Press "Enter" to skip to content

Melodik 2 story

Tento malý projekt vznikol takmer pred dvomi rokmi pôvodne ako cvičenie. Chcel som si oživiť znalosti v KiCade a navrhnúť niečo odznova je to najlepšie, ako si občerstviť a rozšíriť know how.

Tak som v jeden daždivý jesenný podvečer 2015 sadol ku kompu a skompiloval som si aktuálny KiCad. Prekvapilo ma, koľko sa v ňom toho zmenilo, odkedy som ho nepoužíval, ale spústa nelogických vecí tam je doteraz. Nuž čo, robia ho žabožrúti, tak čo by som chcel, že?

Keď som sa rozkukal v zmenách, nakreslil som si schému môjho Simple AY Interface, kde už som mal oproti Melodiku opravený oscilátor a ACB stereo v zlatom reze a o postupne som ju doplnil o veci, ktoré si pôvodný Melodik pýtal. Doplnil som druhý systémový konektor, aby bol nový interface priechodný, potom som pridal adresovanie o A5, aby nekolidoval s Kompaktami a D40/D80. Pre bastličov som vyviedol I/O bránu na pinovú lištu a nakoniec som sa rozhodol pridať aj repráčik, ako bol v pôvodnom Melodiku. Po diskusiách na Oldcompe som pridal ešte induktor do napájania AY a cez jumper loopthrough zvuku pre Kompakty. Doska samozrejme pasuje aj do pôvodnej krabičky do Melodika.

Cez Vianoce 2015 som potom naroutoval final verziu dosky a potom prišli iné starosti a povinnosti, tak projekt skončil asi na tri mesiace v šuplíku. Medzi tým som upgradoval Slackwarena kompe, a tak aj KiCad putoval do kompu vo vtedy aktuálnom builde 4.0.0. Čo však čert nechcel, žabožrúti niečo zásadne pomenili a projekt Melodika2 som už nedokázal v tejto novej verzii otvoriť bez úplného rozbitia už nakresleného a naroutovaného. Úplne ma to demotivovalo, ale keďže gerbery som našťastie ešte v tej starej verzii vygeneroval, dal som aspoň vyrobiť dosky v Seeedstudiu.

Po nejakej dobe, keď už som mal dávno mať dosky v ruke, začal som pátrať po tom, kde vlastne sú. 24.3.2016 pristáli v Singapúre, odvtedy ale boli nezvestné. Tracking number nežil na žiadnom z dostupných vyhľadávacích serverov, podľa slovenskej pošty to do Európy vôbec nedorazilo. Seeed studio dalo od toho ruky preč – vyrobili, poslali, zo Shenzenu sa to dostalo do Singapúru a tam už oni dosah nemajú. Reklamovať sa tam nedá (aspoň som nikde nenašiel reklamačný formulár), tak som sa zmieril s tým, že dosky nebudú a 30€ je v hajzli, keďže to vyzeralo tak, že refundu sa nedočkám. Tak som na celý Melodik 2 zanevrel.

Na moje prekvapenie mi ale Seeedstudio po nejakej dobe poslalo kupón presne v sume tej stratenej zákazky, takže som to objednal znova a na druhýkrát už to doručili šťastne až do mojich rúk. Potom prišli opäť iné priority a tak 10 dosiek ležalo v šuplíku. Medzi tým projekt dostal ďalšiu ranu, lebo sa mi stala nehoda s harddiskom a hotový projekt skončil v čiernej diere. Zálohy som síce mal, ale všetky staršie, nedokončené, navyše zo starého buildu kicadu, ktoré nešli v novších verziách vôbec otvoriť, hoci som bol presvedčený, že tú finálnu verziu som si nahral na google drive. Zjavne som sa pomýlil.

Chcel som sa na to úplne vykašlať, vyrobené dosky rozpredať a na všetko zabudnúť. Dve dosky som však osadil a obe fungovali na prvý šup. Tak mi nedalo a napísal som do Seeedstudia, či nejakým omylom nearchivujú gerbery k objednávkam. Archivujú a obratom mi ich poslali späť, takže z projektu sa aspoň gerbery dochovali.

A tak som otestoval dva oživené kusy so ZXS issue 3b a issue4a, ZXS+ issue 6a, Harlequinom a DG89 – všade fungujú bez zaváhania, s pripojeným divIDE i divMMC. Testoval som aj DM91 a DM92 a tiež to bez problému funguje s pripojenou D80. S divIDE mi to však hapruje, ale pripisujem to tým mojim dvom eMkám, keďže v kombinácii DM + D80 + Melodik2 to bezproblému funguje, a rovnako kombinácie iných strojov s Melodikom2 a divIDE idú tiež. Máme v poslednej dobe zo SinDiKATu niekoľko podobných skúseností, že eMká sú s divIDE extrémne nechodivé, čo je pre mňa celkom prekvapenie. Budeme to musieť niekedy poriadne analyzovať.

Každopádne ma celkom štvalo, že zdrojáky projektu sú v trape, lebo som chcel opraviť dve drobné chybky na silkscreene. Vôbec sa mi to nechcelo celé kresliť odznova. Nakoniec som náhodou zistil, že som si vtedy nejakým omylom skoro dokončenú verziu nahral aj na počítač, kde by ma v živote nenapadlo to hľadať (Mac Mini používaný pri TV ako multimediálne centrum). Výsledkom je, že po nemalom trápení s verzionovaním KiCadu som projekt dostal do aktuálnej verzie KiCadu. Opravil a dokončil som chýbajúce veci, bohužiaľ som to musel aj odznova naroutovať. Nová varianta dosiek už šla do výroby a verím, že budú rovnako funkčné, ako starší variant. Rozdiel medzi staršou a novšou variantou je samozrejme nový routing, pridal som pár popisiek do silkscreenu a opravil som chybičku footprintu pre induktor. Layout súčiastok som ale nemenil, takže na prvý pohľad vyzerajú rovnako.

Nakoniec som ešte nakreslil aj krabičku pre 3D tlač. Rozmermi je prispôsobená hlavne k Plusku, ale samozrejme ide pripojiť aj k iným počítačom (k eMku len cez extender zbernice). Projekt je otvorený, má aj svoju stránku, kde nájdete aj nejaké obrázky. Ešte tam doplním aj podklady pre 3D tlač.

Som rád, že napriek smole, ktorá celý projekt sprevádzala, som to dotiahol do konca a v podobe takej, že si to môže vyrobiť ktokoľvek s minimálnymi zručnosťami. Nakoniec sa všetky vyrobené dosky rozchytali a viacerí k nim chceli aj krabičku, takže som to celé nerobil nadarmo. Dúfam, že všetkým majiteľom poslúži podlľa predstáv.

One Comment

  1. Asi tak hodinu ci dve som dnes sedel za kombinaciou Timex 2048 + Melodik2 + divide a vsetko fungovalo uplne bez problemu, skvela praca!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *