Press "Enter" to skip to content

QL story

Zápisky z opravy QLka.

Prednedávnom sa mi konečne dostal do pazúrov Sinclair QL. Vždy som chcel mať túto mašinu v zbierke a keď sa naskytla príležitosť jeden získať, využil som ju. Cena bola priaznivá a sympaticky okrúhla, zrejme vďaka napol nefunkčnej klávesnici. Počítač mi prišiel v originálnom balení, hodne otlčenom, ale zato kompletný, vrátane káblikov a manuálu. V krabici som našiel aj spústu MD kazetiek navyše, čo ma veľmi potešilo.

Samotné QL je zvonku v prekvapivo dobrom stave a musím uznať, že aj na dnešné pomery je to krásny stroj. Po zapnutí ma privítal “krásny” obraz bez farby, so známym úvodným menu, klávesy F1 a F2 však už nereagovali, takže mi bolo úplne jasné, že cesta cez dve republiky klávesnicu odrovnala úplne.

Tak som neváhal a milé QLko som otvoril. Privítalo ma krásne zachovalé vnútro, pohľad na traky membrány ukázal, že na tom nie sú až tak zle, aby to nefungovalo vôbec. Zo skúseností ale viem, že nie vždy je membrána na vine, a tak som skontroloval konektory klávesnice. Podozrenie sa ukázalo ako oprávnené – v jednom konektore bol zhúžvaný kúsok zlomeného traku membrány, ktorý sa zrejme snažil niekto neodborne vybrať a pozatláčal pritom kontakty na stranu, takže po zasunutí traku s ním nemali vodivý kontakt.

Podobne bol na tom aj druhý konektor, a keďže vyrovnať piny priamo v konektore je nemožné, tak som ich oba vytiahol z dosky, povyberal som jednotlivé piny z tela oboch konektorov, pričom som sa modlil, aby sa nepolámali, lebo to obnáša ich vyrovnanie. Potom som ich vytvaroval do napruženého tvaru a nasadil späť do tela konektora. Znova nastalo vzývanie všetkých božstiev, aby zabránili polámaniu pri ich opatovnom zohýbaní do pôvodného tvaru. Našťastie sú tie piny z pomerne mäkkého materiálu, takže túto naoko devastačnú procedúru vydržali. Opravené konektory som naletoval späť do dosky, zostrihol som poškodené časti trakov membrány a všetko som zložil.

Klávesnica sa čiastočne rozbehla, ale membrána je zrejme aj tak v hajzli, lebo po pohýbaní s trakmi striedavo nefungujú rôzne klávesy. Niektoré ale fungujú stále, takže je nad slnko jasnejšie, že sú ešte niekde polámané cestičky v trakoch membrány. Keďže už bolo po pol noci a ledva som na to videl, vysral som sa predbežne na to. Keď budem mať zasa trocha času, skúsim opravu membrány alobalovou metódou, kým sa dopracujem k novej od Sintechu. Aj ten obraz budem musieť ešte poladiť.

Každopádne sa z QLka veľmi teším. Rozhodne je to jeden z najzaujímavejších počítačov, aké poznám a bude radosť sa vŕtať v dostupnej dokumentácii aj hardvéri.

One Comment

  1. Rolf Rolf

    QL
    Taky jsem si před týdnem hrál s jedním QL. Škoda, že v historii propadlo do zapomění. Je to rozhodně zajímavý stroj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *