Press "Enter" to skip to content

Aj vy máte nefunkčné Google Latitude?

Článok o tom, ako som spojazdnil nefunkčné Google Latitude a prečo som si začal myslieť, že v Googli asi už naozaj fetujú.

Nepoužívam Latitude denne, napriek tomu ma mrzelo, keď mi pred niekoľkými mesiacmi prestala aplikácia Latitude na iPhone fungovať. Pripisoval som to Apple, keďže nefunkčnosť som si všimol až po prechode Applu na vlastné mapy, takže som to dal do súvisu s tým. Ponadával som si, Latitude som používal ešte menej často cez webové mapy a keďže to bolo naozaj sporadicky, ani som nepátral prečo to nefunguje.

Aké však bolo moje prekvapenie, keď som chcel kohosi naposledy špicľovať 🙂 a Latitude už nešiel ani z webu. Prejavovalo sa to tak, že mi zmizli všetci priatelia, videl som len sám seba a neprechádzali moje opätovné invitká von na priateľov, ani invitká priateľov smerom ku mne. A ak som nezmizol priateľom zo zoznamu, tak im nehlásilo moju polohu.

I začal som ja veru pátrať čo sa deje, pretože napríklad manželke i dcére funguje na androdiových mobiloch Latitude bez problémov. Prelustroval som kompletne všetky nastavenia súvisiace s lokalizáciou a to nielen cez webové rozhranie googlu, ale i cez aplikácie v mobile iOSovom a androidovom. Všetko sa tvárilo zapnuto – zdieľanie polohy, poskytovanie polohy priateľom, aktualizácia polohy na pozadí atď. – všetko pozapínané. Skúsil som všetko vypnúť a znova zapnúť. A opäť aj cez web aj cez telefóny, iOS aj android (3.2)- bezo zmeny, Latitude stále nefungovalo.

Tak som začal pátrať na Internete a objavil som desiatky fór, kde sa popisovali rovnaké symptómy aj s niekoľkými workaroundami, ale ani jedno mi nezabralo. Nakoniec som si už zo zúfalstva požičal tablet s androidom 4.0.4 a po asi desiatich minútach som na to prišiel, ale poďme po poriadku. Tablet bol v shipping móde, takže som ho nakonfiguroval cez toho wizarda po prvom zapnutí, pripojil ho na Internet, pričom sa následne automaticky akutalizovali predinštalované googlácke aplikácie (vrátane Goole Maps), teda som predpokladal, že sú aktuálne.

Skontroloval som opäť všetky nastavenia súvisiace s lokalizáciou a Latitude, pre istotu som ich znova vypol a zapol, Latitude mi však stále nefungovalo. Zistil som ale, že je to problém len môjho primárneho účtu, pod sekundárnym účtom Latitude bežalo, ako keby sa nechumelilo. A tu som začal cítiť googlácke sračky. Skúsil som pod sekundárnym účtom zdieľanie polohy zakázať a aha ho, Latitude si veselo zdieľa polohu ďalej. Tak som sa pokúsil vyhľadať známe chyby aktuálnej verzie Google Maps, na moje prekvapenie som však nemal aktuálnu verziu (nezabudnite, že sa automaticky aktualizovalo po prvom spustení tabletu). Tak som spustil Google play, preklikol som sa na “Moje aplikácie” a samozrejme, že hneď na prvom mieste bola aktualizácia Google Maps.

Tak som milú aplikáciu aktualizoval, znova som všetky nastavenia súvisiace s lokalizáciou vypol a následne zapol a hádajte čo? Latitude sa rozbehlo. Aj na webe, aj pod androidom 3.2, aj pod iOS.

Čo z toho vyplýva? Google pravdepodobne pri začlenení Latitude do Google Maps niečo zmenil, a pri tom zrejme šachoval s nastavením zdieľania polohy. Ak obeť bežala na platforme android a pravidelne si aktualizovala Google Maps, s najväčšou pravdepodobnosťou si nič nevšimla. Ostatní mali smolu a Latitude im prestalo fungovať.

Smutné je, že vývojári, ktorí za tým stoja sú tak blbí, že zrejme nezmenili webové rozhranie a jeho klikátka asi smerujú do /dev/null, pretože zmenou nastavení sa nič nestane. Rovnako sú na tom pravdepodobne aj staršie verzie androidovej aplikácie Google Maps, trpí tým aj aktuálna iOS verzia a aplikácia Latitude ako taká, na všetkých platformách – ich klikátka nedokážu zmeniť nastavenie zdieľania polohy, aj keď sa tvária, že áno.

Východisko z tejto patovej situácie je zatiaľ len jedno – aktuálna verzia androidovej aplikácia Google Maps a zariadenie, ktoré vám ju dovolí nainštalovať. V nej následne treba všetky nastavenia týkajúce sa lokalizácie vypnúť a potom znova zapnúť.

Záver si utvorte sami. Ja už som si ho utvoril a mimo to, že tento svet smeruje do sračiek si myslím už aj to, že v Googli robia egocentrickí feťáci.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *