Press "Enter" to skip to content

Amiga 600 v mojich pazúroch.

Istý môj známy, bývalý amigista, sa prednedávnom vrátil po rokoch k Amige. Kdesi z južných zemí zohnal A1200 so všelijakým možným príslušenstvom. Až neskôr sme zistili, že v krabici bude pribalená aj A600, o ktorej pôvodný majiteľ tvrdil, že je nefunkčná. Povedali sme si, že aspoň bude sranda, keď sa ja, zarytý spektrista, čo videl Amigu na živo raz v živote, bude hrabať v Amige. Tak známy zariadil, aby poputovala rovno ku mne na (p)opravu.

A600 dorazila v poriadku, teda nerozbitá, a naozaj nefungovala. Po zapnutí obraz preblikol z tmavošedej na svetlošedú a potom na bielu, následne skončil na červeno. Aj ako neamigista som pochopil, že to sú nejaké power-on-self-test kódy a po minúte googlenia som zistil, že som sa nemýlil a A600 červenou obrazovkovu signalizuje chybu ROM. Môj nos zacítil banálnu závadu a tak som vzal do ruky skrutkovač.

Po rozobraní a následnom ďalšom googlení som zistil, že je to zriedkavá revízia, ktorá má označenie A300 rev.1. Vyzerá ako táto, avšak oproti nej má na pozícii XU1 navyše nejaký PAL, chip na pozícii U5 (Gayle) má revíziu -O1, inak vyzerá +/- rovnako. Počítač bol zjavne viackrát rozoberaný (skrutky sú každá iná a dve sa pretáčali), chýba vrchný plechový kryt, ale inak je doska okrem silného zaprášenia vizuálne v poriadku. Nenašiel zom žiadne známky opráv ani vytečené kondenzátory (prvé čo kontrolujem na Spektráči).

Dosku som nahrubo očistil štetcom a znova som ju vizuálne skontroloval. Tentokrát už pod lupou. Nenašiel som vôbec nič podozrivé, všetko je priletované k doske a tak jediné, čo sa dalo spraviť, bolo vytiahnutie PROMky s Kickstartom z patice, prečistenie pinov od oxidov a zasunutie späť. Po zapnutí hádajte čo?

Tmavošedá, svetlošedá, biela, BOOT SCREEN! A600 si pýta Workbench! No kua! Kde ho vziať? A vtom sa mi to vybavilo. Mal by som mať niekde disketu, ktorá sa ku mne pred rokmi dostala akosi omylom, ale keďže som vetešník, povedal som si, že sa raz môže hodiť a nevyhodil som ju. Lenže kde je?

Po hodine hľadania som ju našiel. Pekne zabalenú v antistatickom sáčku, v alobalom vystlanej krabičke, spolu s disketami Install, Fonts a Extras. Je to Workbench 2.04, pravdepodobne z A2k alebo A3k, ale tipujem, že to je jedno, nejako to naštartovať musí. Strkám disketu do mechaniky a A600 pekne naštartuje. Skúšam pospúšťať tých pár drobností čo na diskete je, mením rozlíšenie, všetko funguje.

Môj nos nesklamal a príčina nefunkčnosti bola zrejme len v zlom kontakte PROMky v pätici. Potreboval by som však s A600 poriadne zacvičiť, avšak po ďalšom googlení zisťujem, že s Kickstartom 2.05 rev 37.299 sa nepohnem ďalej, lebo v ňom chýba podpora IDE i PCMCIA portu. Takže predbežne som rozhodil siete pre získanie Kickstartu 3.1 rev 40.63, objednal som redukciu IDE>CF 2.5″ a hneď ako mi to príde, skúsim rozbehať Workbench 3.1, s MUI, MagicWB a WHDLoad (podľa googlenia základné minimum) a poriadne A600 prevetrať.

A čo s ňou bude ďalej? Známy mi nakoniec A600 prenechal, takže mi ostáva doma a neplánujem sa jej vzdať. Musím uznať, že hoci som zarytý prívrženec osembiťákov, A600 má niečo do seba. Páčia sa mi na nej limity, kvôli ktorým nie je v amigáckej komunite príliš populárna. Je telom kompaktná, hardwarovo osekaná, v podstate taký poškrobok, pri ktorom sa zapotíte (bohužiaľ hlavne finančne), ak z neho chcete mať stroj, ktorý v pohode zvládne nejaké tie bežné hry, demá, prípadne hudobno-graficko-programátorské činnosti okolo scény.

Čo viac dodať? Z (p)opravy je chvalabohu oprava 🙂 Môj predbežný plán je A600 poriadne prevetrať takto v základnom stave, následne skúsim zakúpiť A604n a ak všetko pobeží ako má, do finále plánujem ešte RTC modul, scandoubler, anglickú klávesnicu a niektorý z troch dostupných akcelerátorov (najviac sa mi pozdáva Furia EC020). A ak sa to celé potom nerozsype na kozmický prach, zavŕšim to Retr0Brigtom. Hlavne kvôli financiám to vidím rozložené tak na dva roky, ale šak nehorí.

3 Comments

  1. ellvis ellvis

    V poslednej dobe sa objavujú OCS demá, ktoré pýtaju 512kB chip a 512kB fast RAM, tak to až také horúce s tou náročnosťou demo produkcie nebude. Ale jedná sa, samozrejme, o hardcore scenerske veci, žiadne priblblé lietanie v 3D priestore stále dokola. 🙂

    Ale nič viac o Amige neviem.

  2. Demo síce spustíš, ale rozšírenie je potrebné, keď chceš niečo robiť (napríklad kresliť). Workbench 3.1 s MUI a MagicWB zaberie celý základný 1M chip RAM a to si ešte nezačal nič robiť. Takže podľa toho čo som zistil, rozšírenie na 2M je viac ako nutnosť a ani to nestačí na pohodlnú robotu, takže následne treba pridať aj nejakú fast RAM, aspoň 4M. Špeciálne ak sa chceš oprostiť od diskiet a používať WHDLoad.

  3. F6 F6

    Pozor na to oznaceni Fast RAM. Na A500, pro kterou jsou tyhle OCS dema Fast RAM ve skutecnosti neni, protoze zacina od jine adresy ($C00000) nez skutecna Fast RAM a proto se oznacuje jako Slow RAM. Slow proto, ze neni ani rychlejsi, nez Chip RAM a uz vubec ne nez skutecna Fast RAM, zakaznicke cipy k ni nemaji primy pristup. Takze v pripade Slow RAM na A500 bych doporucil jednodychym tweakem ji predelat na ChipRAM, tim se zvetsi prostor treba pro videoram z 512kB na 1MB a ziska se tim stav znamy na A600. Tyto nove oldskool dema s tim takto samozrejme take chodi. Ale toto je spis poznamka k A500, nez k A600. U A600 bych doporucil minimalne rozsireni o 1MB Chip na 2MB celkove ChipRAM. K tomu navic jakakoliv Fastka tomu samozrejme pomuze velmi znatelne, ale opet, na demoprodukci to vliv nema, ta pocita se zakladni konfiguraci a neni ve zvyku pouzivat externi pamet akceleratoru nebo karet, proste protoze kazdy muze vlastnit jine reseni nebo nevlastnit zadne z nich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *