Press "Enter" to skip to content

Nie je tablet ako tablet.

Môj pohľad na Samsung Galaxy Tab 10.1

Vďaka môjmu zamestnávateľovi mám na dobu neurčitú možnosť používať tablet Samsung Galaxy Tab 10.1. Drvivá väčšina internetových periodík sa nad ním rozplýva a poviem to na rovinu – nechápem prečo. Bohužiaľ mňa tento produkt len serie, takže som sa rozhodol vás pred ním varovať. Ale poďme poporiadku a vezmeme to klasickým štýlom recenzie.

Vzhľad

Musím uznať, že aj napriek tomu, že mám zapožičanú bielu verziu, tablet vyzerá pekne. Spodný biely plastový kryt naväzuje na rámik z brúseného hliníka, v ňom je vsadený desaťpalcový displej, ktorý má po obvode čierne ohraničenie, asi 2cm široké. Poloha loga, čidla, kamier, konektorov a tlačidiel predurčuje tablet na používanie na šírku. Mechanické spracovanie je slušné, ale po asi dvoch týždňoch začal povrzávať jeden roh. Inak je tablet primerane pevný, nekrúti sa a napriek tomu, že je plastový, budí na omak dobrý dojem. Na vzhľade viacmenej nie je čo kritizovať, mám v podstate len jednu výčitku –  až tak ten iPad2 opajcovať nemuseli.

Rozmery a hmotnosť

Galaxy Tab 10.1 patrí k tým väčším tabletom, vďaka plastovému krytu je ale ľahší a tenší, ako väčšina ostatných. Váži len 565 gramov, ale na môj vkus je trocha priveľký a hoci je naozaj tenký, pre mňa už je trocha nemotorný. Ale to je samozrejme len subjektívny dojem. Verím, že väčšine ľudí budú rozmery vyhovovať.

Konektory a ovládacie tlačidlá

Tlačidlá sú na tablete len dve, v ľavej hornej časti. Jedno klasické zamykacie a druhé dvojité na hlasitosť. To zamykacie slúži samozrejme aj na zapínanie a vypínanie tabletu.

Konektory sú tiež len dva – na vrchnej strane je výstup pre slúchadlá a na strane spodnej je proprietárny konektor pre nabíjanie a synchronizáciu. Áno. Čítate dobre – nabíjací konektor je proprietárny. Naviac to nie je jediný prúser tohoto konektora, ale o tom neskôr.

Na vrchnej hrane ešte nájdeme slot na SIM kartu, ale len v prípade, že máte 3G verziu.

No a okrem postranných štrbín speakrov a spodného miniotvoru pre mikrofón je zoznam kompletný. Rozumiete tomu správne, tablet nemá slot pre SD karty, ani USB konektor, takže jednoduchý prenos dát sa nekoná. To bolo po Internete rečí okolo iPadu a teraz robí konkurencia presne to isté.

Displej

Tuto je ďalší bod, kedy uznávam, že sa Samsung vytiahol. Displej má rozlíšenie 1280×800 a využíva technológiu PLSTFT. Má vynikajúce pozorovacie uhly, výbornú čitateľnosť na slnku a aj farebné podanie je nadpriemerné. Multidotyková kapacitná plocha je zo známeho materiálu gorilla glass (podobnosť názvu s aktuálnou slovenskou politickou kauzou je čisto náhodná), takže sa musíte naozaj veľmi snažiť, aby ste povrch poškriabali. Reakcie na dotyk sú slušné, pokým je operačný systém schopný reagovať, ale o tom tiež neskôr. Za tragické považujem ošetrenie proti špineniu. Aj s čerstvo umytými rukami budete mať povrch dotykovky po minúte používania zasraný tak, že vám neostane nič iné, len všade so sebou nosiť mikrovláknovú utierku a plochu neustále čistiť. Až na toto je displej naozaj výborný.

Hardvérová výbava

Papierovo to nie je žiaden flákač, v útrobách mu tiká gigahertzové dvojsrdce ARM Cortex A9, čipset Tegra 2, samostatný grafický akcelerátor a k tomu je posadený 1GB operačnej pamäte. Na oko pekné parametre, bohužiaľ realita je iná (dostanem sa k tomu). Keďže SD slot chýba, tablet disponuje 16, 32 alebo 64GB veľkým interným úložným priestorom.  Na tele tabletu nájdeme aj dve kamerky. Predná má 2mpx, zadná s LED bleskom má 3mpx a kvalitou sa radia skôr k horšiemu priemeru. Bezdrôtovo sa s okolím môžete spojiť pomocou Wi-Fi 802.11abgn, či pomocou Modrozubu vo verzii 3. Nechýba AGPS, takže aj s mapami si prídete na svoje (napríklad Sygic vyzerá veľmi pekne). Hardware tabletu priamo podporuje USB2.0 Host a HDMI, avšak vďaka proprietárnemu konektoru si musíte dokúpiť redukcie (a verte, že nie sú lacné). HDMI síce zvláda 1080p, bohužiaľ má vraj len obmedzenú snímkovú frekvenciu, takže bohvieaký zážitok na TV vás nečaká (ale nemám to odskúšané). Postranné speakre produkujú priemerný zvuk, ale kto by na tablete čakal basy ako od JBL? O výdrž sa stará nevymeniteľná batéria s kapacitou 7000mAh. Výrobca udáva 9 hodín, v praxi je to skôr 7,5 až 8. S rozumne využívanými bezdrôtovými technológiami a s redukovaným jasom displeja sa však dá tých 9 hodín občas dosiahnuť.

Operačný systém

Samsung dodáva tablet s Honeycombom (3.1), sľubovaná aktualizácia na 3.2 sa do dnešného dňa neudiala. Okrem nadstavby TouchWiz sa Samsung Androidu takmer nedotkol a bohužiaľ je to vidieť. S hardvérovými parametrami aké má, som čakal bleskové odozvy. Realita je však úplne iná a tým sa dostávame ku kameňu úrazu.

Používanie

To je to, čo ma na tom tablete serie. Samotné jeho používanie. Systém je pomalý, odozvy sú opozdené (niekedy aj o sekundu), prostredie okolo plynulej animácie ani len neišlo. Všetko seká, trhá a nadupaný hardvér je vám na dve veci. Nedajboh si zapnete aktívnu tapetu, to už ide systém úplne do kolien. Ale pomalosť nie je jediný problém. Všade je plno nedotiahnutých detailov, ktoré ma privádzajú do zúfalstva a robia z používania tabletu hotové peklo. Nasledujúcich pár riadkov by si mal Samsung zapísať za uši a popracovať na ich odstránení. A poďme na to.

Po odheslovaní tabletu ostáva vytiahnutá virtuálna klávesnica, zakaždým ju treba zasunúť. To naozaj to nikomu pri testoch nevadilo? Nech sa nedajú vysmiať.

Virtuálna klávsenica je obrovská. Keď si uvedomíte, že nie každý si kúpi originálne puzdro za 55 Eur, zložiteľné do podstavca (ktoré je mimochodom pekne na hovno), tak vám je jasné, že držať tablet jednou rukou a druhou písať po pol hektárovej klávesnici je totálne neergonomické. A to pomlčím o fakte, že v režime na šírku zaberá POLOVICU obrazovky. Reakcie klávesnice sú veľmi často spomalené, po prepnutí do numerickej časti sa v určitých prípadoch po napísaní prvej číslice sama prepne späť na znakovú, takže napríklad naťukať osemmiestne číselné heslo je dobrá kovbojka.

Aplikácie padajú. Nepredvídateľne, náhodne. Používate niekoľko dní nejakú aplikáciu a z ničoho nič vám začne padať. A už ju nerozchodíte. Fakt poteší pád aplikácie Mail v strede rozpísaného mailu, ktorý ste smolili pol hodiny. Alebo aplikáciu Mapy sa vám podarí naštartovať tak každý tretí raz. Naozaj užívateľsky prívetivé. Asi nemusím nejako zvlášť zdôrazňovať, že vypnutie a zapnutie tabletu pomôže – takže na vine je vyslovene neodladený systém.

Padajú aj služby. Napríklad vám zhodí spojenie s Wi-Fi, alebo prestane reagovať snímač polohy, takže obraz sa neotáča podľa polohy displeja a podobné radosti. Znova ten istý dôvod. Na nejaké ladenie sa tu totálne vyprdli.

Občas sa sami pospúšťajú aplikácie, ktorých zástupcov mám na ploche č.2. Tablet z ničoho nič prestane reagovať, úplne zamrzne a keď sa potom preberie k životu, tak sú spustené buď všetky, alebo vačšina aplikácií z druhej plochy. Vtipná zábavka na dlhé zimné večery.

Copy / paste textu je totálna groteska. Vyvolať označovacie kurzory sa niekedy nepodarí ani na piaty raz, môžete dlubať do displeja ako chcete. Býva jednoduchšie kratšie kopírované texty prepísať. V niektorých aplikáciach copy/paste proste nevyvoláte vôbec.

Ak nemáte redukciu na USB host, tak máte dve možnosti, ako dostať z/do tabletu dáta. Prvou je aplikácia nejakej tretej strany, pomocou ktorej idú dáta kopírovať cez WiFi. Toto ako-tak funguje, ale nedá sa to použiť vždy a všade (napríklad niekde v hoteli s tým asi nepochodíte). Druhou možnosťou je natívna podpora MTP (media transfer protocol), ktorú sa mi nikde okrem windowsu nepodarilo plne rozchodiť, takže linuxáci a jabĺčkári majú pravdepodobne smolu. Naviac ten, kto písal ten androidový MTP driver by si zaslúžil nasrať do rúk a nepustiť týždeň k vode. Je príšerne pomalý. Padá rád a často, ako hnilé hrušky, kľudne aj pred koncom 1,5Gb súboru. Padá úplne reprodukovateľne, keď tablet narazí na nejaký limit power managementu – napr. tablet sa pokúsi prejsť do sleepu, ale zistí, že má aktívne MTP spojenie, tak sa neuspí. MTP driver ale aj tak padne, takže môžete kopírovať znova. Akákoľvek synchronizácia je tak utrpením – trvá dlho a robíte ju na 3-4krát.

Spúšťanie aplikácií je niekedy veľká bieda. Kliknete na zástupcu na ploche a nič sa nedeje. 10 sekúnd, 20 sekúnd a potom sa naveľa horko ťažko spustí. Niektoré hry pravidelne štartujú bez zvuku. Niektoré aplikácie sú zúfalo pomalé, typicky Twitter. Prečo preboha?  Čo nemôže Twittru stačiť na 1GHz procesore a 1GB RAM? Tá istá aplikácia pritom na 600MHz telefóne beží 3x rýchlejšie.

Zavriete nejakú aplikáciu (väčšinou hry) a tablet je minútu-dve nepoužiteľný. Proste buď nereaguje vôbec, alebo veľmi opozdene a obmedzene. To myslia vážne?

Zabudnite na používanie tabletu počas nabíjania. Priložený káblik je zúfalo krátky a nabíjanie za jazdy neúmerne predlžuje nabíjací proces. 5 hodín nabíjania? V roku 2012? Kde to sme?

Originálne púzdro vymyslel feťák. Tablet sa v ňom používa hore nohami, takže ovládacie tlačidlá a jack na slúchadlá sa dostanú neprirodzene bližšie k vám, na spodnú hranu. Konektor zastrčených slúchadiel tým pádom zavadzia a tlačidlá sú od ruky, takže sa to zle obsluhuje. Naviac tlačidlám hlasitosti sa neprehodí logika, takže hlasitosť vlastne ovládate protismerne. Bohovsky ergonomické. A to nehovorím o tom, že tým pádom sa vám dostane aj kamera na spodnú hranu, takže napr. video chat je nepoužiteľný. Za najväčší prúser však považujem to, že pri písaní si neustále zacláňate senzor displeja, takže pri zapnutej automatickej reguláci jasu sa displej pri písaní neustále rozjasňuje a pohasína, čo mi ide pekne na nervy. Toto je podľa mňa totálna lamerina. Jediným riešením je vypnúť automatickú reguláciu jasu, čo zasa moc nešetrí ani oči ani energiu. A fakt, že strana puzdra, ktorá po otvorení robí podstavec, sa pozavretí dostáva priamo do kontaktu s displejom aj so všetkým bordelom zo stola, čo sa na ňu nalepí, je naozaj na smiech. To sa fakt nad tým nikto nezamyslel?

Nasledujúce riadky patria skôr Googlu ako Samsungu, ale vinu nesú obaja. Android market (či po novom Google Play Store) je tiež kapitola sama o sebe. Polovica aplikácií je totálny šmejd a postráda základné prvky ergonómie a použiteľnosti. Ďalšia štvrtina je nepoužiteľná vďaka inému rozlíšeniu, takže máte okno aplikácie buď mikroskopicky malé, alebo naopak roztiahnuté na celú plochu, ale bezo zmeny rozlíšenia, takže grafika je rozmazaná a pixely trojhektárové. A to ečte časť z nich funguje natvrdo na výšku, takže otáčanie tabletu si moc neužijete. Zvyšná štvrtina sa ako-tak dá, ale ešte stále treba veľmi preberať, kým sa dostanete k nejakej slušnej. Rovno zabudnite na nejakú podporu vstavaných chipov od nVidie. Hry, ktoré používajú grafický akcelerátor som našiel asi 4, ktoré fungovali, z toho dve mali úplne mizernú hrateľnosť. S čistým svedomím môžem odporučiť len Sprinkle. Aplikácií využívajúcich vymoženosti tabletu som našiel zero/nula/žiadnu. Uznávam, možno som zle hľadal, ale pozrite sa do Android marketu a viete o čom hovorím.

Záver

Nebudem sa už ďalej rozpisovať, pretože článok je už aj tak príšerne dlhý. Toto sú len základné neduhy, pridajte si ich rôzne kombinácie, plus desiatku ďalších nedomyslených detailov a garantujem vám, že po týždni aktívneho používania tohto tabletu si budete trhať vlasy. Naozaj ľutujem ľudí, ktorí zaňho vyhodili vlastné, ťažko zarobené peniaze. Uznávam pomerne kvalitnú hardvérovú stránku, ale inak je to nedotiahnutý, predražený čínsky produkt, ktorý sa tvári prémiovo a pritom neponúka žiadnu pridanú hodnotu, skôr naopak. Za rovnakú konfiguráciu ako mám ja, dostanete v rovnakej cene u jablčnej konkurencie produkt z úplne inej ligy. Máte tam hliníkové telo, násobne kvalitnejšie spracovanie, nepomerne stabilnejší a svižný systém a úplne inú kvalitu aplikácií. Priaznivci Androidu si môžu hovoriť čo chú, ale v priamom dueli je na tom už prvý iPad ďaleko lepšie. Nie parametrami, nie vzhľadom, ale ergonómiou a pocitom z používania. Android je bohužiaľ ergonomicky nedotiahnutý, nedospelý produkt a ešte veľa vody pretečie, kým sa aspoň trocha dotiahne na konkurenciu. Ešte aj ten WebOS je na tom pocitom z používania lepšie a to ho už HP spláchlo do hajzla.

Úplne na koniec už len dodám, že ako hračka, ktorú získate ako benefit v práci, alebo vám ju niekto požičia je to prežuteľné, ale ako produkt, za ktorý máte utratiť vlastné peniaze je to na veľmi silné zamyslenie a ja ho rozhodne neodporúčam.

Čakám, či Samsung dodá pre tento typ Android ICS a ak áno, tak budem veľmi pozorne sledovať, či vôbec sa v ňom niečo zmenilo a či sa tým dojem z tohto kusu hardvéru zlepší. Dovtedy tento tablet odo mňa dostáva školskú známku tri mínus, ak nie štvorku.

2 Comments

  1. m m

    To bude asi nejaky chybny kus :), uz par rokov bez problemove pouzivanie, akurat bateria sa rychlejsie vybija ako na zaciatku. Dokonca aj slot na micro SD som na nom objavil (SM- T520)

  2. z00m z00m

    Hovoris o uplne inom type. Recenzia je na uplne prvy desat palcovy Galaxy Tab GT-P7500 z roku 2011. Mali sme ich vo firme desiatky a vsetky sa chovali uplne rovnako nevyspytatelne. Ludia to vracali po par tyzdnoch pouzivania. Bol to jednoducho nedospely a nedotiahnuty smejd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *