Press "Enter" to skip to content

Oprava membrány klávesnice v počítačoch Sinclair

Popis alobalovej metódy.

Každý majiteľ niektorého z počítačov Sinclair sa skôr či neskôr stretol s poruchou funkčnosti kláves. Príčina je chronicky známa – prestarnutý materiál membrány spôsobí popraskanie spojov v prívodných trakoch. Spoje sú realizované naparením striebra na nosič z mäkčeného plastu. Rokmi používania sa z nosiča odparia zmäkčujúce prímesy, ten následne stvrdne a praskliny na seba nenechajú dlho čakať.

Tento problém sa väčšinou netýka počítačov vyrobených Amstradom, pretože v nich je membrána zhotovená modernejšou metódou a je násobne kvalitnejšia, ale v prípade, že sa traky poškodia, dá sa táto metóda opravy použiť aj na ne.

Na opravu poznám len dve metódy – oprava vodivým lakom a oprava alobalom.

Oprava vodivým lakom je jednoduchšia, ale je veľmi problematické zohnať správny lak, naviac opravené spoje mávajú rádovo desiatky ohmov a zbytočne zaťažujú už aj tak namáhané zbernice, takže ju veľmi neodporúčam.

Oprava alobalom je komplikovanejšia, ale spoľahlivejšia a trvácnejšia. Princíp opravy spočíva v podlepení kritických miest lepiacou páskou a premostení popraskaných spojov alobalom. Nie každá membrána sa dá zachrániť, ale veľká väčšina aspoň dočasne áno a za pokus to rozhodne stojí, pokým vám domov dorazí nová zo Sintechu. Ja osobne som opravoval zhruba desiatku membrán a nepodarilo sa mi zachrániť len jednu z Pluska, ktorá bola hodne presušená a spoje praskali už aj v oblasti tlačítok. Ešte predtým, než sa do membrány pustíte, dôkladne skontrolujte konektory v doske, hlavne ich kontakty. Až príliš často som sa pri opravách stretal s ich poškodením a na vine tak nebola membrána, ale tieto konektory, respektive kontakty v nich.

Ale poďme už k veci. Najviac sa mi osvedčil nasledujúci postup. Rozoberieme počítač, opatrne vymontujeme membránu, aby sme ju nepoškodili viac ako je a spravíme vizuálnu inšpekciu ohybov. Lokalizujeme praskliny a označíme si odkiaľ pokiaľ bude “záplata”.

Odstrihneme si dlhší kus lepiacej pásky, pripevníme si ju na stôl lepivou stranou nahor, vezmeme membránu a pomaly lepíme trak zo strany bez spojov na pásku, pričom sa snažíme ho veľmi nenamáhať, hlavne v mieste ohybu. Týmto podlepením zabezpečíme, aby sa praskliny nešírili. Podlepíme samozrejme oba traky.

Zo strany spojov odstrihneme krycie časti, aby nám pri oprave nezavadzali. Nebojte sa, na konci ich nahradíme lepiacou páskou, aby sa spoje o niečo neskratovali.

Nasleduje tá piplavejšia časť opravy. Centrofixom si nakreslíme šablónu spojov na lepiacu pásku, ešte kým je na kotúči – čiže 5, alebo 8 čiar, v rozostupoch a šírke kopírujúce spoje na trakoch, o dĺžke zhruba 3 až 5 cm, podľa veľkosti poškodenia na traku. Následne túto šablónu pripevníme na stôl, opäť lepidlom dohora. Skalpelom si narežeme prúžky alobalu príslušnej dĺžky a šírky a pomocou dvoch pinziet prilepíme na našu šablónu, presne na značky, ktoré sme si urobili centrofixom. Tým nám vznikne akási “záplata”, ktorú prilepíme na poškodené miesto na traku. Pri lepení “záplaty” sa snažte traky v ohyboch veľmi nenarovnávať, lebo sa vám môžu roztrhnúť úplne. Následne ešte celý trak podlepíme páskou aj zo strany spojov, ako som spomínal vyššie a všetky opravované časti ešte poriadne popritláčame, aby mali dobrý kontakt.

Nakoniec ešte skontrolujeme konce trakov, ktoré sa vkladajú do konektorov – hlavne počítače kutilov trpia tým, že sú tam spoje úplne zodrané. Riešením je zodranú časť (asi 2-3 mm) odstrihnúť, ale pozor hlavne pri Gumákovi, tam si pred odstrihnutím treba overiť, či po skrátení budú ešte traky dostatočne dlhé. Ak nebudú, treba aj túto časť opraviť alobalom podobne, ako ohyby trakov s tým, že alobalové spoje necháme zo “záplaty” trčať a po prilepení ich prehneme cez koniec a zaistíme páskou zo strany bez spojov. Znie to komplikovane a bohužiaľ nemám žiadne foto, ale dúfam, že som to vysvetlil zrozumiteľne. Na túto časť opravy ale odporúčam hrubší, “grilovací” alobal, lebo ten obyčajný je veľmi krehký a hneď pri prvom zasunutí do konektora sa roztrhá.

Pri 128k/pluskovej membráne býva oprava trocha komplikovanejšia, keďže membrána je dvojvrstvová, ale pri troche námahy ide opraviť aj tá. Kritické miesto je hlavne v tej oblasti trakov, kde sa vrstvy spájajú – musí byť naozaj riadne pritlačené a zaistené, inak to blbne. Vďaka dvom vrstvám tieto membrány aj častejšie trpia praskaním spojov v okolí tlačítok a túto závadu bohužiaľ opraviť nejde.

Týmto by mala byť oprava ukončená, stačí počítač poskladať a odskúšať. Ak to zabralo, gratulujem. Ak nie, smola. Mne osobne po tejto oprave membrána v Gumákovi fungovala ešte dva roky, potom však popraskali spoje pod tlačítkami, tak som bol nútený kúpiť si novú membránu.

Na záver by som chcel upozorniť na “novú” várku membrán od RWAPa. Väčšinou som na ne našiel len nie veľmi lichotivé reakcie, takže opatrne. Neberte to ako reklamu, ale ja osobne preferujem membrány od Sintechu – sú veľmi odolné, kvalitou predčia aj tie Amstradovské z +2/+2a/+3/CPC a sú relatívne dobre dostupné i keď sú trocha drahšie.

3 Comments

 1. ellvis ellvis

  membrány od RWAP
  mám skúsenosť s membránou do Sam Coupé od RWAP, bola zle vyrobená a tak nefungovala (resp. fungovala veľmi zle). Ale po tom, čo sa o tom RWAP dozvedel (Sam Coupé nevlastní, takže membrány netestoval) dal urobiť novú várku, ktorá už fungovala a zdarma ju poslal luďom, čo si objednali pôvodné membrány. Takže, ak membrána od RWAP nespĺňa nároky, treba sa mu ozvať. Minimálne by sa malo docieliť to, že tie nekvalitné vymyznú z jeho ponuky.Teším sa, kedy sa tu dočítam o opravovaní elektrických rozvodov pri rekonštrukcií rodinného domu pomocou alobalu na grilovanie. 🙂

 2. Tomáš M. Tomáš M.

  možná bych to mohl zkusit s alobalem – mám membránu na gumákovi, která má právě ty konce do konektoru značně vyšoupané, navíc několikrát stříhané, a vynechávají bloky kláves… membrána je jako taková nepoškozená a je to již druhá v gumákovi (Tesla) – takže říkáte: nalepit proužky alobalu na vodivé lišty a na konci ohnout a zajistit páskou?

 3. z00m z00m

  Áno, tak nejak som to opravil dvakrát a istú dobu to fungovalo. Každopádne však treba uvažovať výmene membrány, keďže toto alobalové "udělátko" je fakt veľmi núdzová oprava.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *