Press "Enter" to skip to content

Ako poladiť Nintendo Wii

Za relatívne rozumný obnos sa mi podarilo splašiť zachovalú konzolu Nintendo Wii. Je určené hlavne pre moje dievčatá na hopsanie, ale určite ho využijem aj ja a tak som sa rozhodol, že ho trocha “poladím”.

Konzola je veľmi zachovalá, nič na nej nechýba a podľa pôvodného majiteľa nebola nikdy rozoberaná, čomu podľa stavu aj verím. Neurvalý pokus o predĺženie šnúry napájania na zdroji som za tri minúty odstránil nasadením riadnej koncovky. Nepotrebujeme sa predsa zabiť, alebo vyhorieť. Dostal som k nej len jeden ovládač s nunchukom a bohužiaľ je bez Motion Plus, ale aspoň je to originál Nintendo. Nasledoval nákup jedného Motion Plus modulu a objednal som na skúšku jeden čínsky klon ovládača s Motion plus a nunchukom. Originál s nunchukom stojí viac, ako som dal za konzolu, takže skúsim najprv alternatívu z Čínska.

Wiičko má firmware 4.3E, takže sa jedná o PAL verziu a nebol v ňom žiaden hack. Bolo to pre mňa milé prekvapenie, pretože väčšina bazárových Wiičiek je viac či menej pohackovaná, od veľmi vydarených pokusov, až po úplne spackané. Môj plán rovnako počítal s hacknutím – chcel som ho vylepšiť o Homebrew channel a USB-Loader, avšak chcel som len nevyhnutné úpravy. A tu začali prvé zádrhele.

Konzola už je takmer 10 rokov stará, nahradili ju modernejšie varianty a tak informácie o Wii sú veľmi často staré a neaktualizované a preto som sa boril mnohými dezinformáciami. Na škodu je, že exploitov je niekoľko variánt a väčšina z nich vyžaduje nejakú konkrétnu originálku hry. Sú však aj dva bezdiskové, ktoré využívajú chybu v aplikácii Wii Message Center, ale fungujú len s verziou firmware 4.3. Ale poďme po poriadku.

Obrovská výhoda je, že na rozdiel od mnohých iných konkurentov, Wii ide hacknúť čisto softwérovo. Za nevýhodu považujem to, že celý proces modifikácie Wii je závislý od Internetu (rozumej utility si doťahujú dáta podľa potreby). Časom to asi postupne vykape, zatiaľ to ale všetko funguje, tak to využijeme.

V prvom rade výstraha. V žiadnom prípade nedowngradujte firmware Wii. Je to zbytočné a riskantné. Naopak, odporúčam upgrade na firmware 4.3, pretože veci sú potom omnoho jednoduchšie a aj tento návod s tým počíta.

Ďalej potrebujete samotný exploit. Na jeho vygenerovanie môžete použiť buď webový Letterbomb, alebo Wilbrand Launcher. Budete k tomu potrebovať MAC adresu Wiička, ktorú nájdete v Settings > Internet > Console information. Či už použijete, jeden alebo druhý exploit, nechajte si nabundlovať aj HackMii installer pomocou voľby Bundle the HackMii Installer for Me. Odpadne vám jeho hľadanie a sťahovanie. Vygenerované súbory si nakopírujte na SD kartu (odporúča sa malá kapacita avšak aspoň 1GB, nie SDHC a formát FAT32, alebo FAT).

Potom potrebujete NUS Downloader. Je to utilita, pomocou ktorej si stiahnete kustomizované Nintendo updaty. Budete potrebovať dva: IOS56 v5661 a IOS57 v5918. Zaškrtnite voľbu Pack WAD, cez button Database si ich nájdite a rovno stiahnite kliknutím na Start NUS download. Príslušné WAD súbory potom nájdete v podadresári titles, takže si ich nakopírujte na SD kartu, do rootu. Tieto WAD súbory sa inštalujú pomocou homebrew utility cIOS Installer, takže si ju tiež stiahnite a rozbaľte na SD kartu.

Teraz si pripravte USB HDD, ktorý budete používať ako médium na hry. Podporované sú aj viaceré partície, súborové systémy FAT32, NTFS a kdesi som zachytil, že by mali ísť aj EXT2/3/4, ale tie som neskúšal. Každopádne ripovanie originálok sa odporúča len na FAT32, takže ja som nešpekuloval a dal som FAT32. Stiahnite si nejakú gamesku a pomocou utility Wii Backup Manager ju extrahujte na HDD.

Ako posledné budeme ešte potrebovať ešte nejaký USB loader. Skúšal som ich viacero, ale najlepšie mi funguje USB loader cfg. Najprv si stiahnite kompletný originál v70, rozbaľte ho do rootu vášho USB HDD a potom k nemu stiahnite aj nejaký nightly build (aktuálne 70r78), ktorý premenujete na boot.dol a prepíšete ním pôvodný boot.dol v adresári apps/usbloader.

Týmto máte všetko pripravené a môžete pristúpiť k samotnému hacknutiu. Vezmite SD kartu, vložte ju do Wiička, choďte do Wii Message Centra, a buď v Today, alebo v Yesterday nájdete poštu s červenou obálkou. Spusťte ju, Wiičko sa rebootne a po chvíli vás privíta HackMii installer s dvomi položkami:

 • The Homebrew Channel
 • BootMii
 • a za BootMii je veta buď Can be installed, alebo Can only be installed as an IOS a závisí to od revízie vašeho Wii. Ak je to prvý prípad, je to výborné a znamená to, že BootMii môže byť použité ako bootloader a tým pádom ste aj vládcami internej NAND pamäte a nemusíte sa báť, že si nejakým experimentovaním Wii bricknete. Druhý prípad je o niečo menej šťastný, ale stále účel splní. Takže nainštalujte Homebrew Channel, potom choďte do menu BootMii, spustite voľbu Prepare SD Card a ak môžete nainštalujte BootMii ako boot2, inak ako IOS. Potom vyskočte do hlavného menu a rebootnite Wii.

  Po reboote by vás malo privítať menu BootMii. Ovláda sa pomocou tlačidiel Reset a Power priamo na konzole. Rovno si pomocou neho spravte zálohu NAND (preto 1GB SD karta a trvá to asi 15 min.) a potom nabootujte Wii. Do budúcna to funguje tak, že ak vyberiete túto predpripravenú SD kartu, naštartuje sa Wii automaticky. Ak SD kartu necháte vloženú, po reboote, alebo zapnutí sa vám objaví BootMii menu.

  Keď vám Wii nabootuje, spustite Homebrew Channel a v ňom naštartujte d2x cIOS Installer. A teraz si dajte bacha čo robíte. S touto utilitou sa dajú totiž robiť úplné šialenosti (pamätáte na zálohu NAND, čo som odporúčal?). V prvom kroku nastavte cIOS na v10 beta53, cIOS base nastavte na 56, cIOS slot na 249 a cIOS revision na 65535. Zvoľte Continue a potom Install a po inštalácii sa vrátťe späť na konfiguračnú stránku. V druhom kroku nastavte cIOS na v10 beta52, cIOS base nastavte na 57, cIOS slot na 250 a cIOS revision opäť na 65535. Potom už stačí len ukončiť cIOS Installer a tým je celá modifikácia hotová.

  Teraz už môžete vybrať SD kartu a pripojiť USB HDD do spodného USB portu. Spustite USB loader channel a po chvíli by sa mal naštartovať USB loader, kde by ste mali vidieť aj tú hru, ktorú ste si na HDD nahrali. Práca s USB Loaderom je na samostatný návod, takže to už nechám na vás.

  Na záver ešte dodám, že toto je popis najmenšej možnej úpravy Wii za účelom rozchodenia USB loadera. Vyzerá to zložito, ale keď to máte takto pokope popísané, verte, že to zmáknete za pár minút. Je ešte jedna jednoduchšia alternatíva, ktorá sa volá ModMii. Objavil som ju až keď som mal svoje Wii hacknuté. Je to malá utilita, kde len vyplníte príslušné údaje a následne vám to samo doťahá potrebné veci, pripraví obsah SD karty a podrobný návod v HTML. Postup hacknutia je podobný ako tento môj, avšak cIOS Installer inštaluje plno ďalších cIOS, ktoré netuším čo robia, takže ak chcete čistejšiu úpravu, zbehnite môj návod. Ohlasy sú ale dobré aj na ModMii, takže pohodlní ho môžu bez obáv použiť.

  Možno ešte poznámka k Homebrew Channelu. Aplikácie preň treba kopírovať na HDD do adresára apps, alebo si stiahnite Homebrew Browser. Pomocou neho idú HB aplikácie ľahko inštalovať aj mazať z pohodlia gauča. Má ale nejaký bug, lebo po prvom spustení spadne, ale potom už funguje normálne. No a to je koniec tohto obludne veľkého návodu. Pôvodne som plánoval aj screenshoty, ale som tak hnilý, že som sa na ne nakoniec vyprdol a tak si musíte poradiť bez nich 🙂 Dúfam, že som nič nevynechal a keby áno dajte mi vedieť, alebo použite ModMii.

  2 Comments

  1. F6 F6

   Dik za navod, zrovna se mi hodil! Misto zdlouhaveho hledani na netu je tu vsechno pohromade! Delal jsem to pred vic nez rokem, tak jsem vsechno zapomnel.

   Bohuzel odkaz na nightly buildy u USB Loaderu Cfg uz nefunguje a tak jsem musel posledni verzi cfg70r78.10.dol najit Googlem. Potom v d2x cIOS Installeru (posledni verze) u prvni polozky kterou jsi ty mel “v10 beta53” a “v10 beta52”, ja mel neco jako “… v6” pro IOS249 a to same pro IOS250, nicmene to je jedno a vse ostatni jde zmenit na udane hodnoty v clanku a funguje to.

   Dodal bych, ze potom je dobre BootMii zakazat editaci souboru bootmii.ini (nastavit defaultni boot do System menu a odpocitavani na 0, aby se BootMii vubec nezobrazilo) a potom nainstalovat app PriiLoader a v ni mimo jine vypnout potvrzovani tlacitkem A po zapnuti konzole, atd.

  2. Milos Milos

   Dobry den, vedeli by ste mi urobit ten usb loader aby to citalo hry s ext. usb disku?
   Vdaka za odpoved.
   Milos+

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *