Press "Enter" to skip to content

Rebrík – Top 10 – Linux

Po dlhšej odmlke pokračujem v rebríkovaní. Dnes na platforme Linux, opäť stručne a s linkami.

1. MPLAYER – Pre mňa je to najlepší prehrávač multimédií. Správne skompilovaný dokáže prehrať všetko čo si len viete predstaviť a disponuje obrovskými možnosťami konfigurácie. Naviac nie je taký nenažraný ako niektorí jeho konkurenti.

2. XARCHIVER – šikovný komprimátor / dekomprimátor. Obľubil som si ho pretože je malý, šikovný a rozumie si s Thunarom z Xfce, ktoré používam.

3. GALCULATOR – vedecká kalkulačka. Vie všetko čo potrebujem a nemá 300MB, ako niektoré iné alternatívy.

4. AVIDEMUX – jednoduchý video editor. Ako sofistikovaná strižňa sa nehodí, ale otitulkovať, skrátiť, spojiť, či rozdeliť videá sa v ňom dajú, a hlavne disponuje širokými možnosťami konverzie z jedného formátu do druhého.

5. GEDIT – textový editor z GNOME, ale vie samozrejme bežať aj bez neho. Zvláda všetky bežné veci ako konfigurovateľné zvýrazňovanie syntaxe a zátvoriek, číslovanie riadkov, či konfigurovateľné fonty a farby, takže je vhodný aj pre programátorov. Naviac má flexibilný systém pluginov, takže jeho možnosti sa dajú ľahko rozširovať.

6. GIMP – asi jediný poriadny editor fotiek a obrázkov. Občas dokáže nasrať svojím krkolomným ovládaním, ale na Internete sa povaľuje spústa tutoriálov a tak som s ním vždy spravil čo som chcel. Takže dnes primárne siaham po ňom, ak treba výraznejšie upraviť nejakú fotku, či nakresliť nejakú hovadinu.

7. HTOP – prehliadač spustených procesov. Malý, jednoduchý, intuitívny, nenáročný. Asi netreba nič viac dodať.

8. PSI – XMPP klient. Všetci naňho pičujú, ale ja som s ním doteraz nemal jediný problém, na rozdiel od Pidginu a podobných. Funguje mi všade bez zaváhania a nedám naňho dopustiť.

9. THUNDERBIRD – sofistikovaný mailový klient od Mozilly. Trocha nám nabobtnal v posledných rokoch, ale stále sa to dá zniesť. Používam ho roky a som s ním spokojný. Tajne dúfam, že ho Mozilla nejako neskurví, ako sa to chystá s Firefoxom.

10. ZXSPECTRUM-UTILS – pre mňa nepostrádateľný súbor spektristických utilít. Pri kompletovaní DISO by som bez nich bol stratený.

Nabudúce asi ešte dám rebrík pre Windows.

4 Comments

  1. ellvis ellvis

    Pekne, v bodoch 1,2,3,6 a 10 sa zhodneme, používam presne to isté (aj keď XARCHIVER už spúšťam len sporadicky, komandlajna je predsa-len podstatne rýchlejšia). Thunderbird som nepoužil už moc rokov, kedysi dávno som prešiel na Claws-Mail. Teším sa na ďalšie výsledky používania bodu 10! 🙂

  2. z00m z00m

    Ďalšie výsledky rozhodne budú. DISO 0.11 je na spadnutie, potrebujem naňho ešte tak dva súvislé dni.

  3. z00m z00m

    Asi dodám, že to je celkom problém, ale do Vianoc to hádam dám.

  4. Taky používám Psi a přesně ze stejného důvodu – s Pidginem a dalšími byl pořád nějaký problém, Psi funguje od první instalace bez jediného problému. Jinak tedy stabilně nainstalované mám i 1, 6 a 9. Dříve jsem měl i GEDIT, ale nahradila ho Geany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *