Press "Enter" to skip to content

Zápisky z opravy ZXS 128k +2

Po dlhej dobe som mal konečne trocha času pre seba a tak som sa rozhodol, že prevetrám svoju +2 a MBčko. Ako to skončilo sa dočítate nižšie.

Na pár dní som sám doma, vďaka čomu som odsunul nejaké povinnosti bokom a tak som v sobotu celý natešený rozbalil +2 a MBčko v obývačke, že sa zahrám moje obľúbené R-Type a Myth na veľkej TV. Po zapnutí ma v obraze privítalo škaredé moiré, čo je neklamný príznak vyschnutých elektrolytov. Keďže sa s tým dá žiť, výmenu som odložil na neskôr a začal som hľadať na CFke R-Type, lebo som MBčko nemal zapnuté tak dlho, že som sa už nepamätal na ktorej virtuálnej diskete ho mám. Po pár minútach hľadania mi všetko zhaslo a prvých pár sekúnd som myslel, že vypadla dodávka elektriny, ale funkčná TV ma hneď vyviedla z omylu.

Po skúške zdroja, ktorý sa javil v poriadku bolo jasné, že +2 nevydržala nápor eufórie že som ju konečne zapol a od samej radosti chcípla. Nuž neostávalo nič iné, ako namiesto hrania vytiahnuť vercajg a súčiastky a poďho opravovať +2.

Tak som milú +2 rozobral a po kontrole napätí bolo všetko jasné. Typická závada – odpálený menič – neobišla ani môjho miláčika. Čo ale bolo horšie, bol odpálený aj stabilizátor 7805 a to si neviem vysvetliť (žeby prestarnutie?). Vymenil som stabilizátor, pre istotu som k nemu pridal aj keramické kondenzátory a dal som sa do diagnostiky závady meniča. Samozrejme bol odídený ZTX650 a na moje prekvapenie aj ZTX213. To však nebolo všetko, nakoniec som našiel ešte vadnú zenerovu diódu D18 v -5V vetve (toto nechápem vôbec) a prerušený elektrolyt C41. Po výmene začal menič opäť fungovať, +2 však stále nenabiehala, ale už to aspoň niečo robilo a príznaky napovedali vadnú ROM. To sa mi aj potvrdilo, keď som pripojil divIDE s TBIOSom – stroj do TBIOSu nabehol, rovnako som už dokázal aj z MBčka nabootovať, keďze s pripojeným MBčkom je ROM nepotrebná. Tak som prekutral všetky nevybalené krabice a našťastie sa mi podarilo nájsť vhodnú EPROM, ktorú som naprogramoval a osadil do +2 a stroj sa konečne rozbehol.

Následne som nechal celú noc bežať testy z TBIOSu a +2 to prežila bez zaváhania. Moiré v obraze som neodstránil, lebo nemám potrebné kondenzátory, takže to ma ešte čaká. Táto príhoda bohužiaľ potvrdzuje to, že naši miláčikovia začínajú umierať na netypické závady spôsobené prestarnutím komponentov (vôbec si neviem vysvetliť prerazenú D18) a bude to čoraz častejšie. Tu už prestáva platiť, že jeden stroj do vitríny, ktorý sa šetrí a jeden na prácu to nejako vyrieši, pretože už začínajú kapať práve aj tie cukríkové stroje z vitrín. Ak neberiem do úvahy môjho potomka, ktorý mi každý deň pripomína ako starnem, tak už aj na tomto vidím, ako ten čas letí a trocha z toho začínam mať splín. Dúfam, že tie moderné klony vydržia aspoň polovicu toho, čo originály. To by bola reálna šanca, že sa budem mať s čím na dôchodku hrajkať, ak sa ho dožijem 🙂

4 Comments

 1. nairam nairam

  Obcas si tiez hovorim, ze by som mal ZXS zapnut aby nevyschli elyty. Prave tvoj clanok to urychlil. 🙂 Vymenu vsetkych elytov za nove som vykonal cca 3 roky dozadu. Aj ked, ktovie ako dlho ich GM skladoval.

 2. Pinky Pinky

  Supeeer,jsem rad ze se ti darilo. R-type je totalni masakr….velmi dobre znam “original” z automatu a to jak to borci prekopali na ZXko je naprosto genialni….grafika,hratelnost…proste prvni liga. Jen me moc mrzi,ze jsem nikdy nesehnal 128K verzi…kvuli AY hudbe kterou jsem tudiz nikdy neslysel….ale udajne by mela existovat…

 3. Lacike Lacike

  Ahojte. Prosim vedel by mi tu niekto poradit ako opravit didaktik M s disketovou jednotkou 🙂
  Uz dlhe roky som to neriesil. Ale z nostalgie by som chcel tento poklad rozbehat.
  Som zvedavy ci desiatky diskiet so stovkami hier co som pracne z kaziet zalohoval este pojde spustit.
  2x mi ho bratranec pokazil ked tam pripajal joystick pocas toho ako bol zapnuty.
  Uz tento problem 1x riesil servis tusim este v skalici. Menili tam daky procesor odpaleny.
  dakujeem za rady a pomoc

 4. z00m z00m

  Vsetko zavisi od toho co je pokazene. Ak nie je odpalene PLA, malo by sa to dat opravit. Skus mi poslat mail s popisom zavady.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *