Press "Enter" to skip to content

Didaktik Gama ’89 a Nebula

Phil Ruston s Alessandrom Dorigattim vyvinuli Nebulu pre ZX Spectrum a ani v ňom Phil za jej funkčnosť neručí a je to stávka do lotérie. Ale určite ich nenapadlo, že sa nájde blbec, ktorý sadne a vteperí ju do Didaktiku Gama. Ako to dopadlo sa dočítate v článku.

Genézu s opravou Michalovho DG’89 už poznáte a tak viete, že či som chcel, alebo nie, musel som to s Nebulou risknúť. Inej cesty nebolo, lebo ULA sa už zohnať nedá. Nebula má dosť veľkú plochu a je orientovaná tak, aby sa vošla do gumáka. To znamená, že v DG presahuje cez okraj, tak bolo otázne, ako veľmi a či sa to tam vôbec vojde.

Po hodinovom šaškovaní so šublerou som zistil, že sa to asi vojde, ak vymením pinové lišty, čo tam osádza Phil, za iný typ, ktorý sa vojde aj do precíznej pätice a má dlhšie piny, takže Nebula sa dá na nich vypolohovať tak, aby to do DG vošlo.

Takže v DG je osadená klasická precízna pätica a do Nebuly som osadil pinové lišty viď foto:

Ako si môžete všimnúť, pinové lišty som neoprel úplne o dosku Nebuly, ale som podľa odmeraného Nebulu na nich podvihol tak, aby sa dostala mimo case. Ako to vyzerá zastrčené vidíte tu:

Bolo treba ešte 14 MHz kryštál osadiť na ležato, lebo zavadzal. Inak nie sú potrebné žadne ďalšie mechanické úpravy. Nebula sa vojde aj do krtytu, a ani nezasahuje do klávesnicového plošáku. Ja som pre istotu skrátil presahujúce konce nožičiek na príslušných pinoch klávesnice, ale nakoniec som zistil, že to nebolo potrebné. Pre istotu som ešte na vrch Nebuly prilepil obojstrannou páskou kus antistatickej nevodivej výstelky, keby náhodou, ale nebolo to nutné. Na poslednej fotke vidieť, že aj horný case má asi milimeter rezervu a DG sa tak dá krásne zavrieť. Idiotský dizajn spodného dielu, na ktorý som odjakživa nadával, nakoniec celkom dobre pomohol v prekérnej situácii.

A ako to funguje? No povedzme si otvorene, originál ULA to nie je, takže po zapnutí sa veľmi často nestihne zinicializovať obsah CPLD a DG nenabehne priamo, ale ho treba resetnúť. Treba povedať, že rovnaké symptómy to má aj v ZX Spectre, takže je to vlastnosť Nebuly. S pripojeným divIDE je to násobne lepšie, zrejme pomáha krátke oneskorenie, kým nabehne obsah divIDE EEPROM. Hral som sa dobrú hodinu asi 10 hier, všetky fungovali normálne, ale musím povedať, že NMI menu ESXDOSu nefunguje správne. Po spustení TAPky sa počítač resetne, avšak keď vyťukám následne LOAD”” a Enter, tak sa soft normálne nahrá a funguje, taktiež ovládanie cez bodkové príkazy ESXDOSu fungovalo úplne normálne. Mám v pláne otestovať ešte aspoň FATWARE a DEMFIR, ale myslím, že to tak nejak fungovať bude, hoci treba rátať s tým, že to naozaj nie je 100 percentná kópia ULA a nejaké muchy to mať bude.

Každopádne som rád, že sa to do DG vošlo a počítač tak neskončil na smetisku dejín. Myslím, že aj Michal bude rád 🙂

One Comment

  1. Sakra. Osazoval jsem NebULA do DG192K a tam jsem řešil jiný problém – překrytí kšand od klávesnice. Vlastně mne nikdy nepadlo, že DG192 má ULA osazenou obráceně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *