Press "Enter" to skip to content

V6Z80P News

Zopár noviniek o V6Z80P.

Ako obyčajne, opäť pretieklo more času, kým som sa dokopal zhrnúť udalosti okolo V6Z80P.

Čo sa týka obsahu FPGA, Phil nič zásadné nezmenil. Rozšíril ALLRAM mód o systémové stránky, dorobil 8×8 tile mode, pribudla možnosť prepínať za jazdy VGA sync na 50Hz, takže je možné bez problémov spúšťať aj staršie 50Hz demá vo VGA móde, za predpokladu, že máte multisync monitor.

Z predošlých článkov už viete, že vznikol aj alternatívny obsah do FPGA, ktorý emuluje ZX Spectrum. Momentálne už vie aj 128k mód a AY, dá sa vojsť do BASICu a dokáže využívať nový VGA50 mód. Časovanie ostalo nedoriešené, hlavne kvôli odlišnej časovej základni V60Z80P, každopádne má 12 stupňov (klávesy F1-F12), takže sa s ním dá hýbať ak treba.

Hlavné updaty sa udiali na poli operačného systému FLOS. Phil opravil viacero chýb, prekopal niektoré systémové utilitky (napríklad eeprom tool má po novom pekné file menu), ale hlavne pridal spústu nových služieb, takže písanie sw pre FLOS sa zasa o niečo zjednodušilo. 

V oblasti softvéru pre V6Z80P sa tiež pracovalo. Phil naprogramoval pekný Tetris, editor SFX pre hry, Daniel spravil jednoduchý Pong, ale čo je najhlavnejšie, objavila sa prvá demo grupa (hovoria si Altair), ktorá už má za sebou aj prvé demo (Loopback). Súťažili s ním na tohtoročnom Breakpointe a hoci skončili až na dvanástom mieste, rozhodne ide o zaujímavý kúsok a hlavne opäť demonštruje, že V6Z80P je parádna retro-platforma.

Teší ma, že Phil sa stále snaží vylepšovať FLOS i OSCA a dokonca je stále ochotný vyrábať nové V6 a je pekné vidieť, že aj napriek miniatúrnej komunite sa okolo V60Z80P stále niečo deje.

Aktuálne verzie: OSCA v6.60; FLOS v5.63, SpecEmu128 v0.10

2 Comments

  1. link na youtube
    no, link na trubku je zly, video je zmazane. da sa to ale pozriet na http://www.youtube.com…8hL3Eiqh_c

  2. z00m z00m

    opravene
    Link na video Loopbacku som opravil. Dik za info.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *