Press "Enter" to skip to content

Harlequin je realita

O Harlequinovi som už písal tu, tu a tu. Od tej doby sa veľa zmenilo, tak sa pozrieme čo všetko sa zmenilo.

Ako všetci iste viete, Chris Smith úspešne dotiahol projekt Harlequin do konca. Respektíve skoro do konca. Vyrobil a odladil prototyp, napísal knihu, ale k skutočnej realizácii formou dosky, ktorá by sa dala niekde kúpiť, alebo by šli aspoň podklady stiahnúť sa nikdy nedokopal. Taktiež CPLD fázu nedokončil, ale vďaka knihe sa do nej pustilo viacero jedincov a vzniklo tak minimálne jedno perfektné jadro pre V6Z80P.

Chris je už dlhšie nejaký odmlčaný a ani na jeho stránkach sa nič nedeje a zrejme to aj bol jeden z dôvodov, prečo sa do toho pustil chlapík hovoriaci si Don Superfo a navrhol prvú dosku. Zapojilo sa do toho viac ľudí, ktorí postupne vyladili dosku takmer k dokonalosti a revízia F už trpí len tromi drobnými a ľahko opraviteľnými chybičkami. V podstate celý progres sa dal sledovať na WOSe a tam aj Ingo Truppel rozpredal sériu kompletných stavebníc. Ja som neváhal a jednu som si kúpil a tak vám teraz môžem napísať aj nejaké postrehy z jej stavby.

Ingo si dal neuveriteľnú námahu a stavebnice perfektne pripravil. Všetky súčiastky označil a dal do sáčikov, integrované obvody napichal na ESD molitan tak, ako sa mali osadiť do dosky a každú jednu dosku osobne skontroloval a pripravil na stavbu. Klobúk dole. Staval som viacero rôznych kitov, ale tento bol najlepší, aký som kedy mal v ruke.

Doska je výborne spracovaná a kvalitná. Aj napriek masívnemu predierovaniu sa po spájkovaní neskrútila. Kvalita súčiastok je výborná, výhradu mám snáď len k 3,5mm jack zdierkam, pretože aspoň tie moje bolo nemožné zaspájkovať rovno, pretože majú voľné kontakty. Spravím to tak, že ich odsajem, zafixujem ich na miesto blemcadlom a až potom ich zaspájkujem. Samotné kompletovanie som voľným tempom s drobnými prestávkami zvládol asi za 6 hodín. Pred šiestou večer som začal a niečo pred polnocou už som mal hotový a funkčný kus.

Zatiaľ som ho stačil vyskúšať len zbežne, ale všetko fungovalo na jednotku. Komplexnejše pretestovanie asi zvládnem až na SinDiKATe a budem to potom samozrejme referovať sem na blog.

No a ešte pridám pár postrehov z kompletovania. Elektrolytické kondenzátory treba dať na ležato, pretože ak ich dáte zvislo a pokúsite sa Harlequina dať do krabičky od Gumáka, nepôjde zavrieť. Ak zabudovávate do krabičky od Pluska (môj prípad), môžete nechať kondenzátory na stojáka. Netreba osádzať pinheadre J9, J10 a J11. Nezabudnite pripojiť tú jednu nožičku AD724. Pozor na ten jeden SMD odpor, ten keď vám spadne na zem, už ho v živote nenájdete 🙂 R48 treba odpojiť od VCC a pripojiť ho ku GND. Graetz uberá asi 1.5V, takže už nejde použiť pôvodný zdroj od ZXS, pretože vám neuživí súčasne Harlequin a divIDE (nedajboh ešte nejaké AY k tomu). Treba kúpiť poriadny zdroj 12V/2A. A to je asi tak všetko k stavbe. Ide to fakt bezproblémovo. Galéria z môjho progresu je tu.

Za seba môžem povedať, že ZX Spectrum si zaslúžilo tento krásny klon a kanibalizácia krabičky od nefunkčného Gumáka alebo Pluska má v tomto prípade zmysel. Na záver už len pridám poďakovanie všetkým, ktorí sa zaslúžili o dotiahnutie tohto projektu do konca. Sú pekne vymenovaní na doske Harlequina 😉

5 Comments

 1. name name

  Realita, ale bohužel jako čisté retro,
  proč je prosím na desce, v dnešní době, okolo 45 čipů?!!!
  http://trastero.speccy.org/cosas/JL/Harlequin/superfo1.html
  V době CPLD a FPGA? Tohle pramonstrum Chris určitě nezamýšlel.
  Jistá naděje je, že někdo z téhle slepé uličky vyjde,
  a smrskne část do CPLD a na desce se najde místo pro VGA, DivMMC a SD slot, joystickový konektor…

 2. z00m z00m

  Ehm, odporucam dobre si precitat http://www.zxdesign.info a prislusnu knihu, nez takuto kravinu nabuduce napises. Nemas ani sajnu o com Harlequin je.

 3. Tom M. Tom M.

  Me na te desce vadi dodatecny a oddeleny RGB vystup, protoze to nejde primo vsadit do puvodniho obalu bez jeho uprav. Klidne mohli video vystup realizovat jedinym napr. mini DIN konektorem.

 4. z00m z00m

  Nech sa paci, podklady su volne dostupne, mozes si to upravit podla vlastnych predstav.

 5. p1_p1_p1 p1_p1_p1

  me se harlekyn libi prave proto ze je poskladany z normalnich svabu a ne nejakych cpld sracek 🙂 mit na desce jednoho svaba a okolo neho konektory je sice hezke ale az se ten svab za 10 let posere jsem zvedavy kde budete shanet nahradu, program do neho atd. svaby jako hradla, ramka a nejaky ten radic byly jsou a budou … vzdycky …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *