Press "Enter" to skip to content

ZX-Evo Odyssey

Zápisky z opravy ZX-Evo.

Niekedy počiatkom roka MikeZT pre seba a pre mňa objednal nový klon Pentagona ZX-Evo. Je to pomerne vydarený stroj založený na klasickom Z80 CPU, taktovanom na 3,5/7 MHz. Prevažná časť logiky je realizovaná v FPGA a na zavádzanie jeho obsahu slúži okrem iného Atmega128. Na doske je ešte prítomný štandardný ruský Betadisk, Nemo IDE, SDZC, YM2149, 512k flash ROM a masívnych 4MB RAM. Stroj po naštartovaní pôvodne ponúkal osekaný GLUK reset service, od polovice októbra má vlastný reset service, ktorý je funkčne zhodný s pôvodným, ale aspoň podľa mňa vyzerá lepšie a je prehľadnejší.

O ZX-Evo je pomerne vysoký záujem a keďže je vyrábaný ručne, rada na naše kusy prišla až teraz, koncom leta. Asi o tri týždne po vybavení formalít mal Mike oba stroje doma. Bohužiaľ naše obavy o funkčnosť strojov sa potvrdili a jeden stroj cestu v pazúroch ruskej a slovenskej pošty neprežil. Respektive prežil, ale odniesol si nejaké jazvy. Mike sa v tom nechcel moc vŕtať a doma len bezvýsledne vyskúšal prehodiť medzi funčnými kusmi IO v paticiach, takže chybný kus prečkal až do Sindikatu 10/10, kde som sa mu pozrel na zuby.

Závada sa prejavovala v nemožnosti reflashovať ROM a ani FDD radič sa nehlásil k životu. Inak stroj funguje a z SD karty sa dá používať. Dosku som dôkladne skontroloval pod lupou a prečistil som podozrivé miesta a preškraby v nedostatočne preleptaných častiach. Po zapnutí sa neudiala žiadna zmena a tak sme pokusne nahrali do Atmega128 servisný testovací program, ktorý sa na NedoPC objavil spolu s novým reset service. Očakával som komplexnejšie testy, ale tie čo tam boli, zbehli vporiadku, až na čítanie a flashovanie ROM – tester nedokázal identifikovať niektoré banky ROM a o deň na to som doma skúšal aj erase a ani to nezbehlo v poriadku. Na Sindikate sme to nakoniec vzdali, do Atmega128 sme nahrali späť Baseconfig a potom sme púšťali nejaké demá.

O deň na to som doma vzal merák a pomeral som rozdiely na radiči na fuknčnom a chybnom stroji – chybný stroj vykazoval asi na štyroch miestach nezrovnalosti. Po vytiahnutí radiča z pätice som zistil, že je v nej zlomený jeden pin a tak nasledovala výmena pätice. Následne som prekontroloval cestičky problémových signálov a keďže boli všetky v poriadku, podozrenie padlo na FPGA. Vzal som ihlu na šitie a zľahka som pichol do každej nožičky FPGA a čo myslíte, čo som zistil? V pravom spodnom rohu bolo odlepených asi 8 nožičiek – väčšina z nich patriacich logike FDD radiča.

Tak som naštartoval spájkovačku, nasadil som najtenší hrot aký mám, a pod lupou som inkriminované nožičky poprehrieval. Poviem vám, že to bolo peklo, ale zdá sa, že sa mi podarilo nožičky priletovať späť. Následne som prekontroloval, či som cínovaním nevyrobil medzi susediacimi nožičkami skraty a potom som sa pustil do testov.

Ako prvé som skúšal flashovanie ROM a vyzerá to tak, že už funguje. Bezproblému som do Atmega128 dostal Flasher, ktorý následne preflashoval ROM a aj kontrola zbehla v poriadku. Po nahratí BaseConfigu ZX-Evo fungovalo úplne normálne.

Istý pokrok nastal aj s radičom FDD. Zdá sa že už žije, lebo sa mechanika roztáča, kontrolka na FDD svieti, ale vždy dostanem hlášku “No Disk”, takže ešte niekde bude zrada. Myslím, že buď je ešte niekde odlepená nožička na FPGA, alebo som tým cínovaním niektoré dve spojil, hoci som to kontroloval. Takéto niečo sa testuje veľmi zle, pretože s výbavou čo mám, je problém sa na FPGA čohokoľvek dotknúť.

Záver je taký, že poslať aj dnes, v roku 2010, obyčajnou poštou elektroniku sa rovná vyhodeným peniazom z okna. Našťastie sa mi podarilo ZX-Evo čiastočne opraviť a verím, že prídem aj na tú poslednú závadu – “No Disk”.

Inak je to zaujímavý stroj – perfektný klon Pentagona všetko v jednom. Za tú cenu nič lepšie nekúpite.

7 Comments

 1. no koukam, ze je uplne jedno odkud balicek jde. Kdyz jsme objednavali urychlovac pro Atari Falcon z Francie, tak balicek prisel zplacately, jakoby na nej nekdo neco tezkeho hodil. Nastesti hw byl v poradku.

 2. dex dex

  Z Francie balíčky chodí placaté nebo natlučené pravidelně.Nejlepší zkušenost mám s Brity a pak s USA, pak s Nizozemci, pak by byli Němci, pak Česká pošta (přeci jen občas něco přijde nerozkopané), pak Francouzi, pak Rusové a Indové.

 3. F6 F6

  Jakym zpusobem se to da objednat a kolik to stoji i s postovnym?

 4. PvvS PvvS

  Cena
  To by me taky zajimalo. Pripadne samotny PCB.

 5. z00m z00m

  Objednat sa to da priamo u chlapov z http://www.nedopc.com, ci uz hotove, alebo len PCB. Cenu presne neviem, ale je to zhruba 100 Eur za osadenu a ozivenu dosku, plus treba priratat postovne a poplatok za prevod penazi cez Western Union. Za dva kusy sme platili 240 Eur aj s poplatkom WU a postovnym. Posielaju to obycajnou postou a ked uvazim v akom stave to doslo, odporucam pockat do leta. Zimny transfer by to nemuselo prezit.

 6. Presnejsie 100€ za dosku, 20€ za postovne a 15€ za western union. Kludne objednavajte uz teraz, mne to trvalo pol roka, kym som prisiel na rad. Viz. http://www.nedopc.com…o_queue.php

 7. z00m z00m

  Mozno by stalo za pokus vyzistit naklady na kompletnu vyrobu u nas. Vyrobne podklady dava NedoPC k dispozicii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *