Press "Enter" to skip to content

Factorio

Ak neviete čo s časom, alebo si chcete potrápiť svoje strategické schopnosti a plánovacie časti mozgu, toto je tá správna hra pre vás. Je to unikátna kombinácia stratégie, survivalu, craftingu, plánovania a automatizácie. Začnete ako stroskotanec so základnou výbavou na cudzej planéte a skončíte s obrovskými robotizovanými továrňami a sofistikovanou logistikou. Hra je taká komplexná a dokáže sa uberať toľkými smermi, že sa ani nemusíte dostať k prapôvodnému cieľu, ktorým je postavenie rakety na návrat domov.

Hru vytvorila česká firma Wube Software a je dostupná jednak na vlastných stránkach, alebo aj na Steame. Je platená (25€), ale je k dispozícii plne hrateľné demo, ktoré je zdarma. Táto varianta zároveň funguje ako tutoriál, ale vôbec to neuberá hrateľnosti a zabavíte sa aj s týmto demom doslova desiatky hodín. Platená verzia potom obsahuje plno ďalších vlastností navyše. Napríklad sandbox, alebo rôzne predpripravené scenáre, či široké možnosti modifikovania. V tom do akých detailov dokáže táto hra ísť, je to podľa mňa skutočný hardcore.

Začínate ako astronaut, ktorý stroskotal na cudzej planéte a máte k dispozícii nejakú základnú výbavu. Musíte lokalizovať ložiská hornín a začať ich ťažiť. Z vyťaženej rudy následne začnete vyrábať základné suroviny. Až z nich môžete začať vytvárať komplexnejšie výrobky. Vtip je ale v tom, že čo a ako vyrobiť si tiež musíte vyvinúť. Napríklad nájdete ložisko kameňa, ale priamo stavať sa z neho dá nič. Musíte ho vo vyhni pretvoriť na tehlu a ani pomocou nej sa nedá hneď stavať, môžete ňou len dláždiť. Postup ako stavať ochranné múry si musíte nechať vyvinúť vo vývojovom labáku, ktorý si musíte najprv postaviť z iných surovín.

Už táto počiatočná fáza zháňania a výroby základných výrobkov pre prežitie je natoľko tvorivá a zábavná, že som sprvoti reálne zabudol, že mám postaviť raketu na odlet. Keď mi došlo, koľko potrebujem rôznych medzikrokov a medziproduktov aby som splnil tento cieľ, až vtedy som si uvedomil, čo za produkt mám pod rukami. Keď chcete takú raketu postaviť, vyrobiť do nej palivo a potom ju mať odkiaľ odštartovať, potrebujete vyvinúť rôzne technológie. Musíte vytvoriť doslova tisíce kusov a litrov jednoduchších produktov, aby ste mohli postaviť tie komplikovanejšie. Časť z nich môžete vytvárať ručne, ale je to zdĺhavé a monotónne. Niečo sa ani ručne vyrobiť nedá. A preto treba čo? Výrobu si naplánovať a potom zautomatizovať. A v tom na vás začnú útočiť tie mimozemské svine, lebo sa im samozrejme nepáči, že im bačujete na ich planéte.

Polovica ľudí to v tomto okamihu vzdá a druhá polovica ľudí túto hru začne okamžite zbožňovať. Ja patrím do tej druhej pretože ma Factorio tak zaujalo, že sa od neho neviem odtrhnúť. Prispieva k tomu aj fakt, že sa veľmi dobre ovláda a hudobný podmaz sa síce opakuje, ale je nevtieravý.

Každá skupina technológií je natoľko zaujímavá, že samostatné nimranie sa len v jednej vám vystačí na niekoľko dní zábavy. Stále je čo vylepšovať a ladiť, takže je skutočne ľahké sa v tom stratiť, ale najzaujímavejšie na tom je, že to absolútne nevadí a Factorio si tak každý môže hrať fakt po svojom a bez toho, aby ho v rámci žánru hra nejako obmedzovala. A presne také Factorio je. Dovolí vám sa hrať tak, ako chcete vy a to dokáže málo hier.

Môžete si len tak vytvárať továrne, alebo si na povrchu planéty postaviť vlastný počítač, alebo sa venovať čisto len vlakom, či dronom. Factorio je také obsahovo bohaté, že začínam pochybovať o tom, že niekedy objavím aspoň polovicu jeho možností. Aj keď sa zameriate len a len na hlavný cieľ hry, máte čo robiť veľmi dlhý čas. A ak aj prejdete tento základný scenár, vždy si ho môžete spustiť znova, pretože mapy sú náhodne generované a teoroeticky nekonečne veľké (obmedzuje ich len veľkosť pamäte vašeho počítača), takže nikdy nebudete postupovať rovnako. A k tomu si prirátajte sandbox a až neuveriteľné možnosti moddingu. Nepamätám si, že by som po kúpe a hraní inej hry mal taký dobrý pocit, že som za tie peniaze dostal aj kvalitný produkt. Factorio je v tomto naozaj unikát.

Ale ako vždy, ani štyridsať stránok textu nevydá za vlastnú skúsenosť. Preto si pozrite aspoň trailer:

Prípadne si pohľadajte na youtube videá hráčov. Je až na neuverenie, čo všetko sa dá v tejto hre vytvoriť. Alebo ešte lepšie – zahrajte si prepracované demo (ono je to asi naopak, demo bude oklieštená plná hra) a zažite tento herný skvost na vlastnej koži. Zniem ako reklamný agent, ale nikto mi nič nezaplatil ani nedal. Hru som objavil náhodou, normálne som si ju kúpil a vychádzam čisto len z vlastného zážitku. Ak máte radi takúto zmesku rôznych herných žánrov, rozhodne neoľutujete a výborné je, že hra je dostupná pre všetky tri hlavné platformy: Mac, Linux aj Win.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *