Press "Enter" to skip to content

QL story II

Zápisky z druhej opravy môjho QLka.

Rok sa novým rokom stretá a ja som z hrôzou zistil, že som tento blog veľmi zanedbával. Tak aspoň čiastočne to naprávam týmto článkom. A keďže som dlho nič nepísal, bude plnokrvný, dlhý, aj s fotkami, aby ste mali čo čítať 😉

QL vlastním už niekoľko rokov a pokým mi nepoodpadávali podušky zo všetkých MD kazetiek, aj som ho občasne používal. Mám síce aj FDD radič PCML Q+ s 256k RAM, ale od jeho používania ma odrádza to prepájanie. Zastrčiť radič, nájsť a pripojiť floppynu, násť a pripojiť zdroj k floppyne, nájsť diskety a potom zistiť, že polovica z nich už zas nefunguje. Čiastočne som to riešil FDD emulátorom, ale nerieši to problém s tým prepojovaním a hľadaním. Jednoducho to chcelo moderné záznamové médium hodné súčasnej doby.

Hľadal som buď niečo, čo sa dá vyrobiť na kolene, alebo niečo hotové, čo by ma nezruinovalo (rozumej do 100€). Zo všetkých známych zariadení sa mi najviac páčilo QubIDE, avšak bolo nemožné ho zohnať, naviac neriešil nedostatok pamäte (QL má v základe len 128k). Tak som QL odložil do skrine s tým, že sa určite časom niečo objaví. A aj sa objavilo.

Istý šikovný chlapík menom José Leandro Novellón proste sadol a spravil klon QubIDE so zabudovaným 512k rozšírením pamäte. Lenže kým som sa to ja dozvedel, kusy ktoré vyrobil sa rozchytali a zas som bol na suchu. Nie však naveky. Dlho sa nedialo nič, ale nedávno sa našťastie na Facebooku Zaxon spýtal, či by bol o QubIDE záujem. Niekoľko ľudí sa ozvalo, tak Zaxon nelenil a vyrobil ich. Stále nejaké sú na SellMyRetro, takže neváhajte. Je to parádny klon. To už som si nenechal ujsť, hoci cenu by som čakal nižšiu. A tak mám QubIDE doma:

Nastal teda čas vytiahnuť QL z krabice a doriešiť jeho problémy. V stručnosti ho trápili tieto neduhy: nefunkčný obraz cez modulátor a video out, konektory membrány v zlom stave, dotiahnuť úpravu Minerva ROM (mal som osadený len nevzhľadný prototyp). Keďže mi medzitým dorazili od RWAPa aj konektory membrány, mohol som QLko dať konečne dokopy. Koho by zaujímala aj prvá časť príbehu (oprava po kúpe), náde ju TU. Zmenilo sa len to, že alobalová metóda opravy membrány bola neúspešná a tak som si tesne potom od RWAPa objednal novú, takže klávesnicu už nie je treba opravovať.

Ako prvý som chcel vyriešiť nefunkčný obraz. RGB výstupy fungujú, aj monochromatický video out z nich vyrobený funguje, takže evidentne je niečo s PAL kóderom MC1377. Našťastie je v pätici, ale ani po výmene som obraz nedostal. Jediné prečo to nemôže fungovať je skapatý kryštál 4.433 MHz, takže som ho vymenil a na modulátore sa obraz ihneď objavil. Síce hnusný ako noc, ale bol tam (doriešime neskôr). Na pine 3 v RGB konektore však stále tma, takže poďho do analýzy plošáku, keďže schéma tvrdí, že je to priamy spoj s MC1377. A včil nastali prekvapenia.

Po dôkladnej analýze som zistil, že síce mám dosku issue 5.1, lenže US variantu. Nesie na sebe niekoľko úprav, ktoré z NTSC modelu robia PAL. MC1377 má pôvodne prizemnený pin 20 (NTSC mód), ale je tam preškrab a k nohe je pripojený pull-up (PAL). Kryštál, ako vieme, je 4.433MHz (NTSC by mal 3.58). Čiže je vedome vymenený a aj sa mi zdalo, že už mal letované nohy, keď som ho menil. Odspodu, v okolí RGB konektora, je pridaných niekoľko ďalších odporov a zároveň mi udrel do očí prepoj z pinu 3 RGB konektora na +5V, takže už bolo jasné prečo video out nefunguje. Po odpojení však vôbec nefunguje počítač, takže som zistil, že pod RGB konektorom je nejaká úprava, ktorá slúži práve na to, aby na pine 3 bolo +5V. Zrejme nejaký US štandard, tak som to nechal tak, +5V sa v RGB konektore môže hodiť. Toto celé inak dokazuje, akú už mám sklerózu, lebo som si vôbec tieto úpravy nepamätal z prvej opravy, viď QL Story I, kde sa o tom vôbec nezmieňujem a určite som to našiel už vtedy. Ale nevadí. Obraz teda máme, takže pokračujeme.

Hnusný obraz z modulátora je spôsobený vždy dvoma príčinami. Vyschnuté kondenzátory a mierne rozladenie samotného modulátora. S tým druhým si neporadím, tomu prvému však pomôcť viem, takže som jednoducho vymenil komplet všetky elektrolytické kondenzátory na doske. Obrazu z modulátora to mierne pomohlo, ale aj tak je to hnusné, takže časom kunchnem črevá modulátora a spravím v ňom len emitorový sledovač (čiže bežný CVBS video out). V tejto fáze už sa mi s tým nechcelo babrať, keďže dočasne s tým modulátorom vydržím a naviac mám funkčný monochromatický výstup, prípadne RGB.

Po tomto úkone nasledovala výmena konektorov pre membránu klávesnice. S odsávačkou brnkačka asi na 5 minút, takže som staré poškodené vybral, hodil ich do koša a osadil nové. Tu niet čo komentovať.

Zostalo ešte poľudštiť moju vlastnú úpravu Minerva ROM, ktorú som mal len v prototypovej forme:

Ako vidíte, vyzerá to hnusne a naviac to zbytočne obsadzuje oba ROM sloty, ale tieto nedokonalosti sú pri prototypoch normálne. Chcel som to samozrejme vylepšiť a nakresliť si k tomu plošáčik, ale nikdy som sa k tomu nedostal, pretože som raz zistil, že José Leandro Novellón už to riešil. Jeho zapojenie je mierne odlišné od môjho ale funkčne zhodné, takže som si doma svojpomocne vyrobil jeho plošáčik. Nebojte, tie skraty čo sú vidieť na fotke, som pred osadením súčiastok začistil. Nie je to kandidát na najkrajší PCB na svete, ale účel splní:

Takže som milý prototyp rozobral a osadil som si vyrobený plošáčik. Treba použiť čo najnižšie piny a low profile pätice, inak sa to do QLka nevojde na výšku. Ja som pätice ani nepoužil, pretože Minervu ani Toolkit už asi nezaktualizuje nikto, takže to nemusí byť rozoberateľné. A keby aj náhodou vyšli nové verzie, vyrobím si proste celý modul odznova. Po osadení do počítača to vyzerá nejak takto:

Ako vidíte, je to omnoho lepšie a zostala voľná pätica pre prípadnú dvojROMkovú úpravu, ktorú už mám vymyslenú, len ju musím otestovať. Bude sa pomocou nej dať prepínať medzi Minervou s Toolkitom a trebárs MG ROM s Toolkitom. Ponúkam ešte jeden pohľad, kde už je vidno aj úplne nové konektory pre membránu klávesnice:

Týmto som sa dostal do bodu, kde som mal hotové všetko, čo som chcel opraviť. Zostávalo už len osadiť QubIDE. Nastavil som jumpery na požadovanú adresu a zastrčil som ho do QLka. Do IDE konektora som zastrčil 64MB ATA Flash Disk, ktorý som si roky šetril presne na tento účel. Ako to vyzeralo otvorené máte tu:

Teraz to bolo treba celé vyskúšať. Zapol som milé QL a modlil sa. Bekeš syndróm sa mi tentokrát vyhol a všetko nabehlo na prvý šup. Naformátoval som ATA Flash Disk podľa návodu (jedna partícia, block size 8) a po resete QLka boot screen vyzerá takto:

Fotka stojí za prd, ale to podstatné tam vidieť je. Na prvom riadku sa hlási Toolkit, ktorý sedí vďaka úprave v jednej EPROM spolu s Minervou. Na druhom riadku vidíte ako sa hlási QubIDE. Potom vidíte zdetekovaný ATA Flash Disk. Pozorní si ešte všimnú v informačnom okienku Minervy 640kB RAM. Boot sa citeľne predĺžil, ale odmenou za to je ultimátne QL s možnosťou pohodlne ukladať data na ľubovoľné IDE zariadenie, teda aj CF a SD karty v príslušných redukciách.

Na ešte hnusnejšej fotke nižšie vidíte príkaz dir nad prázdnym ATA Flash Diskom. Zatiaľ som nemal čas naplniť ho nejakými dátami, ale aj to príde. Fantasticky, až detektívnym spôsobom, túto činnosť popísal Dex vo svojom texte v Hexadecimálnom Doupěti. Ja asi využijem tú najjednoduchšiu cestu, pomocou v článku spomenutej windowsáckej utility.

Obraz v skutočnosti nie je až taký odporný, to len kombinácia plazma + otrasná fotografia mobilom znásobila chyby výstupu z modulátora. Lepšiu zatiaľ nemám lebo to, že je tá fotka taká otrasná som zistil, až keď som mal všetko zbalené a odložené, takže už sa mi to nechcelo kvôli jednej fotke zas celé rozbaľovať a zapínať. V reále sa na to dá normálne pozerať a robiť s tým. Pre zaujímavosť prikladám ešte jednu fotku v zloženom stave, kde je pekne videť, ako klon QubIDE pekne celý sedí v QLku, vykukuje len ATA Flash Disk:

A čo ďalej s vynoveným QLkom?. Zostal mi tam jeden rest – dorobiť normálny video out, ale to už je minimum. To dokončím hocikedy. Dúfam, že si cez Vianoce nájdem čas poriadne sa s QL pohrať, poskúšať a občerstviť si pocit, aké to je robiť s týmto počítačom. Obnáša to aj prejsť všetky manuály, pretože za dobu, čo som QL nepoužíval, som úplne zabudol, čo všetko si treba pamätať, ak ho chcete pohodlne používať. Je to úplne iná filozofia a QLko som vždy chcel kvôli tomu, že je zvláštnym spôsobom zložité a zároveň jednoduché. S QubIDE a 640k RAM moje QL omladlo a odpadá starosť o nespoľahlivé microdrive kazetky a diskety. Dá sa sústrediť už len na objavovanie, prácu a zábavu s týmto fantastickým strojom. A to bol presne môj cieľ. Ešte tak mať čas ho naplno využívať…

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *