Press "Enter" to skip to content

Speccy2010

Článok o nadobudnutí Speccy2010 a prvých krokoch s ním.

Dnes vám prinášam článok od Milana Dallemule – čerstvého majiteľa Speccy2010. Opäť je trocha dlhší, ale stojí za to. Tak hor’ sa na to:

Stal som sa čerstvým majiteľom Speccy2010 a tak by som rád popísal skúsenosti s nadobudnutím a prevádzkovaním tohoto úžasného stroja.

Najprv by som opísal trampoty, ktoré sprevádzali celý objednávkový proces. Začal som tým, že som navštívil Gasmanovu stránku (ktorá už neexistuje), kde Matt popisoval, ako to robil on. V podstate som sa zaregistroval na ruskom fóre zx.pk.ru, kde som priamo do threadu objednávanie Speccy2010 napísal (v angličtine), že mám záujem o osadenú dosku spolu s otázkou kedy sa bude vyrábať dalšia várka. Po nejakom (krátkom) čase mi odpísal priamo Syd, že netreba čakať na žiadnu ďalšiu várku, lebo mu ešte ostali osadené dosky z predchádzajucej várky. Tak som mu odpísal, že teda mám seriózny záujem a nech pošle bližšie detaily k platbe a dodaniu. Na to mi odpísal, že môžem peniaze poslať cez Western Union. Dokonca sme sa dohodli, že nebudem posielať doláre (to sa ani nedá), a tak som tete za okienkom na pošte (čo je lokálny slovenský poskytovateľ služby WU) podal 128 Eur (!), aby ich zaslala Sydovi.  Systém WU je v podstate online, takže po tom, ako človek vyplní formulár, to teta nahodí do počítača a povie ti, aby si počkal na potvrdenie prijatia platby druhou stranou (čo je zas len nejaké lokálne zastúpenie WU v mieste, kam to posielaš). Čiže ešte v ten istý deň som dal Sydovi echo, že môže ísť po peniaze a poslať dosku.

Potiaľto išlo všetko hladko. Keďže Syd štandardne používa EMS k zasielaniu týchto dosiek, odpísal mi, že to pošle do dvoch dní. Tak som teda čakal. Po dvoch dňoch mi odpísal, že sa ospravedlňuje, ale že to z rôznych dôvodov nestihol. Tak ja reku že OK, počkám ešte…

Potom, po ďalších dvoch dňoch, mi prišiel od neho mail, že je PROBLÉM!  Keď šiel posielať balík cez EMS, tak mu tam povedali, že vstúpilo do platnosti nejaké nové nariadenie, ktoré pri zásielke do cudziny vyžaduje doklad o hodnote balíka. Čo je samozrejme problém, keď sa jedná o takýto typ výrobku.

Takže sme sa dohodli, že skúsi pozisťovať nejaké bližšie informácie a dá mi vedieť, či sa to bude, alebo nebude dať poslať. O ďalší deň napísal, že nič nového nezistil a ponúkol mi alternatívu, že to pošle normálnou poštou. Tak som súhlasil, akurát som vyjadril obavu nad zaobchádzaním poštárov s balíkmi, ale ubezpečil ma, že to dobre zabalí a že sa tomu nemôže nič stať (vedel by som o tom polemizovať, viď moje patálie s Pentevom, pozn. z00m).

Tak som mu dal zelenú. Na ďalší deň mi poslal do mailu tracking ID, aby som si mohol zásielku sledovať. Počas celej doby sa vyskytli len 3 stavy:

1.balík je na nejakej ukrajinskej pošte a čaká na prevzatie

2.balík bol prevzatý z ukrajinskej pošty

3.balík je na Slovensku

Celá púť balíka trvala 6 dní. A ešte to bolo aj o polovicu lacnejšie, ako by to bolo cez EMS a naviac, nikto odo mňa nechcel žiadne clo, ani nič iné. Takže nakoniec celkom fajn.

Čo sa týka súčasného stavu výroby Speccy2010: Syd predal všetky dosky, čo mal z predchádzajúcej série a podľa jeho vyjadrení na zx.pk.ru sa zatiaľ nechystá vyrábať ďalšiu várku. Zdôvodnil to práve tým problémom so zasielaním. Každopádne si ale nechal zadné dvierka vyhlásením, že keď sa mu tam budú ozývať ludia, že to chcú, tak to snáď prehodnotí.

Keď balík dorazil, riadne som skontroloval, či nie je jeho obsah nejako poškodený. Čo sa týka samotnej dosky a jej vyhotovenia, tak je to úplne profi práca. V balíku mi došla aj čierna krabička presne rozmerovo vhodná, treba na nej akurát vyrezať otvory na konektory. No a keďže všetko vyzeralo v poriadku, dal som sa do testovania.

Musím povedať, že je to paráda. Najprv som to zapojil cez cinch (kompozitné video) a kvalita obrazu bola celkom dobrá. Potom som to vyskúšal cez VGA (d-sub) kábel priamo na môj monitor. Najprv som mal obavu, či to pôjde, lebo pri tom štandardnom móde je použitých 50Hz na refresh. Na moje potešenie to išlo bez problémov. Obraz je krásny, ako v emulátore. Cez víkend si ešte zbastlím kábel, ktorým sa to bude dať pripojiť k TV cez SCART v režime RGB. Samozrejme na SD kartu som hneď práskol DISO (tak predsalen ho nepoužívam sám, pozn. z00m) a postupne som prechádzal demá, ktorými testujem aj emulátory.

Začal som testovaním zvuku. Ako prvé bolo Melody Music na test beepera, potom Fukove demá na test AY a postupne ďalšie a ďalšie. Musím povedať, že aj ked nie som úplný audiofil, tieto demá mám natoľko napočúvané, že by som spoznal, keby sa to nejako líšilo od originálu. Každopádne žiadny rozdiel som nezbadal / nezapočul. Z toho vyplýva, že realizácia zvuku v FPGA je na 100%.

Potom som sa vrhol na nejaké graficky a časovo náročné demá. Ako vzorku som použil tieto. Demá ako Shock megademo, NMI2, Eye Ache a ďalšie, čo sú na tej stránke, išli úplne parádne. Narazil som ale na problém pri Blava deme. Po nahratí ma to hodilo do BASICu s nejakou chybou. Neviem, či mám zlú TAPku, alebo v čom je problém, ale nepodarilo sa mi to spustiť.

Čo je na Speccy2010 super je to, že si tam môžem nastaviť časovanie na konkrétny model, pričom na výber je: ZXS48, ZXS128, Pentagon, Scorpion. Ja som to skúšal pri 48k časovaní. Ďalej sa dá vybrať aký stránkovací model sa používa. Tu je na výber 48k, Pentagon 128, Pentagon 1024. Neviem ešte povedať, či software určený pre Sinclair ZX Spectrum 128/+2/+3 šlape v pohode v móde Pentagon 128 vždy a za každých okolností, takže ešte mám v pláne pretestovať kompatibilitu jednotlivych nastavení stránkovania pamate. Čo som ale stihol vyskúšať, bolo pár ruskych diem pri setupe Pentagon timing & Pentagon 128 RAM. Tu sa žiadne problémy nevyskytli.

Proste ruský soft šlape perfektne. Jediné s čím som mal problém, bolo že u niektorých TRD mi LIST vyhodil chybu sektora. To ale pripisujem tomu, že defaultne sa používa TR-DOS vo verzii 6.10E, pričom podľa mňa je štandard 5.03. To by sa ale malo dať vychytať tým, že pri bootovaní a inicializácii si Speccy2010 naťahuje ROMku systému z SD karty, takže mu tam skúsim podstrčiť verziu 5.03 (obávam sa, že to nebude fungovať, naviac verzia 5.03 má najviac chýb, odporúčam skôr verziu 5.05cz, dá sa stiahnuť napr. u Cygnusa, pozn. z00m).

Inak ovládanie samotného Speccy2010 je pekne vyriešené cez funkčné klávesy a niektoré ďalšie, napríklad magnetófon sa spúšťa klávesou =/+, zastavuje klávesou -/_ atď.

Takže zatiaľ, čo sa týka prvých skúseností, musím povedať, že dojmy sú veľmi pozitívne. Ako som spomínal, ešte som zvedavý, ako bude obraz vyzerať cez SCART,  čo ma ale teší najviac je to, že musím skonštatovať, že zážitok z používania Speccy2010 sa na 99% blíži zážitku s reálnym strojom, čo sa vôbec nedá povedať ani o tých najlepších softvérových emulátoroch, a že ich mám všetky riadne zmapované… Tu neexistuje nič také ako sekanie obrazu pri nejakom scrollingu, alebo chrapčanie vo zvuku a podobne, ako sa to stáva v emulátoroch, ktoré môžu byť hociako dobre naprogramované, ale tak či tak narážajú na problém zvaný DirectX (tak pod Linuxom žiadne DirectX nie je a FUSE emulátor si robí tak či tak čo sa mu zachce, pozn. z00m).

Som ešte zvedavý, ako sa bude ďalej vyvíjať firmvér pre Speccy2010 – či, a aké tam budú pribúdať vychytávky a koniec-koncov, či na tejto HW platforme niekto v krátkom čase nenaprogramuje aj klony niektorých z ostatných 8-bitov, čo by ma potešilo.

No a to by bolo tak zhruba všetko. Ak sa vyskytne niečo zaujímavé, samozrejme to sem pridám.

Milan.

5 Comments

 1. Noby Noby

  TAP
  Píšeš, že tam je TR-DOS a přitom používáš TAP soubory. To je konvertuješ do TRD? Nebo lépe řečeno, jak dostanu SW na SD kartu? Dá se na tom ukládat nějak jinak než v TR-DOSu?

 2. milan milan

  TAP
  podporovane subory na citanie su Disk images (formats trd, fdi, scl), tapes (tap, tzx) and RAM dumps (sna).na zapis sa pouziva format SNA, pricom obsah celej pamate je ulozeny v presnom obraze (bez poskodenia jedineho bajtu RAMky. SD karta moze byt Fat16/fat32

 3. Noby Noby

  SAVE?
  Takže číst to umí běžně používané soubory, jen jsem z toho nepochopil jak je to se zápisem?

 4. milan milan

  save
  zapis sa realizuje cez klavesovu skratku, vtedy sa zapise cely obsah pamate do SNA tak ako som uz popisoval a dalsi sposob je otvorit si image diskety napr *.trd a zapisovat donho, pricom zmeny sa samozrejme ukladaju na SD kartu z ktorej je dany subor otvoreny.keby niekto potreboval,tak sa da samozrejme cez zvukovy vystup hocico "vypiskat" do magnetaku/mp3 zaznamnika/realnej masiny… Cize z tohoto pohladu by som povedal ze praca so subormi je na vybornej urovni.

 5. milan milan

  128k soft
  pretestoval som asi 100 hier urcenych pre 128kb verziu Spectra.vsetky uplne bez problemov.48kb soft a soft pre Pentagon som testoval este pred tym, tak isto bez problemov.musim povedat ze hrat Wolfenstein 3d na Speccy je fakt NAREZ 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.