Press "Enter" to skip to content

Altera JTAG jig

Potreboval som si naprogramovať dve CPLD Altera EPM7032S v PLCC44 puzdre a zistil som, že len USB-Blaster k tomu nestačí, ak máte len holý čip. Treba ešte niečo, do čoho čip ten strčíte, aby sa dal naprogramovať.

Staviam si 2ks TSFM do oboch exemplárov ZX-Evo, ktoré vlastním. V jednom už síce TSFM mám, ale ho mám len na neurčito zapožičaný od MikeZTa, tak mu ho konečne budem môcť vrátiť. Dosky som si objednal u Tetroida a súčiastky som si postupne naobjednával z ebaya, ale nakoniec už banujem, že som si to nekúpil hotové, lebo mi ešte stále niektoré komponenty neprišli.

Ale poďme k veci. Popri postavení oboch TSFM vyvstal problém, čo s CPLD. NedoPC to pôvodne vyrábalo s hradlovými poliami Atmel ATF1502S, ktoré sú také exotické, že sa poriadne nedajú ani zohnať a ani netuším, ako by som to naprogramoval. Našťastie TSFM ráta aj s tým, že sa použije klasické CPLD Altera EPM7032S, ktoré je oveľa dostupnejšie a na naprogramovanie treba len Quartus II Web edition a USB-Blaster, ktorého klony sa dajú splašiť na ebayi za cenu pod tri doláre.

Keďže TSFM nemá na plošáku vyvedený JTAG konektor, je potrebné CPLD naprogramovať mimo a k tomu treba ešte prípravok, ktorý má na sebe päticu pre CPLD a JTAG konektor pre USB-Blaster. Neviem či som mal zatmenie, alebo taký prípravok naozaj neexistuje, ale nepodarilo sa mi na internete nič také objaviť. Popravde ma prekvapilo, že som nenašiel ani schému ničoho takého. Po dôkladnejšom hľadaní som nakoniec našiel tento maličký kit, z ktorého som vypustil nepotrebné veci a zbastlil som na breadboarde hniezdo, ktoré mi malo pomôcť s naprogramovaním CPLD.

Na moje prekvapenie mi však Quartus CPLD nevedel zdetekovať. Niekoľko krát som hniezdo skontroloval a všetko vyzeralo byť dobre zapojené. Tak som sa povŕtal na internete ešte viac a objavil som pekné vysvetlenie, prečo to nemusí fungovať.

Tak som sa naštval, hniezdo som zrušil a postavil som to na univerzálke, poriadne aj s odporom v TCK ako odporúča vyššie uvedený článok a to konečne zabralo a už viem CPLD naprogramovať. Nevyzerá to vábne, ale hlavne že to funguje:

V podstate som to mohol uzavrieť ako hotové, ale predsalen je to tiež bastl a tak som ešte dorobil aj civilizovanú verziu:

Dal som rovno vyrobiť pár dosiek, tak dúfam, že som sa v návrhu nepomýlil. Teoreticky by s týmto prípravkom mali ísť programovať aj CPLD nižšej rady EPM3032A a EPM3064A, pretože majú rovnaký pinout. Bohužiaľ nemám doma žiadne v PLCC44 púzdre a tak som to nevedel vyskúšať.

Pre úplnosť ešte prikladám schému zapojenia:

Keď prídu dosky, postavím jeden-dva kusy na overenie funkčnosti a ak sa neobjaví problém, zverejním dodatočne aj gerbery. Dosiek bude pár navyše, tak sa mi ozvite ak máte niekto záujem.

Aj som vlastne rád, že som si to postavil. Mám o výhovorku menej, prečo CPLD nepoužívať 🙂

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *