Press "Enter" to skip to content

LifeView FlyTV Prime34 FM

Recenzia skvelej TV karty.

Niekedy dávno som recenzoval kartu FlyVideo 3000 FM, ktorá sa mi na určitú dobu dostala do ruky. Vtedy sa mi aj napriek patáliám celkom zapáčila. Rozhodol som sa, že si ju kúpim a kým som sa rozhýbal prestala sa vyrábať. Teda aspoň som si to myslel. Skutočnosť je však taká, že karta sa vyrábala ďalej, akurát pod zmeneným menom. Dala sa zohnať ako FlyTV Prime 34 FM. Mimo CD s ovládačmi a aplikáciou TVR na vás v balení čaká ešte anténa pre rádio, IR senzor a plochý štvorcový diaľkový ovládač. Takže sa oproti FV3000FM nič nemení. Karta vyzerá úplne rovnako a má aj úplne rovnaké príslušenstvo. Na osvieženie pamäte nasledujú technické parametre:
* Philips SAA7134HL dekóder
* Kvalitný tuner TCL2002MB-33F PAL B/G, D/K s FM rádiom
* Line in, line out
* CVBS in, S-VHS in
* IR senzor + diaľkové ovládanie
* Stereo A2, NICAM
* 720×576, 30fps
Minimálne požiadavky na konfiguráciu PC:
* PIII 500Mhz
* 64MB RAM
* Win 98SE / Win ME / Win 2k / Win XP
* Direct X 8.1 a VGA podporujúca Direct X 8.1
* PCI 2.2
Tuto musím podotknúť, že kartu som rozchodil a dlho som používal na mojej starej zostave PII 350MHz, 128 MB RAM, HDD Maxtor 30GB 5400RPM, doska MSI 6151 s integrovanou ATI Rage Pro Turbo a Creative-Ensoniq 1371, PCI 2.1, Win XP HE a všetko chodilo tak ako má. Možno sa na tejto konfigurácii pousmejete, ale verte že silnejšiu som až do minulého roku nepotreboval. Dnes kartu používam v zostave AXP Barton 2500+, nForce2, 512MB DDRAM400 dualchannel, nVidida GeForce5700FX 128MB, HDD Maxtor 80GB 7200RPM, HDD Maxtor 40GB 7200RPM, Win XP HE. Prime 34 funguje bez jediného zaváhania alebo problému. Ale vráťme sa k inštalácii.
Karta mi chodila na prvý šup. Drajvre aj ovládací softvér sa mi do WinXP podarilo nainštalovať bez jediného prolému a napodiv to aj fungovalo. Trochu mi vadila aplikácia TVR pri prvotnom ladení programov, keďže je to strašne dlho trvalo a na obrazovke sa nič nedialo. Ale programy našla všetky, tuším len na troch som prehodil audio z MONO na STEREO. TVR je na môj vkus ťažkopádna na ovládanie a tak som okamžite prešiel na moju osvedčenú dvojicu FLY2000TV a IUVCR. Oboje bez problémov. Kartu som testoval ešte s W2k, W98SE, ATV a DSCALERom. Všetko bez problému iba ATV mi nechcela nič naladiť, ale začala bez problémov fungovať, keď som jej manuálne naladil všetky programy. Občas mi zmrzla pri prepínaní ale ináč celkom pohoda. DSCALER 4.18 taktiež viac-menej bez problémov. Rádio funguje asi ako všade úplne bez problému, i keď sa mi vidí, že by nezaškodila lepšia selektivita pri ladení. Pri automatickom ladení sa mi stalo, že napríklad stanicu na 94.3Mhz (Funradio Bratislava) softvér uložil 94.1, 94.2, 94.3 a 94.4, čiže nerozpoznal správne nosnú moduláciu. Ale ináč len spokojnosť.
Keďže som človek vcelku skeptický, začalo mi byť podozrivé, že karta funguje bez vačších zádrheľov všade a vo všetkom. Na tej staršej mašine som mal problémy so zamŕzaním FLY2000TV, ale problém bol v IRQ sharingu a keď som ho odstránil karta grabovala ako divá až do 640×480@25fps so 44 kHz stereo zvukom pomocou MJPEGu, potom už disk nezvládal dátový tok a teda plný PAL tá staršia mašina nezvládne, ale aj tak je to dobrý výsledok na takého starčeka. Samozrejme na mojej terajšej mašine ide grabovať plný PAL do MJPEGu aj MPEG2. DivX s obdretými ušami v nižšej kvalite zvláda tiež. MPEG1 nerobí vôbec žiaden problém a vôbec. Nenarazil som na kombináciu kodekov, ktorá by robila nejaký problém. Pri grabovaní filmu o dĺžke cca 2h mi občas vypadnú jedna-dve snímky, čo je zanedbateľné. Takže moja obava z capturingu bola neoprávnená, aj keď aplikácii TVR sa dá veľa vecí vytknúť hoci funguje spoľahlivo.
Ako sa dá očakávať od kariet založených na SAA713x, obraz je pri kvalitnom signále krištáľovo čistý, stabilný bez jedinkého náznaku rušenia. Dá sa povedať až DVD-like kvalita a to aj pri S-VHS vstupe. CVBS už trošku pokrivkáva, ale stále je to nadpriemerná kvalita. Pri slabších staniciach sa objavuje nepatrný šum a aj pri hodne slabých staniciach karta produkuje pozerateľný obraz. Zvláda dokonca aj niekoľko staníc hneď za sebou, čo niektorým kartám robí problémy. Zvuk má mierne limitované výšky, ale inak k nemu nemám žiadne výhrady. Zo začiatku mi síce vadilo kratučké zašumenie pri prepínaní staníc, zvuk by mohol byť vypnutý počas prepínania, ale nie je to nič kritické a už som si na to zvykol. Dá sa rozchodiť aj interný zvuk a to aj pri sledovaní aj pri capturingu, takže nie je treba externý káblik. Pravda SAA7134 dovoľuje iba 32kHz stereo, ale bohate to postačuje. Nepostrehol som nejakú výraznú zmenu kvality zvuku oproti 44kHz.
Čo dodať. Animation Technologies Inc. sa poučili na starších verziách ovládačov ešte ku karte FV3000FM a staronovú kartu Prime 34 už dodávajú s pomerne kvalitným softvérovým vybavením. Problémy s IRQ sharingom ktoré som mal na tej staršej mašine, pripisujem už starému hardvéru, takže sa kúpy tejto karty vôbec nemusíte obávať. Skôr naopak, môžem vám ju len doporučiť. Karta je aj napriek minimálnym požiadavkám (udávanými výrobcom) hardvérovo veľmi nenáročná a nemusíte sa jej báť ani vy so slabšími mašinami. A úplne na záver dodávam, že moja domnieka, že Genius Video Wonder Pro III je vlastne tiež LR138A ako je FlyVideo 3000FM či po novom FlyTV Prime 34FM sa potvrdila. Sú to úplne rovnaké karty, len majú iné softvérové vybavenie, takže ak márne zháňate geniusku, kľudne môžete ísť po tejto karte. Dostanete to isté ak nie lepšie…
A ešte malý doplnok. Po uverejnení recenzie na LifeView FlyTV Prime 34FM na www.tvfreak.cz sa mi ozvalo veľa ľudí ohľadom originálnej aplikácie TVR. Vyskytlo sa viacero problémov pri ladení a ukladaní staníc, či už z káblovky alebo terestriálneho vysielania. Najčastejšie sa objavujúce boli:
* nenaladí všetky dostupné stanice
* na mnohých staniciach chýba zvuk
* stanice sú iba ČB
* naladí ale neuloží stanice
Keďže mne to šlo na prvý šup bez problémov, rozhodol som sa, že sa tomu pozriem na zub. Svoju kartu som pekne odinštaloval (rozumej kompletne, vrátane ručného prehľadania registrov) a nainštaloval znova a div sa svete, aplikácia TVR mala podobné problémy ako dobrí ľudkovia z mailov. Nedalo mi a tak som začal pátrať a maturovať a zistil som, že problém je (zasa tradične) v nastavení krajiny. Otázka však znie, čo s tým robiť? No, po mnohých pokusoch som zistil, že pre naše stanice treba krajinu nastaviť na Poľsko. Ale ako vieme, FLY2000TV ide bez problémov aj na originál drajvroch, takže problém bude mať zrejme samotná TVR a tipujem to na bordel v matrici krajín. Preto som aj spomínal, že je lepšie prejsť na alternatívny softvér, pretože karta je inak po HW stránke vynikajúca. Vyzerá to tak, že som TVR trochu prechválil, ale svoje doporučenie neodvolám. Za tie peniaze lepšiu kartu nekúpite.

5 Comments

 1. nairam nairam

  tv karty
  Cau, mam tv tuner kartu s rovnakym chipom Manli TV tuner+nicam+fm. Kvalita obrazu je vyborna a porovnatelna s klasickym tv prijimacom. Jediny problem je s drivers a sw. Drivers na webe maju pre WinAll, ale nespravaju sa rovnako v XP a ME/9x. V XP mi spociatku nesiel zvuk vobec. Casom som zistil, ze dost zalezi aj na drivers grafickej karty a nadstaveni regionu. Niektore verzie Forceware maju problem.Skoda, ze tv karta nema RGB vstup.Nabuduce si tv kartu vyberiem podla toho, aby vyrobca ponukal drivers+sw pre co najviac OS.

 2. invi invi

  FlyTV Prime34 FM
  Chcel by som vedieť aký je presný rozdiel medzi FlyTV Prime34 FM a FlyTV Platinum/FM. Zdá sa mi že na platinum je menší tuner, resp. podľa obrázkov ho ani nevidieť. Môže to znižovať kvalitu signálu alebo to je kompenzované niečím iným.

 3. Prime34 vs Platinum
  Nuz, platinumka ma novsi chipset SAA7135HL , castejsie nazyvany Silicon. Co do kvality obrazu su na tom vsak oba chipsety uplne rovnake. Citlivost na signal je tiez rovnaka. Aspon som subjektivne nenasiel ziadne rozdiely, ked som tie karty porovnaval…

 4. Petr Petr

  Bordel v regionech
  Ano, taky jsem se k tomuto problému dostal, že jsem naladil vždy jen něco. Tak jsem zkoušel a světe, div se – vše perfektně funguje na vybraný region KAZAKSTAN.Mám však problém, když nahrávám na formát DVD, nahraje 3,5 GB a ukončí se nahrávání. Nevím kde tuhle pitomost zrušit.Petr

 5. Marian Marian

  Tuto kartu mam už asi 4-5 Roky este pod oznacenim FLY VIDEO 3000 som z now bol welmy spokojny len zrazu si z nou newiem rady nedarx sa my ju nainstalowať newiete o neakych ibstalackach dik…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *