Press "Enter" to skip to content

Memory LED mapa

Užitočná vecička pre vaše Speccy.

Myšlienka postaviť memory LED mapu vznikla asi na úplne prvom Shucone, ked som videl masakrálne Omegove Mbčko (pokiaľ viem je to prototyp) – vyníma sa na ňom krásna LED mapa. Nie som síce coder, ale kedysi dávno som hodne crackoval a ako vieme občas sa pri tom niečo nepodarí a už to lieta kde netreba. No a na tieto prípady je LED mapa ako stvorená že? Lenže kde ju vziať? Nuž som sa kedysi hodne dávno obrátil na konferenciu Speccy a vypýtal som si schému. Však je tam prihlásených dosť fundovaných ľudí. No ale čo čert nechcel, čo sa týka nakreslenia nejakej schémy, ochota oných fundovaných ľudí sa rovná nule, takže som v tej dobe nepochodil. Nakoniec sa mi cez ICQ podarilo dokopať Drona a ten čosi nakreslil a poslal mi to. No a ako to už býva, onedlho na to mi odišiel do večných lovísk zdroj v PC a vzal so sebou, SDRAM, VGA a HDD a s ním aj nezálohované schémy. Potom nápad nejako upadol do zapadnutia, vďaka iným aktivitám. Jednou z nich bolo napríklad nakreslenie schémy Pentagona osekaného od Betadisku do Eaglu. Mal to byť základ Zeusa, ale vďaka zastaralej koncepcii to nejako zapadlo. Ale to už je iný príbeh. Vráťme sa k LED mape. K nápadu som sa vrátil toto leto (2005) a pokúsil som sa ho znova oživiť na konferencii. Samozrejme som zasa nepochodil a tak som si ponamáhal tých zvyšných 128 mozgových buniek, čo mi zostalo, a nakreslil som prvú schému. Samozrejme bola na dve veci, ale vyhecovalo ma to k vyhľadaniu nejakých informácií. Vďaka tomu som natrafil na obvod 74LS138N, s ktorým boli veci omnoho jednoduchšie a tak vznikla druhá neoficiálna schéma a tú už som sa odvážil poslať na okomentovanie Busymu, ktorý čo-to poopravil, čo-to mi ešte dovysvetlil a tak vznikla prvá oficiálna schéma, ktorú som hneď na to aj zverejnil. Srali ma však dva nevyužité invertory, tak som LED mapu rozšíril o ďalšiu 74LS138 a doplnil som indikáciu stránok a stavov na porte 32765. Chýba už len indikácia nastránkovanej ROM, ale to si už šikovní doplnia. Sám to ešte postavené nemám, takže fotky sa nekonajú, ale schému nájdete u mňa na stránke – (http://z00m.speccy.cz/pics/mem_map.png). Ja to plánujem zabudovať do Delty, v ktorej už mám hotovú úpravu na 128k. Mám to vymerané – pôjde to do toho voľného pásu nad klávesnicou. Tým pádom by to malo vojsť aj do ZXS128k a pri troche snahy by to mohlo do +2 vojsť tiež.
Teraz zostáva ešte napísať niečo k funkcii obvodu, hoci si myslím že drvivá vačšina ľudí vidí už zo schémy ako to funguje. LEDky sa rozsvecujú pri aktívnom MREQ a príslušných adresových vodičoch. RFSH je privedený na to, aby LEDky zbytočne nezobrazovali aj hodnotu registra I. RFSH a MREQ sú vedené cez invertory iba kvôli ich odľahčeniu, čiže ak použijete iný posilovač, môžete ich vypustiť (tie invertory), a keďže sa zmení polarita signálov, nezabudnite potom prehodiť vstupy G1 a G2A.. Busy doporučuje použitie bodových LED aby boli prístupy do pamäte lepšie vidieť. Kto chce aby LEDky viac svietili môže použiť predradné odpory nižšej hodnoty, trebárs 100R, a uplní úchyláci, ktorí chcú vidieť úplne všetko, môžu spomínané odpory vyradiť úplne. LEDky totiž pracujú v akoby impulznom režime, takže vyššie prúdy im nevadia a naviac obvody LS a ALS spínajú výstupy cez zabudovaný 100R odpor, takže nejaká ochrana tam predsa len je. Keby ste náhodou chceli použiť obvody HC alebo HCT, odpory SÚ NUTNÉ. Ak nechcete vŕtať do ZXS a oželiete indikáciu stránok a portu 32765, môžete vypustiť tú jednu 74LS138 a príslušné LED. Dostanete tak holú LED mapu, ktorá sa dá realizovať aj externe, trebárs ako ďalšie poschodie nad divIDE, alebo do horného krytu MBčka ako to má Omega.

No a na záver ešte súpis súčiastok: 3 x 74LS138N, 2 x 74LS04N, 11 x 170R, 64 x LED bodovky, 10 x LED rozptylky, univerzálny plošný spoj.

To je asi všetko. Kto by mal chuť navrhnúť nejaký plošák nech sa mi ozve, pošlem mu .SCH súbor do Eaglu. Veľa zdaru pri stavbe tohoto pekného kúska hardvéru.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *