Press "Enter" to skip to content

Radosti a starosti s ECX Ruckus 1:10

Pred rokmi som si kúpil tento RC monster truck pre chvíle relaxu. Mal výborný pomer cena / množstvo zábavy a je skutočne odolný. Valil som s ním v plnej rýchlosti aj na bikrosovej dráhe, takže skákal aj do dvojmetrovej výšky a všetky tieto kaskadérske kúsky prežil bez ujmy.

Ako prvý to po rokoch odniesol motor. Pri relatívne normálnej jazde sa v ňom zlomilo prítlačné ramienko s uhlíkom, takže motor sa prestal točiť. Kúpil som o trocha lepší a mám ho tam dodnes. Zároveň s výmenou motora som prešiel na LiPo batériu, lebo dlhšie vydrží a lepšie dodáva prúd pri záťaži.

Ako druhý to vzdal servo saver, takže som ho vymenil. Bohužiaľ originál nie je veľmi dobre vymyslený, lebo od nova má vôle, takže som ho asi za tri roky vymlátil zas. Jednoducho sa v ňom prílišnými nárazmi unaví prstencová pružina a vôle z výroby sa ešte zväčšia, takže auto potom neochotne zatáča a pri cúvaní sa mu rozvlní predok. Znova som servo saver vymenil, ale už aj tento tretí začal zlostiť, takže som s Ruckusom nedobrovoľne prestal jazdiť, lebo sa mi nechcelo vyhodiť ďalšie peniaze z okna za diel, ktorý málo vydrží. Tiež som zistil, že v pravom prednom kolese už mi hučí ložisko, takže Ruckus bol zrelý na veľký servis.

Podarilo sa mi teraz konečne zohnať hliníkový modifikovaný servo saver. Výrobca tvrdí, že sa len vymení za pôvodný, ale chyba lávky. Nedodáva s ním guľové čapy, takže je potrebné použiť guľové čapy z pôvodného originálneho servo savera. Blbé je, že majú závit SAE 2mm, ale v hliníku je narezaný metrický závit M2. Našťastie som doma objavil 2mm matičky so SAE závitom, takže som metrický závit v hliníkovom dieli odvŕtal 2,5mm vrtákom a pôvodné čapy cez nové diery pripevnil matičkami, poistenými sekundovým lepidlom. Uvidíme ako tento hack dlho vydrží, pretože guľové čapy sa pre Ruckusa dodávajú len so SAE závitom, takže iné riešenie zatiaľ nemám ak nechcem meniť aj predné tehlice a spojovačky.

Na ložiská a iné časom postrácané drobnosti ešte čakám, tak som auto poriadne vyčistil a urobil skúšobnú jazdu s novým servo saverom. Je to skutočne sto a jedno a hneď po prvých metroch jazdy som prestal mať pochybnosti o investícii do hliníkového dielu.

Ono všeobecne v tejto mierke už pre novšie modely dostať spústu vylepšených náhradných dielov. Ak nemáte garáž a možnosť robiť si radosť s údržbou nejakého skutočného závoďáku, môžete sa presťahovať do relatívne malej dielne s modelom mierky 1:10. Tieto autá už majú pohon i pruženie realizované skoro ako v skutočnom aute, takže reálne riešite vymlátené čapy, vôle na poloosiach, polámané či poškodené ramená náprav, vytečené tlmiče a podobne. Jediné čo chýba sú brzdy, ale verte že sa budete len tešiť, lebo kvalitné diely stoja nemálo peňazí.

Ich zbytočnú kazivosť viete ale eliminovať výberom dobrého a kvalitného modelu už v základe. Vidieť to aj na tomto Ruckuse, že v podstate bez údržby mi vydržal niekoľko rokov nešetrnej jazdy. A to patrí k tým radostiam z takéhoto veľkého RC modelu. Samozrejme sa nemusíte orientovať len na zbesilý monster truck. Dá sa vybrať i cestný model, alebo trialový truck či crawler. Všetko je len o vašich preferenciách. Ja som volil monster truck, lebo som chcel niečo rýchle na ulicu, ale zároveň ma baví aj rýchly prejazd terénom.

Čo zamrzí je, že pre modely ECX sa vytrácajú dobré diely a tie dostupné príšerne zdraželi, takže výmenu náprav za komplet hliník už realizovať nebudem. Okrem toho som chcel ešte vymeniť prevody za kovové a prejsť na brushless motor. Je to dnes taká nákladná investícia, že aj od toho som upustil. Niežeby mi nestačil súčasný pohon, ale videl som čo dokáže brushless varianta a je to pekné nice to have vylepšenie. Nie však za tie peniaze a Ruckus už asi dožije tak ako je. Časom si kúpim niečo, čo má dostupnejšie diely.

Po tých rokoch som už stratil prehľad čo je dnes na trhu. Ale i tak som všimol, že relatívne dobre dostupné sú diely pre modely Traxxas. Takže keď Ruckus vykape tak, že bude vyžadovať nejakú nerentabilnú investíciu, primárne sa asi budem obzerať po niečom od tejto značky. V kategórii monster truckov sú dnes populárne modely Rustler 4×4 VXL a Slash 4×4 Ultimate, takže ak zvažujete nákup nejakej takejto beštie, skúste sa na nich pozrieť.

Všeobecne vám môžem tento koníček len odporučiť. Nielenže je to príjemný ventil na voľný čas, zároveň si precvičíte manuálne zručnosti. Pri mierke 1:10 či väčších sa aj niečo naučíte, pretože takto veľké modely sa už mechanicky nápadne podobajú normálnym veľkým autám. A ak si potrebujete niekedy reálne oddýchnuť od počítačov a IT, toto je príjemný spôsob ako to docieliť.

Práva na obrázky použité v tomto článku patria spoločnosti Horizon Hobby, LCC.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *