Press "Enter" to skip to content

Proface / Keyface

V dobách dávno minulých vznikol tento zaujímavý interface a mne sa ho podarilo zrevitalizovať.

Je známy aj pod názvom KeyFace a istú dobu ho mával aj nemecký SinTech. Eberle sa doteraz pokúša predať nejaký cez SMR, ale má na ňom šialenú cenu, takže je podľa mňa nepredajný, keďže pri pohľade na fotku je hneď každému jasné, že náklady na jeho výrobu sú možno tretinové.

Interface je založený na mikrokontroléri PIC16F84, ktorý ovláda dve analógové spínacie polia MHB8804. Zapojenie a firmware do PICu vymyslel MDV na konci deväťdesiatok minulého storočia a plošáky si navrhoval KompaktServis. Predpokladám, že bol určený pre Kompakt Professional. Nie je mi ale veľmi známe, prečo sa neskôr viac nerozšíril medzi ľud.

Je to pekný kus hardware a tak som sa rozhodol, že ho oživím. Mám originálny plošák internej verzie a tak som si ho zoskenoval a v Kicade prekreslil 1:1. Prekreslil som aj schému a spároval som ju s plošákom tak, aby sa s tým dalo ďalej robiť. Evidentne to bolo pôvodne navrhované len pre Kompakt/M, lebo clock pre PIC sa ťahal z počítača a už v dochovanej dobovej dokumentácii sa odporúča prejsť na 4MHz kryštál. Takže som úpravy zaniesol priamo do schémy a na plošák.

K externej verzii som mal len schému, takže som ju prekreslil, rovno som pridal kryštál a plošák som navrhol úplne odznova. Do návrhu som rovno vložil PS2 konektor a neskôr na Ikonovu žiadosť aj USB A konektor, keďže PS2 klávesnice sa vytrácajú, ale zatiaľ je plno USBčkových, ktoré AT protokol podporujú. Následne som si nechal obe dosky vyrobiť.

Potom som ešte učesal zdroják k PICu tak, aby šiel preložiť MPLabom a keď prišli dosky, obe som rovno osadil a vyskúšal. Fungovali obe na prvý šup a myslím, že v modrej im to svedčí:

Je vidieť, že MDV pri návrhu premýšľal, lebo sa to veľmi dobre používa. Okrem štandardnej fukncie je tam aj simulácia sinclair joysticku kurzorovými klávesami, niekoľko špeciálnych funkcií, NMI a RESET. Funkčné klávesy sa dajú programovo nastaviť. Dokonca má aj režim SCAN, kedy viete v ZXS priamo vyčítať kódy stlačených kláves. Nechce sa mi tu duplikovať to, čo je v dokumentácii, takže si to pozrite neskôr v nej.

Keďže KompaktServis sa už venuje niečomu úplne inému a MDV mi dovolil zverejniť podklady, rozhodol som sa, že ich aspoň v základnej podobe vypublikujem na svojej stránke. Zdrojáky z KiCadu a gerbery ale nezverejním, aby si na nich zasa nejaký podnikavec neurobil ryžu. Ak máte niekto záujem o dosku, sledujte Oldcomp. Založím tam vlákno, kde môžete nahlásiť svoj dopyt a ak sa nazbiera dostatok záujemncov, dosky nechám vyrobiť a rozpošlem ich čisto za cenu nákladov a poštovného.

Je pravda, že dnes veľmi nemá tento interface uplatnenie, lebo dostupnosť membrán je výborná. Ale ak si to niekto budete predsalen stavať, berte na vedomie že Keyface nefunguje s +2A/+3. Je určený pre ZXS48k/128k, DG a M. Zdá sa, že funguje aj s Harlequinmi a DG192k. Upozorňujem tiež, že pripojením externej verzie sa zablokuje interná klávesnica. Je to normálny stav. Ak vám to niekde nebude fungovať, prosím nepíšte mi. Len som občerstvil existujúce zapojenia a nehodlám v nich robiť ďalšie úpravy.

Musím ale povedať, že je to šikovný interface hlavne do dielne k opravám, keď je otravné furt pripájať a odpájať membránovú klávesnicu. Ak potrebujete niečo ešte menšie, zablúďte k Lotharekovi. Má k dispozícii fakt malú variantu založenú na AVR-Key od rusov.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *