Press "Enter" to skip to content

EPROM modul pre Sinclair QL

Náhrada dvojice originálnych PROM za jednu EPROM v QLku.

Nepriamo vďaka nemeckej MG ROM, ktorú mám osadenú v QLku som sa začal zaujímať, ako sa dajú nahradiť pôvodné zákazkové PROMky za nejakú štandardnú EPROM. QLkárska komunita mimo CZ/SK je ale veľmi divná skupina ľudí. Dokumentácie je minimum, všetko by najdradšej speňažili a keď som zistil, že modul Minerva MK I (ktorý sa skladá z kúska plošáku, 64k EPROM a jedného GALu) sú tí ľudia ochodní kupovať za 45 libier, pustil som sa do návrhu sám. Pohľad do schémy QLka naznačoval, že by to nemal byť problém, nakoniec so mnou táto situácia okolo modulu pekne pocvičila, o tom však neskôr. Teraz radšej zhrniem, ako som sa dopracoval k funkčnému riešeniu.

Sinclair QL EPROM module prototype

Analýzou schémy som zistil, že oba ROM sloty v QLku sú zapojené identicky a až na jeden pin kopírujú pinout klasických 16k/32k/64k EPROM, čo je zrejme pozostatok zo skorších ISSUEs, kde sa často objavovali priamo z výroby EPROMy a pomocou príslušných prepojok sa nastavil potrebný layout. ISSUE6, ktoré vlastním, už ale vôbec nemá tieto prispôsobovacie selecty, takže to bolo treba nejak očúrať. Ako som spomínal, rozdiel pinoutu je len v jedinom pine č.20, kde má normálna EPROM chipselect, ale QLko tam má A15. To ma naviedlo k tomu, že minimálne jedna PROMka má dva chipselecty podobne, ako má ZX Spectrum, a správne prepínanie chipov zabezbečí vlastne samotný stav adresnej zbernice.

Tak som pomocou 74LS00 vyrobil vlastný jednoduchý chipselect, aby single chip EPROM layout kopíroval pôvodný dvojchipový layout 32k+16k PROM. Všetko som pozapájal na univerzálke, naprogramoval som EPROM, strčil som to do QLka a …. samozrejme, že to nefungovalo. Teraz sa vrátim k tomu, ako to so mnou pocvičilo. Zabil som s tým niekoľko dní a za boha som nevedel prísť na to, prečo to nefunguje, ale tušil som, že za tým bude príšerná banalita, pretože som si bol istý, že mnou vyrobený chipselect je správny. Do schémy som pozeral snáď tisíckrát, moje zapojenie sa zdalo byť v poriadku, ale predsa nechodilo.

Nebudem vás ďalej napínať – chyba bola naozaj triviálna. Zapríčinená bola čiastočne otrasným stavom oboch dostupných schém QLka a čiastočne mnou, pretože som už trocha deformovaný hardvérom ZX Spectra. Po naštudovaní schémy som totiž zle rozoznal názov signálu ROMOE – schéma je totiž tak nekvalitná, že som ROMOEH prečítal ako ROMOEN a deformovaný spektráčom som ho tým pádom považoval za aktívny v L. Keď som zistil, že ROMOEN je vlastne ROMOEH skoro ma šľak trafil. Po pridaní invertora na ROMOEH sa prototyp môjho EPROM modulu rozbehol na prvý šup.

Nakoniec mi ešte bolo ľúto nevyužiť zvyšných horných 16k zo 64k EPROMy, tak som na modul ešte dorobil switch, ktorým sa odstaví nový 48k singlechip layout a natvrdo sa vnúti celých 64k. Switch som tam dal preto, lebo niektoré periférie by sa mohli pobiť so 64k layoutom, tak aby sa dal v prípade potreby prepnúť späť na 48k.

Na záver ešte spomeniem, že prototyp tak, ako je na fotke sa do QLka nevojde, proste je vysoký a QLko po jeho osadení nejde zavrieť, takže zostáva buď vynechať paticu pod EPROM, alebo EPROM osadiť do jedného ROM slotu, pričom jej treba vyhnúť nožičky 1, 20 a 22 a kúsok plošáku s LSkom a switchom osadiť do druhého ROM slotu a príslušné tri spoje k EPROM spraviť drôtmi.

Pre úplnosť ešte schéma:

A zacengal zvonec a QLko má Minervu aj s Toolkitom 😉

6 Comments

 1. ROMOEL
  Ja by som nepovedal, že nastala nejaká deformácia ZX Spectrom. Väčšina (resp. dovolím si povedať všetky čo mi prešli rukami) EPROMy, PROMy a ostatná háveď štandardnej rady 27/28/29 má signál OE aktívny v log.0 (L). Toto musí byť strašne zákazková záležitosť, že sa to Sinclairovi oplatilo vyrábať vo veľkom.

 2. igi igi

  Eprom
  Zo začiatku to určite slúžilo k tomu aby sa nedalo "kopčiť" obsah pamäte, pretože nie každý vedel o čo ide.Na prvý pohľad prkotina, ale dala zabrať.

 3. z00m z00m

  2 igi
  Zrejme máš pravdu. Každopádne to nič nemení na tom, že keby ku QLku existovala normálna dokumentácia, tak by som to pravdepodobne rozchodil hneď na začiatku…

 4. Dave Dave

  V Atari 800XL/XE je použita úplně stejná "sranda" taky. Naštěstí není Atari scéna tak strašně uzavřená jako okolo QL, takže se o tom tak nějak všeobecně ví…

 5. z00m z00m

  Teoreticky by tam nemal chýbať, keďže periférie mapujú svoje ROM inam. Ja som ho tam dával len pre istotu, keby niekto chcel strkať nejaký modul do zadného ROM slotu. To už by problémy robiť mohlo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *