako sa to celé používa. Stiahnete si z githubu príslušný zip balík. Pre MB-02+ potrebujete buď balík FlashBoot02.zip, ak si to viete naflashovať do boot ROM. Inak si stiahnite CFDriverMB02.zip a jeho obsah vyklopte na bootovaciu disketu a ovládač si zaveďte do autoexe. Pre MB-03+ si stiahnite CFDriverMB03.zip, súbor 03-CF-Driver-MB03-flash.tap si nakopírujte na microSD kartu z MB-03+, a cez ESXDOS štandardným spôsobom naflashujte do banky 03, namiesto EasyHDD. Tá druhá priložená tapka slúži na ručné spúšťanie v už rozbehnutom systéme.

Na CF karte musíte mať partíciu typu 47h, naplnenú obrazmi diskiet (pospájané MBD súbory), bez filesystému. Partícia môže ležať vedľa inej. CF Driver si ju sám nájde. V praxi teda môžete mať na polovici CFky FAT16 trebárs pre režim divIDE a na druhej polovici partíciu 47h pre CF Driver. Podporované sú len partície typu primary. Partície extended nie sú a nebudú podporované.

Ak žiadne MBD súbory nemáte, pre ich vytváranie môžete pod Linuxom použiť utilitky mbdnew a tap2mbhdd, je ale nutné použiť formát 127×8 a potom každému z nich doplniť “chvostík” pomocou príkazu dd bs=1024 seek=2048 count=0 if=/dev/zero of=vas-image.mbd, aby mali potrebných 2097152 bajtov. Následne ich zlepíte dokopy pomocou príkazu cat *.mbd > moja-cfka.mbh a pomocou príkazu mbdcheck moja-cfka.mbh si skontrolujete konzistenciu. Výsledný MBH súbor nesmie byť väčší, ako je dedikovaná partícia. Ak je to v poriadku, môžete ho zapísať na CF kartu príkazom dd if=moja-cfka.mbh of=/dev/sdX, kde sdX je vaša partícia typu 47h. Windowsáci to majú jednoduchšie, pretože sa MBD a MBH súbory dajú pohodlne vytvárať a editovať pomocou pluginov v Total Commanderi. MBH súbor sa dá na CF kartu potom zapísať napríklad pomocou programu Win32 Disk Imager. Následne už môžete kartu používať. CF Driver vám pri inicializácii oznámi, koľko virtuálych diskov bude okupovaných.

Ak potrebujete niektorý virtuálny disk preformátovať, musíte už použiť nový FF17 F02V34, starý vám nepôjde.

Ak potrebujete dostať všetky dáta z CFky naspäť do PC, dumpnite si obsah karty pomocou príkazu dd if=/dev/sdX of=moja-cfka.mbh, kde sdX je vaša 47h partícia. Windowsáci na to môžu opäť použiť Win32 Disk Imager. Následne si MBH súbor môžete rozseknúť na jednotlivé MBD súbory pomocou príkazu split --numeric-suffixes --suffix-length=3 --additional-suffix=.mbd --bytes=2097152 moja-cfka.mbh image- a je to.

Ak potrebujete data prenášať často, vyhraďte si na to prvý image v partícii. Vysekávanie a spätné zapisovanie sa tým obmedzí na tento jeden image. Príkazom dd bs=1024 count=2048 if=/dev/sdbX of=workspace.mbd si ho jednoducho vyseknete von, zmeníte čo potrebujete a príkazom dd if=workspace.mbd of=/dev/sdbX ho zapíšete naspäť na miesto. Ja som si na tento systém tak zvykol, že narábať s MBD súbormi na FATke pri EasyHDD už mi príde nepohodlné. Ale to je samozrejme podle vkusu každého soudruha. Žiaden spôsob nie je ten “správny”. Robte to tak, aby to bolo pohodlné pre vás.

Opakujem znova to, čo som písal aj v minulom článku. Príkaz dd je mocný nástroj a pomocou neho viete takto vysekávať i zapisovať ľubovoľnú z virtuálnych diskiet, stačí si len vypočítať príslušný offset. Samozrejme sa s ním dá aj všetko krásne rozdrbať, takže ho používajte opatrne a počítajte vždy aspoň dvakrát.

Hádam som spomenul všetko podstatné. Ak nie, viete kde ma nájdete online. MBčkám zdar a MBčkárom zvlášť.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.