Press "Enter" to skip to content

Odpozorované v autobusoch

Dnes trocha ľahšia téma.

Keď človek dochádza roky za prácou, vystrieda všetky možné zábavky na krátenie času v autobuse. Časom však každá omrzí aj keď ich striedate, a tak vám zostane len podriemkávanie, alebo civenie do blba. V poslednej dobe som sa však viackrát prichytil, že úplne podvedome rozdeľujem cestujúcich na skupiny podľa podobných znakov správania a celkom dobre sa na tom bavím. Zatiaľ som vymyslel tieto kategórie:

Človek milión – v podstate väčšina cestujúcich. Ničím nevybočujú zo šedej masy. Keby bol medzi nimi vrah, tak ho nedokážete opísať.

Hulič – fajčí ešte na prvom schodíku vo dverách autobusu a špak odhadzuje až pri šoférovi. Smrdí potom od cigariet polovicu cesty.

Jenom já – keď prichádza autobus, natrepe sa dopredu rady a nastúpil by aj cez zavreté dvere, len aby ho niekto nepredbehol. Vyskytujú sa rovnakým dielom aj ženy, aj chlapi.

Flegmoš – opak Jenom já. Nastupuje zákonite posledný, aj keď bol prvý na zastávke.

Krtko – človek, ktorý si sadá do sedadla tak, ako keby išiel do pivnice. Hlavou dopredu, ruky položí na sedák a potom si zvláštnou vývrtkou sadne a zaborí sa do sedadla ako pod zem.

Rak – tento typ ľudí si sadá tak, že prejde až za operadlo, až máte pocit, že prejde ďalej, ale on bez zmeny rýchlosti chôdze zasunie zadok na sedadlo a potom za ním dotiahne zbytok tela. Vyzerá to ako keď rak nacúva do úkrytu.

Spiaca deva – tento typ sa objavuje primárne v pondelok ráno. Keď nastupujem už tam sú a keď vystupujem, už tam nie sú. Zrejme sú to študentky cestujúce do škôl s internátom, keďže v priebehu týždňa už sa nevyskytujú.

Obesenec – väčšinou chlapi. Zadriemu, hlava im kväcne buď dopredu, alebo na bok. Občas je to podporené pootvorenými ústami a tečúcou slinou. Niektorí pochrapkávajú. Jeden reže.

Repráky hír – títo sa zasa vyskytujú len ráno. Väščinou 15-16 ročný blbeček so slúchadlami v ušiach, ale reve mu to tak, že to počuje celý autobus. Keď ho poprosíte aby si to stíšil, tak to stíši z úrovne 100 na úroveň 99,5 alebo vás ignoruje. Istá forma odškodnenia za traumu ktorú spôsobujú je to, že na staré kolená budú hluchí ako poleno a môžu si za to úplne sami.

Zločinec – tiež ich vídam väčsinou len ráno. Mračia sa tak, že šofér sa podvedome skrčí keď nastupujú a na autobuse ide prasknúť čelné sklo.

Duch – sú dni keď je autobus skoro prázdny a chvíľu po nastúpení viac-menej máte v merku kto tam je. O zastávku neskôr však ide vystupovať človek, ktorý tam určite predtým nebol.

Bábuška – tetuška v rokoch obklopená taškami tak, že sa okolo nej nedá prejsť. Na vystupovanie sa chystá už tri zastávky dopredu, popri tom stihne dve tašky vysypať a jednu zabudnúť.

Verklík – chodia vo dvojici. Papule sa im nezavrú celú cestu a vy ste nútení počúvať ich výlevy, ak ste si doma zabudli slúchadlá k mobilu, alebo k prehrávaču.

Zatiaľ som vypozeral len toľko. Nie som si istý, kam by ostatní cestujúci zaradili mňa, ale obesenec by ma pravdepodobne neminul. Ak sa objaví nejaký nový druh, dám vedieť.

2 Comments

 1. Tomáš M. Tomáš M.

  Na tomto článku se mi nejvíce líbí, že pisatel cestuje taky autobusy jako já, Aspoň tak lze předpokládat. Upřímně řečeno, jsou mi k smíchu a pohrdání ti pupkatí pepci co si po jednom člověku vozí prdele a věčně čekají v zácpách a zasmrazují vzduch na hony daleko. Já ale doufám, že jednoho dne jim legrace dojde a asi to nebude až tak daleko….

 2. F6 F6

  Znam jeste dalsi – a to:

  – hulic co nesmrdi pulku cesty, ale pro jistotu celou a jses rad, kdyz z autobusu vypadnes a nadechnes se vzduchu (to uvnitr uz davno vzduch neni)
  – tlustej zmrd – sedne si vedle tebe tak, ze se na tebe namackne a celou dobu se macka, vyndava a zandava veci z kapes a je mu uplne jedno, ze se te dotyka a obtezuje. Dost casto jde o kombinaci s hulicem.
  – bezdak – ze je ve voze se pozna uz podle smradu pri nastupu a podle toho, ze v pulce autobusu kde se nachazi je liduprazdno a ze jsou i v -10°C otevrena vsechna okynka, ovsem s nulovym efektem. Smrad bezdaka pripomina otevrenou popelnici.
  – parani – celou dobu civi do mobilu – budto pari hry (pubertaci) nebo patlaji smsky (vsechny zeny az na duchodkyne)
  – telefoniste – vyrizuji si soukrome i pracovni hovory jako by se nechumelilo a je jim uplne fuk, ze to nekoho v jeho tesne blizkosti muze otravovat
  – duchodci – 2 zastavky predem se postavi ke dverim, aby nahodou nezapomneli vystoupit

  Sluchatka jsou pro me nutnosti. Uroven hlasitosti mam tak, abych slysel hlaseni ve voze a zaroven me neobtezovaly kecy cestujicich. Mimo me nikdo hudbu neslysi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.