Press "Enter" to skip to content

Just Speccy 128

Poskladal som túto náhradu dosky do ZX Spectra, tak vám prinášam pár postrehov.

Autorom dosky je ZAXON a jedná sa o klon ZX Spectra 128k so zabudovaným divMMC. Ide tak o kompaktný počítač, ktorý by bol vhodný na zrazy a cesty, ale nie je, pretože je nedomyslený a trpí na pár neduhov. Doska je primárne určená do case od ZX Spectra+, ale pri troche pozornosti a snahy vojde aj do Gumáka, avšak už za cenu nevzhľadných úprav case. Aj pluskový case treba upraviť, ale dá sa to s citom a nebije to tak do očí, ako na Gumákovi.

Za jeho najväčšiu chybu považujem to, že používa originál 128k ULA a okamžite po “vlezení na trh” skanibalizoval posledné dostupné kusy a tak už žiadny nezoženiete. Oprava originálnych ZXS 128k a sivých +2 s mŕtvym ULA sa tak stala nemožnou. Toto je pre mňa temná škrvna tohto projektu a ani v ďalších odstavcoch nebudem príliš lichotivý a to som sa pokúsil byť objektívny ako to len šlo.

Začneme samotným PCB. Je úplne prepchatý a musím uznať, že ZAXON asi čaroval, keď sa mu to podarilo naroutovať. Toto autorouter nedá ani s pomocou elektrobôžika, ktorý nám na SinDiKATských stretnutiach pravidelne a s s obľubou kradne súčiastky. Bohužiaľ daň za to sú príliš tenké spoje a absolútne nevhodný rozvod napájania. Napríklad ten kus, ktorý som poskladal, má na VRAMkách len 4,65V. Čo je tak málo, že sa divím, že to vôbec funguje. Dokonca sa mi zdá, že aj plátovanie (hrúbka medi) je tiež akési biedne, takže si myslím, že na PCB sa hodne šetrilo. Z praxe viem, že doska v podobnej kvalite takmer určite neprežije mráz, takže kto tento stroj máte, dávajte si pozor, kde ho skladujete.

Ako som už naznačil, elektricky je tento počítač na tom nevalne, komponenty sú podvyživené a je ich veľa. Absolútne nelogicky na mňa pôsobí použitie pamätí 4164, mohol ich nahradiť menej žravými SRAMkami. A čo v dnešnom klone hľadá EPROM, to už som nepochopil vôbec. Zlý dojem násobí aj graetz na vstupe napájania, ktorý kúri ako elektráreň na uhlie a prekvapivo pomerne dosť sa hreje aj LM2596 v meniči. Myslím si, že časom tú pravú stranu dosky spoločnými silami upečú, takže odporúčam graetz vyhodiť, alebo premostiť a na LMko nalepiť chladič.

Nepáči sa mi, že počítač nemá aspoň monochromatický kompozitný výstup. Disponuje len RGB výstupom a tak sa jeho použitie obmedzuje na zobrazovadlá so scartom, alebo iným analógovým RGB vstupom. Chápem, že celý PAL kóder by sa tam už asi nevošiel, ale tých pár odporov na monochróm áno a voľné piny vo videokonektore taktiež sú, takže pre mňa ďalší mínusový bod.

Chválim zabudovanie divMMC. Vďaka malému CPLD sa to tam vošlo a páči sa mi, že k počítaču tým pádom stačí videokábel, zdroj a SD karta. Jeho blokovanie či vypínanie má však vyriešené podivne, pretože keď som ho switchom vypol, po každom pripojení divIDE sa poničil obsah EEPROM divMMC. Ďalší veľký neduh je, že ZAXON obetoval reset tlačítko v Plusku pre NMI a na RESET sa jednoducho vysral, takže ak chcete poriadny, bez zákmitov, tak ho treba dobastliť. WTF?

V logike sa používa GAL s UMBRELLA obsahom, avšak ak chcete mať deprchátor aktívny, treba dobastliť prepojku na /REFRESH, pretože normálne je ten pin GALu úplne v lufte. Nechcem si predstaviť, čo to môže narobiť so stabilitou počítača, ak tú prepojku niekto nedorobí a ani stav neošetrí. Prečo tam pre boha nie je na to switch?

Pozor si treba dať aj na tranzistory Q1 a Q2, kde musia byť osadené tranzistory typu high saturation switch. Šíri sa jeden BOM, kde je ako ekvivalent uvedený BC337, ktorý zaručene fungovať nebude, pretože neznáša vysokú saturáciu. Vhodné sú staré teslácke KSY71, alebo skoro všetky, čo majú v názve číslo 2369, napr. 2N2369, PH2369 či MPS2369.

V clocku je použitý hex inverter Tesla MH74S04, ktorý dodával ZAXON s doskou. Ak vám z nejakých príčin odíde, nie je veľa ekvivalentov a nečakajte, že vám tam bude dobre fungovať bežný 74LS04. Ako náhradu treba hľadať unbuffered high-speed (alebo schottky) hradlá, väčšinou majú prívlastok HCU, teda 74HCU04. Ja osobne by som tam radšej videl nejaké modernejšie riešenie.

Aby som ešte pridal niečo pozitívne, tak sa mi páči, že ZAXON pridal normálny konektor na joystick, takže gamesníci si prídu tiež na svoje a nemusia riešiť, čo s joystickom. Zahral som sa pár hier a pospúšťal som nejaké demá a napriek podvyživeniu sa počítač choval za tie tri hodinky stabilne, takže sa naňho asi dívam príliš kriticky. Ale veriť mu rozhodne nemôžem. Veď prax časom ukáže.

Čo dodať? Mohol to byť zaujímavý klon, ale nie je. Má veľa múch na to, aby to bola plnohodnotná náhrada pôvodnej dosky a akosi veľa “ale” na to, aby to bol rozumný klon. Jediná jeho výhoda je kompaktnosť a to je príliš málo na “nový” počítač.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *