Press "Enter" to skip to content

Didaktik Gama ’89 + Nebula po tretí (a posledný) raz

Podivné chovanie opraveného DG s pripojeným divIDE mi nedalo pokoja a tak som spravil nejaké podrobnejšie testy.

Začal som pripájať rôzne periférie, ktoré mám doma a výsledky boli veľmi rozpačité. Bolo viac než jasné, že počítač s Nebulou je oveľa citlivejší na zaťaženie zbernice, lenže spomenul som si aj na jeden dôležitý fakt. Na stabilitu týchto našich deduškov dnes výrazne vplýva aj CPU a pri opravách sa mi to nie raz potvrdilo. Nie nadarmo mám asi 10 procesorov v krabičke, na ktorej je napísané “BAD?”. Síce fungujú, ale keď ich dám do niektorého počítača, ten razom začne vykazovať známky nestability.

Mám ale v zásobe 3 nové procesory Zilog a niekoľko ďalších od rôznych iných výrobcov. Síce väčšinou použitých, ale na 100% funkčných. A tak som sa rozhodol, že to všetko preskúšam. Ako testovaciu záťaž som použil Melodik2 a divIDE 57c s ESXDOSom. Zistil som tieto výsledky:

 • Mostek MK3880N-4, použitý – za studena artefakty, treba reset. So záťažovou zostavou vôbec nenabehne, čierny border aj paper, bez artefaktov v obraze, nereaguje ani na reset.
 • GS Z8400BPS, nový – rovaké správanie ako Mostek.
 • SGS-Thompson ST Z8400AB1, použitý – za studena artefakty, treba reset. So záťažovou zostavou vôbec nenabehne, čierny border aj paper, artefakty bez atribútov v obraze, po resete sa artefakty zmenia.
 • UA 880D, nový – za studena väčšinou nabehne rovno, niekedy treba reset. So záťažovou zostavou rovaké správanie ako ST, po resete sa niekedy objaví časť loga ESXDOSu.
 • Zilog ZO840006PSC, nový – za studena ako UA 880D. So záťažovou zostavou nabehne, ale nefunguje NMI, po resete občas fungujú aspoň bodkové príkazy ESXDOSu, ale potom pri nich zamŕza.
 • NEC D780C-1, použitý – Prekvapenie včerajšieho večera. Po studenom štarte sa vôbec neobjavujú artefakty a netreba ani počítač resetovať, rovno nabieha. Funguje bez problémov aj so záťažovou zostavou, úplne stabilne. Trápil som to niekoľko hodín a počítač fungoval bez zaváhania.
 • Všetky procesory sú typu NMOS a podotýkam, že s Ferranti ULA fungujú aj so záťažovou zostavou úplne normálne. Neviem či sa z toho dá utvoriť nejaký záver. Asi len ten, že NEC je veľmi tolerantný procesor 🙂 Výsledok je však jasný. V DG som nechal ten NEC a týmto kapitolu DG’89 uzatváram. Odporúčanie je jasné – ak niekde osadíte Nebulu a nechcete mať potom problémy, zožeňte si CPU NEC.

  Be First to Comment

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *