Press "Enter" to skip to content

Recept: z00mov pepper steak

Recept na to, ako sa kvalitne nažrať v domácich podmienkach.

Len tak pre zaujímavosť a na odľahčenie sa chcem podeliť s jedným receptom na pepper steak, ktorý síce je môj vlastný, ale tak trocha ma k nemu priviedla kuchyňa Jamieho Olivera. Je to jednoduché, ale zato účinné žrádlo, hlavne pre nás, chlapov a vždy keď to uvarím, sa len utvrdím v tom, že je dobré nebyť vegetariánom, aj keď mi to lekár už viackrát odporúčal. No ale poďme k veci.
Základom tohto receptu je poriadny flák hovädzej panenky v celku, či už pravej alebo falošnej, ideálne tak okolo 1,5kg. Ďalej budeme potrebovať celé čierne korenie, celé zelené korenie, korenie štyroch farieb, čerstvý alebo sušený rozmarín, olivový olej, 1dcl whisky alebo portského, trojuholník taveného syra, mlieko a kúsok alobalu. Olivový olej môžete nahradiť roztopeným rastlinným maslom, ale aj obyčajným tuzemským olejom. Namiesto whisky alebo portského dobre poslúži akékoľvek suchšie a kvalitnejšie červené víno, alebo nejaké brandy, či koňak. Soľ môže byť tiež aj obyčajná.
Vezmeme väčšiu dosku na krájanie, vysypeme na ňu čierne a zelené korenie, korenie štyroch farieb a všetko dobre rozdrvíme, ale nie úplne na prach, napr. tĺčikom na mäso. Kto má mažiar môže použiť ten. Keď je korenie rozdrvené, prisypeme rozmarín a trocha morskej soli. Vezmeme mäso, opláchneme ho studenou vodou, osušíme čistou utierkou a potom kvalitne vyváľame v korení. Nebojíme sa pritlačiť, aby sa všetko korenie z dosky dostalo na mäso. Rozprostrieme alobal, do stredu položíme mäso obalené korením a opatrne ho pooblievame olivovým olejom, tak aby sa celé lesklo, ale neplávalo v oleji. Zabalíme ho do alobalu a dáme na deň-dva odpočívať do chladničky. Výhoda je, že takto vám mäso vydrží v chladničke aj týždeň a popritom pekne naberá chute z korenia a rozmarínu. No a keď je mäso dobre odležané a vy ste sa rozhodli ho skonzumovať, nastal čas na finálnu úpravu. Vyhrejte si trúbu na nejakých 150-160 stupňov a prichystajte si zapekaciu misku. Vyberte mäso z chladničky a rozbaľte alobal. Zoberte kvalitnú panvicu s teflonovým povrchom, rozpáľte ju, ale fest. A to tak, že čo to dá. Až keď je rozpálená, cvrknite na ňu trocha oleja, počkajte 10 sekúnd a položte na ňu mäso a opečte ho z každej strany do hneda, ale dbajte aby ste ho celé opiekli tak do troch-štyroch minút. Preto musí byť panvica rozpálená čo najviac. Vôbec nevadí, keď sa vám mäso niekde trocha pripáli. V žiadnom prípade nepoužívajte vidličku a nepichajte do mäsa! Na manipuláciu použite dve ploché varešky, alebo špeciálne kliešte na mäso. Potom mäso preložte do zapekacej misky a zlejte k nemu aj šťavu z panvice, čo vznikla pri osmažení mäsa. Panvicu ešte neumývajte. Prikryte misku alobalom a vložte do predhriatej trúby na cca pol hodiny, potom odstráňte alobal, uberte teplotu na cca 120 stupňov a pečte, až kým mäso nie je pružné, akoby z gumy. Potom vypnite rúru, ale mäso z nej nevyberajte hneď, nechajte ho pomaly ochladnúť, ale zasa nie úplne do studena. Keď je mäso ochladnuté, preložte ho na tanier a na panvicu prelejte všetok výpek z misky. Prehrejte ho a keď sa začína odparovať, pridajte štipku masla, trojuholník taveného syra, 1dcl whisky alebo portského a za stáleho miešania uveďte do varu a počkajte kým sa odparí alkohol a neroztopí syr. Ak je omáčka príliš hustá, zrieďte ju mliekom a nechajte znova prevrieť. Mäso nakrájame superostrým nožom na cca 1,5cm hrubé plátky. Ak ste dobre piekli, stred mäsa je šťavnatý a úplne ružový alebo červený, kraje sú suchšie a do hneda. Mäso pred servírovaním polejeme omáčkou, podávame s hranolkami a suchým červeným vínom. Týmto pozdravujem diZZyho, ktorému sa recept bude určite páčiť a pri najbližšej možnej príležitosti ho určite vyskúša 🙂

Ak vám občas niečo chýba, s týmto receptom, pekným prestretím so sviečkami a kvalitným červeným vínom sa vám podarí si dopriať trocha luxusu aj doma a za polovičný peniaz oproti nejakej nóbl reštaurácii. A trocha tej námahy okolo toho fakt za to stojí. Vrelo doporučujem.
Dobrú chuť.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *