Press "Enter" to skip to content

Opäť niečo o úprave 48k > 128k

Tretia revízia úpravy

Trocha som ponamáhal naposledy upraveného Gumáka a narazil som ešte na jeden glitch. V určitých extrémne zriedkavých prípadoch ešte môže s pôvodným GALom dôsť k pršaniu aj napriek zapnutému unraineru. Je to drobná chybička v mechanizme unrainera, ktorú sme bohužiaľ prehliadli. Nie je to žiadna kritická zrada, úprava funguje úplne bezchybne, ale predsa len sme so Zilogom updatovali rovnice GALu, respektíve Zilog vymyslel opravu a ja som pripravil ostatné potrebné podklady.

Bohužiaľ GAL20V8 už je pôvodnými rovnicami narvaný na prasknutie a tak padla za obeť funkcia LAYOUT, aby sa uvoľnilo miesto pre potrebnú úpravu rovníc. Pre neznalých – LAYOUT zabezpečoval zmenu rozloženia stránok á la +3. Praktický význam je asi len pri ruských demách, kedy +3 layout stránok môže pomôcť k ich o chlp rýchlejšiemu behu, takže sme sa rozhodli túto funkciu obetovať.

Zatiaľ som ešte nové rovnice netestoval, ale predpokladám, že táto tretia revízia by už mala byť úplne bezchybná. Na mojej stránke HW už sú nové podklady, prípadne TU(schéma) a TU(GAL) sú priame linky.

5 Comments

 1. igi igi

  Zdravim,
  na mojom ZX Spectrum som realizoval vymenu pamati,ale neviem zohnat naprogramovany GAL. Vedeli by ste poradit kde by sa dal najst? Resp. nemozte mi 1ks predat vy? Dakujem.

 2. admin admin

  Jasne. Predpokladam ze si asi mozeme tykat. Mail, ktory si uviedol pri odosielani prispevku je platny? Ak ano, skontaktujem ta cez neho s detailami.

 3. igi igi

  Ano,je to moj mail,vdaka.

 4. Boh Boh

  Hi, I am interested in the GAL with the +3 LAYOUT option as i want to try CP/M. I have already built the 128 upgrade. Can you e-mail the +3 layout GAL? Also, how does it work?
  I don’t know how to edit GAL EQN+JED, but maybe you can help me to have a GAL that can do only UNRAIN and LAYOUT. (we can replace FASTIO pins with LAYOUT?)

  Thanks for sharing the 48k>128k upgrade 😛

 5. z00m z00m

  Hi, we scratched the LAYOUT option as it was buggy and it does not include allram mode, which is needed for CP/M.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *