Press "Enter" to skip to content

STMZ800

Postavil som si ďalšiu šikovnú mašinku.

STMZ800 je miniatúrny hardwarový emulátor založený na ARM Cortex-M4. Je veľmi zaujímavý, pretože okrem emulácie Sharp MZ800 aj s floppynou, dokáže ešte emulovať aj PMD85-3 s PMD32-SD, ZX Spectrum 48k/128k a Ondru. Popri tom si ešte aj váľa šunky a zvláda súčasne prehrávať MP3. Mňa zaujal ešte v dobe, keď vedel len Sharpa a aj preto som sa rozhodol si ho postaviť, pretože Sharpa som nemal nikdy možnosť si vyskúšať. Čas však letí a tak som sa k tomu dokopal až teraz.

Džin zverejnil komplet podklady pre stavbu, takže som si dal z gerberov vyrobiť u môjho obľúbeného dodávateľa dve dosky a z Farnellu som objednal súčiastky. Problematický bol microSD slot, pretože ten čo je v BOMe už sa nevyrába a najbližší podobný vyzerá na prvý pohľad rovnako, lenže má navyše pin detekcie vloženia karty (našťastie sa dá vytiahnuť) a kontakty sú mierne posunuté dopredu, takže nepasujú presne na plošák a treba sa s tým pri spájkovaní vyhrať. Ďalší konektor z BOMu, ktorý už sa nedodáva bol miniUSB, ale objednal som tento a celkom dobre tam pasuje. Taktiež induktor z BOMu už bol nedostupný, Džin však poradil tento ako náhradu. Cena súčiastok bola 40€ pre jeden kus.

S ostatnými dielmi už problém nebol a tak som sa pustil do osádzania. Najviac piplačky je samozrejme s ARMom, zabrať dá aj trpasličí sluchátkový zosilovač. Zbytok sa už osádza ľahko (teda okrem toho microSD slotu, ktorý mierne nepasuje). Chválim použitie SMD puzdier 0805, sú dostatočne malé a ešte sa s nimi dobre robí. Napr. V6Z80P má puzdrá 0603 a to už je utrpenie osádzať, hlavne ak máte také trasľavé ruky a slabé oči ako ja. Osadenie dvoch STMZ800 ležérnym tempom mi trvalo asi dve a pol hodiny. Doska je pekne vymaznaná, pasuje do štandardnej krabičky a ak ste si kúpili hotové čelá od Džina, odpadá aj pidlikanie s pilníkom pri výrobe čiel z krytiek dodaných ku krabičke. Ja čelá mám, ale jedno nepasuje, vyzerá, že sa stala chyba pri výrobe. Nasadiť ide, ale otvor na VGA je posunutý asi o 3mm a tak nejde pripojiť VGA kábel, takže otvor musím dodatočne pribrúsiť. Inak je prevedenie veľmi precízne, Džinovi posielam veľkú pochvalu.

Po osadení nastal čas na oživenie, na moje veľké sklamanie sa však ani jedno STMZ800 neprihlásilo v počítači. Niekoľkokrát som skontroloval osadenie, ale všetko vyzeralo v poriadku, tak som napísal Džinovi. Vysvitlo, že v gerberoch je zrejme staršia verzia dosky, ktorá nemá prizemnený pin č.28 a jeho plávanie spôsobilo, že ARM očakával komunikáciu na inom porte. Prizemnenie pinu v oboch kusoch pomohlo a už nič nebránilo ich naflashovaniu.

Do STMZ800 sa flashuje už len bootloader, emulátor sa doflashuje sám, priamo z SD karty. Na domovských stránkach je ale prekvapivo len stará verzia. Najnovšiu som našiel len vo fóre na Oldcompe.

Taktiež som sa zo začiatku nevedel pohnúť s ovládaním tejto mašinky, nenašiel som nejaký komplexný návod, informácie sú roztrúsené a až po dlhšej chvíli som pochopil, že je potrebný aj správny obsah na SD karte. Ten som tiež našiel len vo fóre na Oldcompe, na domovskej stránke chýba. Následne už som vedel aspoň zbežne oba STMZ800 vyskúšať, ale čaká ma ešte naštudovať si poriadne ovládanie Sharpa, aby som sa s tým mohol pohrať tak, ako sa patrí 🙂

Čo sa týka vernosti emulácie, tak dokážem posúdiť len ZXS a trocha PMD a musím uznať, že Džin riadne mákol. PMD fungovalo slušne, ale skúsil som len zo dve hry. ZXS má ešte nejaké muchy, ale tie sú zrejme riešiteľné. Zatiaľ sú podporované len snapy (SNA i Z80), ale Džin priebežne pridáva funkcionality na základe ohlasov na fórach Oldcompu, a tak sa časom možno dočkáme i podpory ďalších formátov.

Ešte možno malé zhodnotenie (ako spektrista). Je to pekná ukážka možností ARMu, fantastická je tá miniaturizácia, krabička vojde fakt do vrecka. Emulácia je na rozumnej úrovni, prekvapuje hlavne tým, že v jednom tele máte viac osembiťákov. To by síce zvládlo aj Speccy2010, ale bohužiaľ neexistuje na to firmware. A tak je STMZ800 pekná alternatíva, hlavne na cesty, napriek tomu, že emulácia ZXS (zatiaľ) nie je perfektná. Určite odporúčam.

4 Comments

 1. Clouseau Clouseau

  Nechal jsem si dělat desky podle aktuálních GBR dat na džinových stránkách, ale ani tam není pin 28 na zem. Navíc to není ani ve schematu. A pin 28 je jen jeden z pinů brány B. Určitě to je pin 28? Navíc jsem měl problém s vrtačkou, neseděla na piny, respektive byla počátkem na 0x0. To jsi měl bez problému?

 2. z00m z00m

  Je to popísané správne. Treba prizemniť pin PB2 (č.28), pretože ak pláva, je to považované za sériové dáta a BOOT potom nefunguje správne, resp. nefunguje vôbec. Ak chceš byť úplne korekný, tak si tam daj len pull-down, povedzme cez 5k6. Čo sa týka gerberov, myslím si, že Džin tie stránky vôbec neupdatoval, takže sú tam tie pôvodné, z ktorých som to dal vyrobiť aj ja. Výrobca dosiek mi problémy s gerbermi nehlásil a boli vyrobené bezchybne.

 3. Clouseau Clouseau

  Díky za info, aspoň mi to ušetří práci s oživováním až dorazí desky.. Škoda že jsem nevěděl dřív, pokusil bych se to propojení přímo v gerberu dokreslit.. Myslím že pod broukem to jde celkem bez problému a bez prokovu….

 4. Clouseau Clouseau

  Tak potvrzuji. Po osazení desky se mi to chovalo stejně.. TJ PC nenašlo nové USB zařízení.. Opravdu je potřeba pin 28 uzemnit… Je to totiž společně s pinem který vede na jumper BOOT vstup kterým se volí odkud bude procesor bootovat… testuje se jen při resetu takže stačí jen přizemnit jehličkou a nahrát bootloader od Džina… Pak už to je jedno, stejně se pak všechno tahá z SD karty…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *