Press "Enter" to skip to content

Didaktik Gama’89 rescue

Zápisky z opravy Didaktiku Gama po skratovaní zbernice konektorom z D40 kábla, ktorý mal vypadnutý kľúč.

Nehoda sa stala Michalovi priamo na tohtoročnom Foreveri a tak sa mi neborák Didaktik Gama dostal do rúk čerstvo po nehode na partyplace. Keďže som mal celý vercajg so sebou, rozhodol som sa, že sa mu hneď pozriem na zub.

Počítač po zapnutí vydával rôzne škreky a pazvuky a obraz bol rozpadnutý, vrátane sychronizácie, čo neveštilo nič dobré pre ULA. Všetky integráče boli nanešťastie osadené priamo do dosky a tak neostalo nič iné ako postupne poodsávať a vybrať ROM, CPU, ULA. Osadil som namiesto nich pätice a začal som laborovať čo je vlastne odpálené. Osciloskop ukázal podivné špičky priamo v clocku z ULA a tak som začal tušiť to najhoršie.

Pri podržanom resete obraz naskočil, ale akonáhle som ho pustil, úplne sa rozsypal. Zmeral som zdravie zberníc a napätí a všetko sa javilo v poriadku. V programátore som zistil, že pôvodná ROM má odpálenú A0 a ani pôvodné CPU v inom stroji nefungovalo. Vymenil som teda ROM aj CPU, ale nepomohlo to.Až keď som vymenil aj najdôležitejší šváb, prestal sa rozpadávať obraz. Bolo jasné, že pôvodná ULA je v trape, ale pre istotu som ju ešte vyskúšal vo svojom gumákovi. Závada sa potvrdila. Napriek vymeneným švábom ale DG stále nenabiehal.

Keď som ešte nemal osciloskop, spravil som si raz takú tabuľku, kde mám všetky hodnoty napätí na všetkých pinoch všetkých švábov v Didaktiku, s vytiahnutými ULA, CPU a ROM. Premeral som podľa nej nechodivú dosku a okamžite som odhalil závadu. Na A0 nebola správna hodnota, a tak už bolo treba len nájsť vinníka. S vytiahnutými hlavnými IO už sú na A0 zavesené len multiplexery a tranzistor z /IORQULA.

Vytiahol som teda oba multiplexery, ale nepomohlo to. Malo ma napadnúť hneď, že to bude tranzistor. Vybral som ho z dosky a v testeri sa závada potvrdila – bol úplne prerazený. Osadil som nový KSY72 (hahá, nečakali ste , že mám nejaké v zásobe, čo?), znova som všetko premeral a keď som už nenašiel nič podozrivé, zastrkal som všetky integráče do pätíc a s malou dušičkou som Didaktika zapol.

Krásne nabehol a tak som ešte otestoval RAMku TBIOSom a potom som sa zahral nejaké hry. Zdá sa že funguje, ale ešte pripravím dôkladnejšie testy. Predsalen ešte môže byť čosi kdesi nakopnuté.

Záver je ten, že pri skrate zbernice počítač dostal nejakú šlupku cez A0 a vzalo to so sebou do kremíkového neba bohužiaľ tie najdôležitejšie integráče. Smola je, že už nemám v zásobe žiadne ULA a už sa ani nedajú zohnať. Riešením je vystriehnuť si Nebulu u Phila Rustona na eshope. Po víkende sa tam vždy 2-3 kusy objavia. Mne sa to dnes ráno podarilo, takže Michal bude mať DG opravený pomocou Nebuly, ale táto nepozornosť s káblom je drahý špás, keďže Nebula stojí aj s poštovným okolo 23€ a treba prirátať ešte CPU a ROM.

Preto apelujem – kontrolujte si kľúče v konektoroch interfejsov, lebo pri nehode to nemusí ULA prežiť (ako v tomto prípade) a je zarobené na problém. Ideálny je klinec skrz konektor – je pevný a keď ho zakvapnete sekunďákom, neexistuje šanca, že vypadne bez povšimnutia.

Nuž a to by tak aj bolo všetko.

2 Comments

  1. mixal mixal

    Bol to celkom pôrod asi, takže som rád, že sa Ti nakoniec podarilo opraviť. Ale sú z toho 3 super zaujímavé články a Gama opäť funguje!
    Ešte raz dík!
    Michal (mixal)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *