Press "Enter" to skip to content

Benzín alebo diesel?

Toť večná otázka.

Istý známy uvažuje o kúpe auta a obrátil sa na mňa s klasickou otázkou – benzín, alebo diesel? Moja odpoveď bola – ak ojazdené, tak jednoznačne benzín, ak nové tak podľa druhu jazdy (mestská/medzimestská). Prečo pri ojazdenom aute jednoznačne benzín?
 
Zhodou okolností som sa problematike venoval asi pred dvomi rokmi, keď som chcel vymeniť dosluhujúcu Felíciu za niečo iné. Vždy som bol priaznivcom benzínových motorov a väčšinu kilometrov za volantom som absolvoval v autách s benzínovým motorom. Nie že by som mal k dieselu averziu, ale proste to tak vypálilo. Samozrejme som mnohokrát osedlal aj naftou kŕmené tátoše a mám s nimi mnoho skúseností, každopádne rozhodnutie ani tak nebolo jednoduché. Po sérii rozhovorov s mechanikmi a po prečítaní množstva článkov som z technického hľadiska dospel k hore uvedenému názoru, že ak má človek v pláne kúpiť ojazdené auto, tak určite treba kúpiť benzín a radím tak každému, kto sa ma opýta. 

Faktom je, že dieselové motory majú oveľa nižšiu spotrebu ako benzínové, ale daň za to je nízky výkon. Obyčajný hladký diesel je takmer nezničiteľný, ale bohužiaľ sa dnes takmer úplne vytratil z portfólia automobiliek práve vďaka nízkemu výkonu. Ten sa v dnešnej dobe zvyšuje pridaním turbodúchadla a priamym vstrekom nafty, čo síce na strane jednej vyzerá a funguje dobre, ale na strane druhej pridáva motoru na zložitosti a zvyšuje tým šance na pokazenie. Síce moderný, ale ojazdený turbodieselový motor je totiž doslova časovaná bomba, hlavne ak nepoznáte jeho pôvod. Neviete ako sa s autom narábalo, neviete ako a kde na ňom pôvodný majiteľ jazdil, neviete akú naftu tankoval, v lepšom prípade máte k dispozícii servisnú knižku, ale ani to nie je žiadna výhra a tak skúsim laicky popísať najvačšie slabiny súčasných turbodieselových motorov (TD).

Väčšina TD motorov zhruba do stotisíc kilometrov vydrží navonok takmer akékoľvek zaobchádzanie. Drobné závady začnú vyskakovať takmer vždy až po prekročení tejto hranice a ich zanedbanie je cesta do pekiel, pretože vo väčšine prípadov to vedie k vzniku veľkých skrytých závad, ktoré sa prevalia naraz a ich oprava môže stáť kľudne aj 5-6 tisíc Eur. Bohužiaľ slovenské a české autobazáry sú plné takýchto áut. Navonok vyzerajú dobre, ale pod kapotou číha niekoľkotisícová zrada.

Najväčším prínosom a zároveň najvačšou slabinou TD motorov je turbodúchadlo. V začiatkoch to nebolo až také hrozné , pretože turbodúchadlá boli masívne a bez variability, ale vďaka tomu chvíľu trvalo, kým sa roztočili a dosiahli tak potrebný plniaci tlak, takže od stlačenia plynového pedálu po plný záber to trvalo kľudne aj dve sekundy. Volá sa to turbo efekt, alebo turbo kopanec.

Výrobcovia sa ho snažia eliminovať, čo je síce pekné, ale dá sa to len zmenšením turba a variabilným natáčaním jeho lopatiek, aby sa turbo čo najskôr roztočilo a dosiahla sa čo najväčšia účinnosť. To však kladie zvýšené nároky na jeho chladenie a samozrejme od vodiča to vyžaduje zmenu v spôsobe jazdenia.

Preto netreba rady výrobcu brať na ľahkú váhu. Hlavne treba dodržiavať dve zásady. Prvou je po studenom štarte počkať dve-tri minúty, až potom sa pohnúť a prvých pár minút zbytočne nevytáčať motor. Dôvod je jednoduchý – treba nechať turbodúchadlo voľne dosiahnuť pracovnú teplotu. Je veľmi nevhodné hneď za studena točiť turbo do maxima – videl som nejedno roztrhnuté vo dva kusy, práve vďaka vytáčaniu za studena.

Druhou zásadou je pri dojazde nevypínať okamžite motor, pretože sa turbo nemá ako vychladiť a následne veľmi trpia jeho ložiská. Typický príklad je zjazd z diaľnice na pumpu. Valíte to hodinu po diaľnici, turbo je rozžeravené takmer do červena, vy zabočíte na pumpu a hneď ako zastavíte, zhasnete motor. Turbo keby mohlo, vylezie spod kapoty a dôkladne vás prefacká, pretože sa mu nedostane to najpotrebnejšie – chladenie. Takže platí podobné ako pri prvej zásade – pred zhasnutím motora počkať dve-tri minúty, kým sa turbo trocha schladí. Nedodržiavanie tejto zásady sa prejaví obyčajne veľmi skoro po prekročení magickej hranice stotisíc kilometrov, ale veľmi často aj skôr. Turbodúchadlo začne lúdiť hvízdavé kolísavé zvuky a je to neklamný znak jeho konca.

Daň za necitlivé zaobcházdanie s turbom je vysoká – za nové turbo vysolíte kľudne aj 1000 Eur, za repas to nie je o veľa menej, čiže oplatí sa tými zásadami riadiť. Nemusím hádam zdôrazňovať, že to platí samozrejme aj pri benzínových motoroch s turbodúchadlom. Za najzávažnejšie však považujem to, že poškodené turbo vedie nezriedka k skrytej vade, ktorá takmer vždy vyústi k zničeniu motora. Cez poškodené ložiská preteká olej do plniaceho potrubia, časť z neho sa usádza v medzichladiči a po dosiahnutí kritickej hladiny sa po prudkom pridaní vznieti, vyletia otáčky, motor sa pretočí a na opravu atakujúcu sumu 3-4 tisíc Eur je vystarané. Preto pozor na autá, ktoré majú problém s turbodúchadlom, alebo javia známky jeho výmeny. Môžete si viac než nechutne zarobiť na problémy.

Druhou najväčšou zradou TD motorov je v súčasnosti veľmi presadzovaný common rail, teda priamy vstrek paliva do valcov. Okrem viacerých výhod vrátane kultivovanejšieho prejavu motora a zníženia spotreby však priamy strek prináša zvýšenú citlivosť na kvalitu nafty a zvýšené nároky na palivový systém. Priame vstrekovače vyžadujú kvalitnú, čistú naftu a pomerne vysoký tlak v prívodnom potrubí. Životnosť vstrekovačov sa pohybuje okolo dvestotisíc kilometrov, vďaka veľmi častým pokútnym zdrojom nafty ale odchádzajú oveľa skôr a typickým prejavom je hlučneší prejav motora a zlý záťah odspodu. Opotrebované vstrekovače totiž reagujú oneskorene na povely riadiacej jednotky a palivo tak nehorí v optimálnom čase. Treba si dávať pozor najmä na vstrekovače značky Denso alebo Siemens – sú totiž pekelne drahé, takmer 1000 Eur. Častou závadou býva aj tlakom opotrebovaný palivový systém – pri dlhšej záťaži bez zjavnej príčiny motor stratí ťah a palubka signalizuje poruchu. Na vine je presak paliva cez prepad a čerpadlo jednoducho nestíha dodávať vstrekovačom dosť paliva, a tak sa riadiaca jednotka prepne do núdzového režimu. Pôvodný majiteľ len nechá zmazať chybu v riadiacej jednotke, takže kontrolka na palubke zhasne. Navonok sa auto v bazáre chová normálne, ale pri prvom tiahlom stúpaní to príde opäť. Oprava môže poskočiť na pekných pár stoviek Eur.

Tretia nevýhoda TD motorov spočíva v takzvanom dvojmateriálovom, či dvojhmotovom zotrvačníku. Náboj zotrvačníka je od jeho tela odpružený. V zásade je to veľmi dobrá vychytávka, pretože znižuje rázy od motora do prevodovky a čiastočne tlmí otrasy na silentblokoch, hlavne pri brzdení motorom, avšak jeho životnosť je veľmi obmedzená, hlavne v mestskej prevádzke, pretože tu oveľa častejšie dochádza k podtáčaniu motora, čo škodí týmto zotrvačníkom najviac. Väčšina v meste jazdených TD motorov, ktoré som mal možnosť jazdiť, trpeli rôznym stupňom opotrebenia tohto dielu. Prejavuje sa to peknými šlupkami od prevodovky pri ráznom pridaní alebo ubratí plynu. Našťastie sa táto závada začína prejavovať pozvoľna a jej stav je nemenný, takže ak pri rozjazdoch a ubratiach v aute niečo buchoce, môže to byť známka zničeného zotrvačníka. Výmena je síce jednoduchá, ale rozhodne nie lacná – tiež môže kľudne prekročiť hranicu 1000 Eur.

Štvrtá n
evýhoda TD motorov je rýchlejšie opotrebenie rozvodov. Predpísaný interval výmeny by sa nemal rozhodne prekračovať, pretože vďaka väčším momentom a silám (oproti benzínovému motoru) hrozí oveľa častejšie pretrhnutie rozvodového remeňa. Následkom je fatálny stret ventilov a piestov, čo prakticky kompletne odrovná motor. Nemusím pripomínať, že oprava určite lacná nebude. Bohužiaľ pomaly každé druhé auto v bazári má tento interval výmeny prekročený, pretože výmena je pomerne nákladná a nikto predsa nebude do auta investovať pred predajom do bazáru. A ešte horšie je, že som sa stretol s tým, že sa tento fakt predajcovia ojazdených áut snažia utajiť. Preto nezávisle od typu motora, po nákupe ojazdeného auta by to mala byť vaša prvá investícia spolu s výmenou oleja a kontrolou na diagnostike. Platí to dvojnásobne ak k autu chýba servisná knižka.

U starších typov TD motorov sa ešte pomerne často vyskytuje prasknutá hlava valcov. Markantným príznakom sú prudké výkyvy teploty chladiacej sústavy, v závislosti od zaťaženia motora. Prvotným príznakom je zlé vykurovanie interiéru, ten sa však veľmi často nemusí prejaviť vďaka prídavnému elektrickému vykurovaniu, ktoré majú niektoré autá namontované.

Nechcem tým povedať, že TD motory sú na hovno, to vôbec nie. Práve naopak. Benzínové motory sú však menej zákerné a menej náchylné na veľké závady. Čo z toho všetkého vyplýva? Keď som si laicky spočítal dve a dve, tak by som sa bez skúseného automechanika do kúpy neznámeho ojazdeného auta s turbodieselovým agregátom rozhodne nepúšťal. Je tam príliš vysoké riziko zlej, či dokonca nebezpečnej investície. Hlavne mestské autá bývajú v úbohom stave (znakom mestského auta býva vyleštený volant a hlavica radiacej páky a zodratý spojkový pedál). Ich motory často trpia skrytými závadami, ktoré skúšobná jazda pred kúpou väčšinou neodhalí a prejavia až pri zvýšenej záťaži. Práve preto moja rada znie – ak ojazdené, tak radšej benzín. Do mesta je tak či tak lepší maloobjemový benzín aj napriek vyššej spotrebe, pretože lepšie znáša časté studené štarty a benzínové motory sú jednoduchšie, vďaka tomu málokedy trpia skrytými vadami a tým sú aj ľahšie a lacnejšie servisovateľné.

Naproti tomu moderný turbodiesel je zložitý motor s mnohými dielmi s kritickým vplyvom na pojazdnosť. Vďaka tomu je citlivý na zaobchádzanie a mestský štýl jazdenia mu vyslovene neprospieva, preto bývajú mestské turbodieslely viac poničené. Finálne rozhodnutie je samozrejme na kupujúcom, ale myslím že výber ojazdenej motorizácie už dnes nie je zďaleka taký jednoduchý a jednoznačný, ako býval kedysi a kúpou ojazdeného auta s dieselovým motorom na seba kupujúci berie oveľa väčšie bremeno, ako sa na prvý pohľad zdá, hlavne ak pôvod auta je neznámy a chýba k nemu servisná knižka.

Pri kúpe nového auta je výber motorizácie zásadne jednoduchší. V podstate si len treba premyslieť ako a kde sa s autom bude jazdiť. Ak sú to zväčša stredne dlhé a dlhé trasy, rozhodne by som siahol po turbodieselovom motore. Ak siahnete po benzínovom motore, rozhodne nech má aspoň 100 koní. Do terénu by som tiež bral radšej turbodiesel. Ak sú to väčšinou mestské jazdy na studeno a krátke trasy, asi by som si radšej kúpil malobjemový benzín, ale pri doržiavaní určitých zásad môžete kľudne siahnuť aj po turbodieselovom motore.
 
A tie zásady si radšej zopakujeme:
– dajte turbu priestor na zohriatie a na vychladnutie
– tankujte zásadne kvalitnú naftu
– nepodtáčajte motor, hlavne ak je na ňom dvojhmotový zotrvačník (čo väčšinou je)
– dodržujte intervaly výmeny náplní, filtrov a rozvodov
Motor sa vám potom odmení spoľahlivosťou a dlhou životnosťou.
 
Tieto zásady sa dnes už prelievajú aj do benzínovej motorizácie, hlavne kvôli downsizingu, ktorý momentálne vládne v Európe. Maloobjemové benzínové motory sa montujú aj do väčších áut a aby stačili, donaháňa sa ich výkon kompresormi a turbodúchadlami a tam samozrejme platí to isté čo pri turbodieseloch – kvalitné palivo, dodržiavať servisné intervaly a šetriť turbo.
 
Mne osobne ropáky mi nejak k srdcu neprirástli, hoci na mimomestský jazdný cyklus, ktorý moje auto jazdí väčsinou, sú mimoriadne vhodné. Aj do budúcna asi vždy siahnem po klasickom benzíne, aj napriek jeho vysšej spotrebe, lebo riziká spojené s ojazdením budú u turbodieselu (turbobenzínu) vždy vyšsie ako pri bežnom benzínovom motore. Ale ako sa hovorí – podle vkusu každého soudruha.

7 Comments

  1. dex dex

    Pěkné!Jen bych dodal, že i u benzínu, pokud nemá být atmosférický, bych upřednostnil kompresor před turbem (dává menší tlak, ale dává ho pořád a rovnoměrně, zatímco turbo dává sice hodně, ale jen po roztočení).Diesel je typický motor pro dlouhodobý a rovnoměrný chod ve stabilních otáčkách, tedy jako stacionární motor třeba v továrnách nebo pro výrobu elektřiny v dieselelektrických lokomotivách (či dieselelektrických autech – ta monstra v povrchových dolech třeba).Velkoobjemový nízkootáčkový benzínový motor je sice fajn v tom, že se málo opotřebovává, dlouho vydrží, a vymáčkne velký výkon, ale je opět vhodný spíš na dlouhé cesty – ve městě při častém cukání a běhu naprázdno nepřiměřeně hodně žere.Jinak nafta byla levná jako odpadní produkt výroby benzínu, ale s přibývajícím počtem turbodieselových aut se to může otočit.

  2. \\f6 \\f6

    Souhlasim. Diesely by dnes bez turba byly neprodejne. Lidi se mylne domnivaji, ze kdyz diesel, tak vyssi vykon, coz je zasadni chyba. Temer kazda Octavie, kterou denne na dalnici potkam, je TDI. Proc to ti lide kupujou? Asi kvuli spotrebe, coz je samozrejme pravda, ale druha vec je, ze starsi TD jsem moc nepotkal. Kdyz uz ojetina, tak benzinak. Sam jsem jezdil s mnoha variantami benzinovych motoru u skodovek a nekolika diesely. Diesel bez turba je strasne liny. Nemuzu si pomoct, ale stale mi prijde trivalcova 1.2HTP jako dost dobra investice cena/vykon. Hodi se na kratke i dlouhe cesty, spotreba je dobra. Jen pri vetsi hmotnosti zatyezi auta rapidne ztraci. 1.4 16V co mam ted je sice linejsi, ale silnejsi potencial se projevi prave tam, kde ztracela 1.2 12V. Spotreba je ale vyssi.

  3. Peter Peter

    diesel ano ci nie
    jazdim vylucne na diesloch od roku 1996, mam najazdenych na tychto autach 800.000 km, jedina zavada bola zaseknuty spinac brzdovych svetiel a vypalena ziarovka, zacinal som na hladkom a dnes mam posledyn typ common rail, ale za benzin by som nemenil nikdy. Poznam kopec pokazenych benzinov co mali par kilometrov, je to len zvyk ci nezvyk na ten ci onen motor, diesel rozhodne ano, obzvlast dnes ked uz stare PD motory nemontuju.

  4. z00m z00m

    2 Peter
    Diesel ano, ale rozhodne iba novy. Kupa ojazdeneho turbodieselu je cesta do pekiel, hlavne kvoli modernym turbam a commonrailom. A specialne v slovenskom bazari. Nema to nic so zvykom alebo nezvykom.

  5. pavel pavel

    SDI a TDI PD
    ja ma po SDI na ktere bylo pred prodejem cca 320tisic uz 4 rok O2 TDI PD 77kW, aktualne je na tachaci 232tisic a zatim zadny problem jak s motorem, tak s autem. Pradvou je ze servis jsem vzdy chodil kdyz si auto reklo (cca 30-35 tisic), tankoval naftu na OMV nebo Shellu, doleval spravny olej a choval se k autu slusne. Predpokladam ze dalsich 100 tisic jeste udela.

  6. z00m z00m

    2 pavel
    Ano, poctivy pristup k autu je zaklad a potom vydrzi aj zlozity motor dlho. Takych aut je ale v bazaroch minimum, odhadujem tak 8-10%…

  7. ikon ikon

    Aktualny flame
    Neda mi nevratit sa k tomuto clanku po dlhsom case.Dnes sa rozputala debata o benzinovom dvojvalci vo Fiat 500 v nemenovam spoplatnenom internetovom denniku, ktory je preto, lebo myslime.Jedna veta – v zmysle prilejme oleja do ohna – ma potesila:Neodsudzujem ľudí milujúcich čipnuté dymiace TDI , lebo viem, že niekomu sa zvuk poľnohospodárskeho stroja v aute páči.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *