Press "Enter" to skip to content

DG 192k story

Ako som skladal dva DG 192k.

Dnes som pre vás zhrnul skúsenosti zo stavby dvoch Didaktikov Gama 192k verzie 1c od Petra Valečka. Normálne by som sa tým neobťažoval, ale keďže som po zostavení narazil na nejaké problémy, rád by som na ne upozornil.

Najprv v krátkosti o tom ako som postupoval. Najprv som začal zháňať súčiastky a prekvapivo sa mi väčšinu z nich podarilo zohnať na prvý šup v SOSe a v GME. Nejaké obsolete hrúzy som dodal z vlastných zásob a niečo som doobjednal z TME. Keď odrátam cenu dosky, orientačne to vychádza okolo 40 Eur za diely na jeden kus. Pekelne drahé sú hlavne LM1889 a je tam pár ďalších kandidátov, čo nie sú bohvieako lacní.

Trocha v predstihu mi Ikon naprogramoval EPROMky, GALy som si programoval sám na podomácky vyrobenom programátore.

Dosky som obe najprv dôkladne prekontroloval pod lupou na skraty, prípadne iné chyby, ktoré občas vzniknú pri výrobe. Potom som zbežne okontroloval proti oknu prekovky. Ako sa neskôr ukázalo, nebol som dosť dôkladný. Už pri tejto obhliadke som si všimol nižšiu kvalitu dosiek. S osvitom sa moc nebabrali a tak sú niektoré spoje rozpité. Pocínovanie som tiež videl aj lepšie, hlavne väčšie plochy vyzerali podivne. Maska a potlač je v pohode, ale hrúbka medi je podľa mňa nedostačujúca a pri tomto type plošáku by som si predstavoval určite niečo lepšie. Pamätám sa, že keď som pred pár rokmi skladal dva DG192k verzie 1b, dosky boli oveľa kvalitnejšie. Ale čo už – doba je aká je, všetko ide do sračiek.

Po obhliadke som začal postupne skladať oba stroje. Najprv som osadil odpory a diódy, potom pätice, potom IO, ktoré som nedával do pätíc, potom nasledovali kondenzátory, tranzistory a ten zbytok. Musím povedať, že sa mi pri spájkovaní potvrdili obavy z hrúbky medi a zhruba tri alebo štyrikrát sa mi stalo, že sa mi odlepili plôšky. Spájkujem už viac ako 15 rokov, takže si rozhodne dovolím tvrdiť, že to nebolo mojou chybou.

Po poskladaní prvého stroja som osadil IO do pätíc,  zbežne všetko pár krát skontroloval a pristúpil som k oživeniu. Po pripojení napájania sa obraz párkrád rozpadol, speaker zachrchlal a potom to zdechlo úplne. Pri podržaní RESETu ale obraz ostával stabilný, tak som si povedal, že sa na to mrknem na SinDiKate.

Potom som z väčšej časti doskladal aj druhý DG192k a potom som oba stroje vzal na SinDiKat. Tam som sa pol dňa vŕtal v tom prvom dokončenom kuse, ale nezistil som nič. Teda až na jeden prerušený prekov pri systémovom konektore a jedna cínová gulička mi skratovala piny na jednom z posilovačov. Pri podržanom RESETe boli ale zbernice zdravé a všetky kontrolné merania sa javili v poriadku. Tak som to vzdal a doskladal som druhý kus.

Ten sa choval trocha ináč, ale tiež nefungoval. Pozitívne ale bolo, že neskapínal ako prvý kus, dokonca občas nabiehal. Nakoniec som to na SinDiKate vzdal s tým, že sa na to doma v kľude opäť pozriem.

Doma som si vzal do parády najprv druhý kus. Opäť som bezvýsledne premeral zbernice a tak som nakoniec opäť pristúpil ku kontrole spojov pod lupou ale tentokrát v silnom protisvetle. Chybu som objavil takmer okamžite – preleptaná cestička signálu /RESET pri CPU, takže signál pravdepodobne plával a CPU bolo v trvalom RESETe. Chybu som neodhalil ani meraním, keďze som mal podržaný RESET button a tak mi neprišlo divné, že tam mám LOG 0. Po opravení cestičky začal tento druhý kus okamžite fungovať.

Po párdňovej prestávke na prečistenie hlavy som sa vrátil k prvému kusu. Opäť som zmeral zdravie zbernice a riadiacich signálov a všetko sa zdalo v poriadku. Pristúpil som teda opäť k vizuálnej kontrole plošáku. Bohužiaľ som musel vrátiť lupu, takže som to kontroloval len voľným okom a nič podozrivé som neobjavil. Nezostávalo mi nič iné ako porovnať meraním funkčnú dosku s nefunkčnou. Po dobrej hodine som objavil zradu na MIC-EAR pine na ULA. Tri volty v prázdnej pätici neveštili nič dobré. Prekontroloval som kompletne spoje súvisiace s týmto pinom a odhalil som zle preleptanú plôšku na odpore R46. Mikroskopickým vlasovým spojom sa dotýkala susediacej cestičky. Preškrabol som skrat, ale vedel som, že to nebude jediný problém a tak som hľadal ďalej. A nemýlil som sa. Po chvíli som objavil ďalší mikroskopický skrat medzi plôškami /IORQ a /RD v systémovom konektore. Dôkladnej kontrole som sa venoval ešte asi 10 minút a keď som nič podozrivé už nenašiel,  osadil som späť do pätíc vybraté IO a zapol som stroj. Nabehol bez ďalších problémov.

Takže momentálne sú oba kusy oživené a otestované demom Melange a TBIOSom. Bohužiaľ revízia 1c trpí rovnakým symptómom ako verzia 1b. Po pripojení divIDE sú niektoré súčiastky dosť podvyživené a zatiaľ neviem povedať, či to náhodou nespôsobuje len originálny zdroj k DG. Keď bude čas, skúsim použiť poriadny tvrdý zdroj z PC. Ak to nepomôže, pristúpim k hardvérovému hacku a prepojkami posilním najviac podvyživené oblasti. Ale to už sú detaily.

Hodne rozpačito na mňa pôsobí to, že Petr Valečko totálne zrušil svoje stránky, vrátane stránok o DG192k. Keby som nemal stiahnuté podklady k stavbe, mohol by som si dať tie dosky akurát tak do vitríny. Je to pre mňa nepochopiteľný krok. Hlavne keď to urobil tesne po tom, čo predal niekoľko čerstvých dosiek.

Na záver pár tipov k stavbe DG192k: 

 • pred osadením si DÔKLADNE skontrolujte board pod lupou v protisvetle
 • nepoužívajte príliš vysokú teplotu pri spájkovaní a plôšky prehrievajte čo najkratšie
 • tranzistory 2N2369A sú zdá sa použiteľné, v invertore clocku mi fungoval aj BF199
 • do ACB sterea si osaďte radšej zlatý rez
 • treba upraviť rovnice v GALoch ak chcete používať D40
 • postupujte nanajvýš opatrne a citlivo – každá hrubosť sa vám vráti
To je asi všetko. Ak máte ešte nejaké otázky, neváhajte sa ma opýtať cez jabber, či mail.

 

4 Comments

 1. Roman Roman

  Dosku DG192k mám už, podľa dochovaných účteniek z nákupu rôznych súčiastok, 4 až 5 rokov osadenú na 98%, ale nebol som "schopný" sa dostať k tomu, aby som ju oživil. 🙁 Doska je verzia 1b, namiesto KSY 71 tam mám 2N2222A, chýba mi tam 8255 (tú som sa pôvodne ale ani nechystal osadiť, kvôli D40/80) a aj prepojky a preškraby okolo GALu pre používanie D40/80. GAL je už určite s novými rovnicami. Chýba mi tam aj napájací konektor a aj modulátor, ale ten je nepodstatný.Tvoje skúsenosti oceňujem a až sa raz budem "nudiť" a dostanem sa k oživovaniu dosky, tak sa k ním určite vrátim.Ale po tých rôznych negatívnych ohlasoch okolo oživenia, resp. i fungovania DG192k, mám určité obavy… Ale nezostáva mi asi iba sa tomu poddať 😉

 2. z00m z00m

  2n2222a
  S 2n2222a mi to nikdy nechodilo. Tranzistor sa v saturacii totalne kolabuje a co z neho lezie rozhodne nevyzera ako clock pre CPU. Odporucam 2n2369a – je to priamo HIGH SATURATION SWITCH, ten mam overeny.

 3. LBit LBit

  Díky za bezva článek! Moje zkušenosti jsou podobné. Desku jsem kupoval nedávno a pár dní poté co mi přišla domů web zmizel. Naštěstí mi autor dokumentaci ke stavbě ochotně poslal. Nicméně zrušení těch stránek taky nechápu, což jsem mu ostatně i napsal, ale nechtěl se o tom nijak moc bavit. :o)Co se týče kvality DPS, rovněž musím souhlasit. Pokud to porovnám třeba s deskou pro DIVide, tak je to úplně jiná liga.Jen mě překvapují ty negativní zkušenosti s provozem DG192k. Přiznám se, že o žádných problémech jsem doposud neslyšel.

 4. Dali Dali

  Tak som sa odhodlal k rozchodeniu DG-čka aj ja, mám od Valečka dosku verzie 1c. Osadená je už viac ako rok, skoro dva, ale nejako to vôbec nechcelo chodiť, tak som to zatiaľ nechal tak. Minulý víkend som sa na základe tohoto článku rozhodol, že to predsa len rozchodím, však škoda tých peňazí, čo som do toho strčil. Najprv som skúsil nulový program cez odpory na datových signáloch na EPROM-ke, zobral som do ruky osciloskopickú sondu a začal som merať. Adresové vodiče vyzerali na prvý pohľad dobre, ale s hrôzou som zistil že datová a riadiaca zbernica sú úplne mŕtve. Tak som vypol oscil, vzal do ruky ohmmeter, vyhodil všetky šváby z objímok, vytlačil som si schému na 4 A4-ky a začal som merať. Môžem len potrvdiť mizernú kvalitu dosky, tá moja síce na prvý pohľad vyzerala pekne – ostré spoje, nenašiel som žiadne skraty ani prerušenia (ani pod lupou), ale po troch večeroch úmorného premeriavania celej dosky som našiel 27(!!!) úplne nefunkčných prekovov, resp. s odporomm rádovo v desiatkach až stovkách ohmov. Proste katastrofa. V tomto je určite Valečko nevinne, ale tá firma, ktorá vyrábala tie dosky, by mala zmeniť svoje zameranie a optimálne ísť do Kambože kosiť lekvár, v tom možnom budú dobrí, ale dosky robiť nevedia.Nakoniec som som sa po komplexnej kontrole a oprave dosky odhodlal strčiť tam šváby späť a vyskúšať ju "naostro". Pripol som telku k videovýstupu, pripojil zdroj a – no nič. Obraz mám síce pekný, kvalitný a ostrý, ale je tam len čierna plocha s troška svetlejším prúžkom v poslednom stĺpci znaku (predpokladám asi vadná posledná DRAM-ka), čo síce dáva nejakú drobnú nádej (ak sa dobre pamätám, test DRAM predchádza spusteniu, takže tu môže byť problém), ale to je asi tak všetko. Skúsil som pripojiť aj DIVIDE, tu síce niečo málo nabehne, logo je ale troška rozsypané, takže to vyzerá, že predsa len ešte niektorý signál nie je celkom v poriadku, len som strašne zvedavý, ako dlho ho budem hľadať.Skúsim ešte vymeniť tú DRAM-ku a uvidíme, čo to urobí, ak sa mi nepodarí nájsť na doske chybu, tak to asi nakoniec (veľmi nerád, doska bola svinsky drahá) vzdám, zdemontujem a pôjdem dokončiť repliku ZX-80. Však PMI-80 som už rozchodil, vadný Didaktik Gama, ktorý som doslat od kamoša už tiež funguje, tak čo…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *