Press "Enter" to skip to content

QL story III

Po sto rokoch som znova vytiahol QL zo skrine, aby som ho konečne dokonočil tak, aby ma na ňom nič neštvalo a dalo sa normálne používať. Predošlé pokusy o vyladenie nájdete tu a tu.

Pre tých, ktorým sa nechce čítať predošlé zápisky, nasleduje sumár čo sa s QLkom dialo. Po kúpe som musel vymeniť konektory klávesnice a membránu, nevyhol som sa recapu a od začiatku som mal problémy s video výstupom. Po hlbšej rozborke som zistil, že moje QL je Issue5.1 US, ktoré sa niekto nie veľmi úspešne snažil poeurópštiť. Bohužiaľ od tohto issue neexistuje schéma, takže všetko čo som opravoval, som vlastne musel zreverzovať. Skončil som v stave, že QL bolo funkčné, s hnusným obrazom vo video výstupe, ktorý ani nebol vyvedený na RGB konektor a asi po hodine-hodine a pol používania mi mrzlo.

Ako prvé čo som chcel spraviť, bol hnusný obraz. Výmena MC1377 nepomáhala, kryštál bol nový a ani po vypreparovaní cez nový emitorový sledovač sa obraz nelepšil. Takže som si dôkladne prezrel súčiastky okolo MC1377 a hneď som zistil, kde je pes zakopaný. Ten ktosi, kto to prerábal predo mnou síce vymenil kryštál pri MC1377 a prepol ho z NTSC do PAL režimu, ale kapacity okolo kryštálu a clampu už nevymenil. Preto tie problémy s video výstupom. Keď som osadil správne hodnoty pre PAL, hneď sa objavili farby a kvalita obrazu sa o 200% zlepšila. Zostávalo prerobiť RGB konektor – odpojiť od príslušného pinu +5V a priviesť tam video out. Bohužiaľ sú spoje na Issue5.1 US vedené tak, že som musel RGB konektor vytiahnuť a +5V rozpojiť pod ním. Potom sa konečne dal pripojiť video výstup tam, kde patrí.

Po tomto som si zrepasoval jeden z microdrivov, ktorý haproval. Vymenil som elektrolyty pri 7805 a doplnil som 100pF kondenzátory, paralelne k R41 a R43 ako bolo odporúčané na viacerých miestach. Musím povedať, že to naozaj pomáha.

Popri tom som si ešte zaktualizoval QubIDE pomocou QubATA ROM 3.10. Treba kvôli tomu preprogramovať aj GALy, ale jej výhodou je, že má pomerne sofistikované príkazy pre správu IDE zariadenia. Bohužiaľ file systém už nie je kompatibilný so softvérom od Habiho, takže som teraz na vážkach, lebo bez neho sa do QLka veľmi zle importuje softvér. Pravdepodobne si tam QubATA 3.10 už nechám, lebo nakoniec som si našetril na vDriveQL (snáď z toho Nového Zélandu dorazí), takže import sa mi veľmi zjednoduší a Habiho utilitu už nebudem vôbec potrebovať.

Čo ma ešte na mojom QL maximálne serie je to, že mám nemeckú klávesnicu. Ak by ste niekto mali na predaj horný dekel s anglickou, stačí aj bez membrány, určite by som ho vzal. Tak mi dajte vedieť.

No a na záver som sa pokúsil vyriešiť to mrznutie. Tipoval som to na prehrievajúci sa hlavný stabilizátor 7805, takže som ho nahradil meničom. Pomohlo to len čiastočne, QL stále zamŕza, ale už mu na to treba dve až tri hodiny prevádzky. Keďže recap už mám spravený, netuším čo by to mohlo spôsobovať. Preto som sa rozhodol ešte vymeniť obe ULY a CPU. ULY mi už prišli, ale na CPU ešte čakám, tak som zvedavý či to pomôže.

Úplne teoreticky, by to mohlo byť aj RAMkou, ale to je to posledné, čo sa mi chce vymienať, tak snáď tá výmena hlavných komponentov tento problém vyrieši. Držte mi palce 😉

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *