Press "Enter" to skip to content

Recept: Domáca hydinová paštéta

Dnes po dlhšej dobe jednoduchý, ale chutný recept.

Na Silvestra sme boli s partiou na chate a jedna kamarátka priniesla výbornú domácu paštétu. Je taká dobrá a tak jednoducho sa vyrába, že by bol hriech nepodeliť sa o recept.

Čo budete potrebovať? 300 gramov (radšej 500) kuracích, kačacích alebo husacich pečienok, kačací alebo husací tuk (odhadom asi 200g – 300g), tri cibule, koreniny podľa chute, ale osvedčená je kombinácia pol čajovej lyžičky mletej rasce, pol čajovej lyžičky tymiánu a pol čajovej lyžičky mletého ďumbiera (teda zázvoru), asi štvrťka nastrúhaného muškátového orieška a pol deci hubového vývaru aj s hubami (nemusí byť). Jeden strúčik cesnaku pod cibuľu nemôže škodiť.

A teraz postup. Je to tak smiešne jednoduché, že to zvládol aj stredne vycvičený z00m. Najprv si pripravíme hubový vývar. Do malého hrnca (skôr hrnčeka) nalejeme asi deci a pol vody, privedieme do varu a nasypeme za pol hrste sušených rozdrvených húb (ideálne lievik trúbkovitý, alebo suchohríby) a pomaly varíme bez pokrievky, kým sa voda zredukuje asi na pol deci, potom odstavíme. Nasledovne si pripravíme tuk – jednoducho ho privedieme do tekutého stavu v mikrovlnke, alebo normálne v hrnci na sporáku. Očistíme cibuľu, cesnak a nakrájame na drobno. Do úzkeho, vyššieho rozpáleného hrnca dáme tri-štyri lyžice tuku, speníme cesnak, prihodíme cibuľu a na malom plameni pomaly spražíme do hneda. Cieľ je cibuľu skaramelizovať, nie usmažiť, takže pražíme fakt pomaly. Potom pridáme odblanené pečienky v celku a osmažíme. Keď zblednú, zalejeme ich tukom tak, aby boli úplne potopené, ale len tak, aby neplávali v tuku (preto vyšší úzky hrniec) a na strednom plameni prikryté dusíme v tom tuku asi 10 minút. NESOLÍME, inak stvrdnú. Pečienky dporúčam poprepichovať nožom, ináč po zaliatí tukom strieľajú, ako besné. Potom pečienky odstavíme a necháme v hrnci vychladnúť tak, aby sme na hrnci udržali ruku.

Keď sú pečienky vychladnuté, celý obsah hrnca (tuk aj pečienky) vylejeme do mixéra, pridáme hubový vývar aj s hubami, všetky koreniny a rozmixujeme. Opäť NESOLÍME. Soľ totiž môže potlačiť chute, takže paštéty zásadne solíme až na chlebe, podle vkusu každého soudruha. Keď máme zmes rozmixovanú dohladka, naplníme ňou malé plastové uzatvárateľné krabičky alebo malé zaváraninové poháre a necháme cez noc v chladničke stuhnúť. Ráno otvoríme chladničku, jednu-dve krabičky si pre istotu odložime bokom a zvyšné ochutnáme na raňajky s čerstvým chlebom. Nabudúce spravíme paštétu zo 750g pečienok. Skladujeme v chladničke – paštéta vydrží zhruba tri týždne, ale zvyčajne sa vraj troch dýždňov nikdy nedožije. Može sa aj zamraziť. Ak použijete malé zaváraninové poháre, dá sa dokonca aj sterilizovať (cca 90 minút pri 80 stupňoch Celzia), potom v tmavej chladnej špajzi vydrží až niekoľko mesiacov.

Na záver zopár tipov – pečienky a tuky môžete kombinovať. Trebárs kačací tuk a kuracie pečienky. Alebo husacie pečienky a kačací tuk. Prípadne mix hydinových pečienok a bravčový tuk. Získate iné odtiene chuti. Do čisto kačacej paštéty môžete nasypať za lyžicu ošúpaných rozdrvených mandlí. Pri mixovaní môžete pridať varenú koreňovú zeleninu (paštéta bude sladšia, ale má plnšiu chuť), hodiť feferónku, či na cibuli opražené mleté mäso (je jedno aké). Fantázii sa medze nekladú.

Dobrú chuť!

2 Comments

  1. Robiť to nebudem. Nechám sa pozvať.

  2. Ajuschka Ajuschka

    kedze mam doma pecienky z domacich moriek, kralikov aj pipiniek, a uz sa mi ich nechce robit len tak na cibulke, tak si spravim silvestrovsku pastetu 🙂 tesiiiiim sa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *